Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."— Transkript prezentace:

1 Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu

2 OB21-OP-EL-ELKM-JANC-M-2-006 Principy a soustavy měřících přístrojů

3 Druhy měřících soustav  Měřící ústrojí je hlavní částí měřícího přístroje.  Měřená veličina se v něm mění v kroutící moment anebo v sílu, která způsobuje pohyb.  Vlastnosti měřících přístrojů jsou podmíněny použitou soustavou měřícího ústrojí.

4 Principy a soustavy měřících přístrojů  Druhy měřícich soustav:  Soustava s otočným magnetem,  Soustava magnetoelektrická,  Soustava magnetoelektrická poměrová,  Soustava elektrodynamická a ferodynamická,  Soustava indukční.

5 Soustava s otočným magnetem  Je soustava jednoduchá, méně přesná.  Prochází-li nepohyblivou cívkou elektrický proud, vytváří se v ní magnetické pole.  To vychýlí trvalý magnet s ručkou a ta ukáže na stupnici velikost měřené veličiny.

6 Soustava magnetoelektrická  Skládá se z nepohyblivého podkovovitého permanentního magnetu s nástavci mezi nimiž je v homogenním magnetickém poli uložena cívka s ručkou.  Prochází-li cívkou stejnosměrný proud, budí v ní magnetické pole.  Toto pole pak otáčí cívkou s ručkou.

7 Soustava magnetoelektrická  Magnetoelektrické měřící přístroje se používají hlavně jako voltmetry, ampérmetry a přímo ukazující ohmetry. Výhody:  značná citlivost,  malá spotřeba,  přesnost a rovnoměrná stupnice Nevýhoda:  střídavé proudy nebo napětí nemůžeme měřit bez doplnění usměrňovači

8 Soustava magnetoelektrická poměrová  Ve vzduchové mezeře jsou uloženy na oválném jádře dvě cívky, které spolu svírají úhel větší jak 90 .  Prochází-li cívkami proud dojde k vychýlení cívek a tím i ručky přístroje. Stupnice přístroje je nerovnoměrná.

9 Soustava magnetoelektrická poměrová  Požívá se ke konstrukci ohmetrů pro měření elektrického odporu.  Předností soustavy je nezávislost výchylky, a tedy i přesnost měření na kolísání napětí napájecího zdroje.

10 Soustava elektrodynamická a ferodynamická  Soustava se používá pro měření výkonu stejnosměrného i střídavého proudu (wattmetr).  Nevýhodou je poměrně malá citlivost a značná spotřeba.

11 Soustava elektrodynamická a ferodynamická

12  Děkuji za pozornost  Ing. Ladislav Jančařík

13 Literatura  E. Vitejček a V. Hos: Elektrické měření, SNTL Praha 1979  V. Fajt a kol.: Elektrická měření, SNTL Praha 1987  L. Bejček a kol.: Měření v elektrotechnice, FEKT VUT Brno 2003


Stáhnout ppt "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."

Podobné prezentace


Reklamy Google