Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Dysgrafie je specifická porucha psaní. Postihuje celkovou úpravu písma, charakteristické je křečovité a neúhledné písmo, obtížné napodobování správných.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Dysgrafie je specifická porucha psaní. Postihuje celkovou úpravu písma, charakteristické je křečovité a neúhledné písmo, obtížné napodobování správných."— Transkript prezentace:

1

2 Dysgrafie je specifická porucha psaní. Postihuje celkovou úpravu písma, charakteristické je křečovité a neúhledné písmo, obtížné napodobování správných tvarů písmen, projev je špatně čitelný. Písmo je v nápadném rozporu se zjištěným intelektem.

3

4 Pokusíte se poznat pocity dysgrafika při psaní textu; viz pracovní list - Dysgrafie.

5  poškození mozku plodu v těle matky  porodní komplikace  genetická predispozice (dědičnost) (většinou není možné zjistit příčiny přesně)

6  Těžkosti s technikou psaní - deformace tvarů písmen, pomalé psaní, zrcadlové obracení tvarů, neúhledné, nepravidelná velikost  Nedopsaná slova či písmena, vynechávání slov v souvislém textu  Komolení slov - přehazování pořadí písmen, zaměňování písmen, vynechání části slova

7  Nedodržování diakritických znamének - vynechání nebo umístění jinam  Nerozlišení tvrdé a měkké slabiky  Záměna číslic, jejich psaní zrcadlově  Atypický úchop psacího náčiní  Neudržení řádku, okraje  Diktování si polohlasem sledu písmen, pozorování vlastní píšící ruky  Výrazně pomalé tempo psaní

8  kostrbaté písmo, chybí plynulost a rytmus pohybu  namačkané písmo – malá pohyblivost ruky ve směru písma  roztažené písmo - zdlouhavé myšlení při psaní  špatná orientace na ploše, neudržení řádku  komolení tvarů písma  písmo občas zrcadlové  záměna písmen (např. K a H)

9  Paragrafie – neschopnost psaní z důvodu nízkého IQ  Agrafie – neschopnost psát (centrální porucha)  Pseudodysgrafie – má podobné příznaky jako dysgrafie, ale její původ není ve vývojové poruše

10 http://cs.wikipedia.org/wiki/Dysgrafie Použitá ukázka písma dysgrafika na str. 2 uveřejněna se souhlasem autora (student gymnázia).


Stáhnout ppt "Dysgrafie je specifická porucha psaní. Postihuje celkovou úpravu písma, charakteristické je křečovité a neúhledné písmo, obtížné napodobování správných."

Podobné prezentace


Reklamy Google