Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Měření činného výkonu Elektrická měření 1 Měření činného výkonu Ing. Jaroslav Bernkopf.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Měření činného výkonu Elektrická měření 1 Měření činného výkonu Ing. Jaroslav Bernkopf."— Transkript prezentace:

1 Měření činného výkonu Elektrická měření 1 Měření činného výkonu Ing. Jaroslav Bernkopf

2 Měření činného výkonu Elektrická měření 2 Elektrický výkon je možno měřit přímo hodnotu výkonu čteme přímo na stupnici wattmetru nepřímo hodnotu výkonu vypočteme ze změřeného napětí a proudu

3 Měření činného výkonu Elektrická měření 3 Elektrodynamická soustava Dvě cívky napěťová proudová

4 Měření činného výkonu Elektrická měření 4 Elektrodynamická soustava Proudová cívka nepohyblivá tlustým drátem v sérii se spotřebičem měří proud

5 Měření činného výkonu Elektrická měření 5 Elektrodynamická soustava Napěťová cívka pohyblivá tenkým drátem paralelně ke spotřebiči měří napětí

6 Měření činného výkonu Elektrická měření 6 Elektrodynamická soustava Napěťová cívka se pohybuje v magnetickém poli, které vytvoří proudová cívka.

7 Měření činného výkonu Elektrická měření 7 Elektrodynamická soustava Neteče-li proud, proudová cívka nevytvoří magnetické pole, napěťová cívka se nepohne, ani kdyby na ní bylo napětí.

8 Měření činného výkonu Elektrická měření 8 Elektrodynamická soustava Není-li napětí, napěťová cívka se nepohne, ani kdyby proudovou cívkou tekl sebevětší proud.

9 Měření činného výkonu Elektrická měření 9 Elektrodynamická soustava Je-li nulové napětí nebo nulový proud, výchylka je nulová. Výchylka závisí na součinu napětí a proudu.

10 Měření činného výkonu Elektrická měření 10 Elektrodynamická soustava Výchylka závisí na součinu P = U * I Wattmetr měří součin napětí a proudu. Wattmetr měří výkon.

11 Měření činného výkonu Elektrická měření 11 Zapojení wattmetru Proudová cívka sériově, napěťová cívka paralelně.

12 Měření činného výkonu Elektrická měření 12 Nepřímé měření výkonu Změříme napětí a proud, vypočteme výkon: P = U * I

13 Měření činného výkonu Elektrická měření 13 Nepřímé měření výkonu Hodí se pro měření činného výkonu ve stejnosměrných obvodech ve střídavých jen pro odporovou zátěž

14 Měření činného výkonu Elektrická měření 14 Nepřímé měření výkonu Při zátěži kapacitní a induktivní neměří výkon činný, ale zdánlivý.

15 Měření činného výkonu Elektrická měření 15 Wattmetr zapojujeme podobně jako voltmetr a ampérmetr.

16 Měření činného výkonu Elektrická měření 16 a) Měříme napětí na zátěži (to je dobře), ale i na ampérmetru (to je špatně). Obě metody způsobují chybu měření.

17 Měření činného výkonu Elektrická měření 17 b) Měříme proud do zátěže (to je dobře), ale i do voltmetru (to je špatně). Obě metody způsobují chybu měření.

18 Měření činného výkonu Elektrická měření 18 Obě metody způsobují chybu měření. a) Hodí se pro velké napětí a malý proud.

19 Měření činného výkonu Elektrická měření 19 Obě metody způsobují chybu měření. b) Hodí se pro malé napětí a velký proud.


Stáhnout ppt "Měření činného výkonu Elektrická měření 1 Měření činného výkonu Ing. Jaroslav Bernkopf."

Podobné prezentace


Reklamy Google