Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."— Transkript prezentace:

1 Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola hospodářská a lesnická, Frýdlant Bělíkova 1387, příspěvková organizace Šablona:III/2 Sada:VY_32_INOVACE_EK.4.15 Kontrola Vytvořeno:29. 03. 2013 Ověřeno: 02. 04. 2013 Třída: 4.OA

2 Manažerské činnosti Vzdělávací oblast:Odborné předměty Předmět:Ekonomika Ročník:4. Autor:Ing.Jarmila Muzikářová Časový rozsah:1 vyučovací hodina Pomůcky:notebook, projektor Klíčová slova:kontrola, odchylka, rozbor, klasifikace Anotace: Materiál je určen k výuce manažerských činností v rámci podnikové ekonomiky.

3 Kontrola Kontrola = proces sledování, rozboru a přijetí závěrů v souvislosti s odchylkami od záměru (cíle). Odchylky mohou být: a/ významné – je třeba na ně reagovat b/ nevýznamné – nevyžadují reakci

4 Klasifikace kontrolních procesů a) podle obsahové náplně kontroly 1. v předvýrobních etapách 2. ve výrobě 3. v povýrobních etapách b) podle úrovně řízení 1. vrcholové kontrolní procesy 2. operativní kontrolní procesy

5 Klasifikace kontrolních procesů c) podle charakteru provádění 1. pravidelné a nepravidelné kontroly 2. interní a externí kontroly 3. preventivní, průběžné a následné kontroly Příkladem kontroly je inventarizace.

6 Fáze kontrolního procesu 1. stanovení cíle kontroly 2. stanovení kontrolních kriterií 3. rozbor kontrolovaných procesů a porovnání s kritérii kontroly 4. vyhodnocení zjištěných odchylek a přijetí závěrů 5. realizace závěrů

7 Shrnutí Kontrola je nedílnou součástí řízení a základní možností ověřit si účinnost řízení. Nelze ji podceňovat, ale nesmí se ani přeceňovat, aby nedošlo k nesmyslnému kontrolování čehokoliv, dokonce mimo platnost zákonů.

8 Otázky 1. Co zahrnuje funkce kontroly? 2. Vyjmenujte druhy kontroly. 3. Jaké zásady platí pro tuto fázi manažerského řízení?

9 Odpovědi na otázky 1. Stanovení cíle kontroly, stanovení kontrolních kriterií, rozbor kontrolovaných procesů a porovnání s kritérii kontroly, vyhodnocení zjištěných odchylek a přijetí, závěrů, realizace závěrů. 2. V předvýrobních etapách, ve výrobě, v povýrobních etapách. Vrcholová kontrola, operativní kontrola. Pravidelná a nepravidelná kontrola. Interní a externí kontrola. Preventivní, průběžná a následná. Plánovaná a mimořádná kontrola. 3. Kontrola se nesmí podcenit, ani přecenit.

10 Použité zdroje Švarcová,J. a kol. Ekonomie – stručný přehled, 2012/2013, Zlín, CEED 2011. ISBN 978-80- 87301-16-6. Pokud není uvedeno jinak, jsou použité objekty vlastní originální tvorbou autora. Materiál je určen pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu. Veškerá vlastní díla autora (fotografie, videa) lze bezplatně dále používat i šířit při uvedení autorova jména.


Stáhnout ppt "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."

Podobné prezentace


Reklamy Google