Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

FYZIKA Změny skupenství Obsah Skupenství Skupenství Tuhnutí Tuhnutí Tání Tání Desublimace Desublimace Sublimace Sublimace Vypařování Vypařování Kondenzace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "FYZIKA Změny skupenství Obsah Skupenství Skupenství Tuhnutí Tuhnutí Tání Tání Desublimace Desublimace Sublimace Sublimace Vypařování Vypařování Kondenzace."— Transkript prezentace:

1

2 FYZIKA Změny skupenství

3 Obsah Skupenství Skupenství Tuhnutí Tuhnutí Tání Tání Desublimace Desublimace Sublimace Sublimace Vypařování Vypařování Kondenzace Kondenzace Skupenské teplo tání Skupenské teplo tání Měrné skupenské teplo tání Měrné skupenské teplo tání

4 Skupenství Skupenství neboli stav je konkrétní forma látky, charakterizovaná především uspořádáním částic v látce a projevující se typickými vlastnostmi.

5 Tuhnutí Přeměna kapalné látky na pevnou látku se nazývá tuhnutí K tuhnutí dochází při ochlazení kapaliny na teplotu tuhnutí. Teplota tuhnutí je různá pro různé látky. Velikost teploty tuhnutí je pro krystalické látky stejná jako teplota tání.

6 Tání Přeměna pevné látky na kapalnou látku se nazývá tání K tomu, aby pevná látka začala tát, je třeba ji zahřát na teplotu tání. Různé látky mají různou teplotu tání. K tomu, aby látka zahřátá na teplotu tání roztála, je třeba ji dodat skupenské teplo tání.

7 Desublimace Přeměna plynné látky na pevnou látku se nazývá desublimace Při desublimaci musíme látce teplo odebírat, molekuly musí ztratit kinetickou energii.

8 Sublimace Přeměna pevné látky na plynnou látku se nazývá sublimace. Sublimují např.: jód, naftalín, led za mrazu, salmiak.

9 Vypařování Přeměna kapalné látky na plynnou látku se nazývá vypařování Vypařování probíhá za každé teploty. Např.: Prádlo, které visí na šňůře, uschne za každé teploty.

10 Kondenzace Přeměna plynné látky na kapalnou látku se nazývá kondenzace Zkapalněné plyny, zvláště pak dusík a hélium, se používají jako chladicí médium např. v lékařství

11 Skupenské teplo tání Skupenské teplo tání je (celkové) teplo, které přijme pevná látka při přechodu na kapalinu během tání. L t = m.l t Jako každé teplo, i skupenské teplo má jednotku 1 J (Joule)

12 Měrné skupenské teplo tání Je to skupenské teplo tání pro látku o hmotnosti 1 kg Jednotka je 1J/kg

13 Připravili: Lukáš Kovařík Kateřina Bartůšková Alžběta Stašová Jakub Žďárský


Stáhnout ppt "FYZIKA Změny skupenství Obsah Skupenství Skupenství Tuhnutí Tuhnutí Tání Tání Desublimace Desublimace Sublimace Sublimace Vypařování Vypařování Kondenzace."

Podobné prezentace


Reklamy Google