Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Zkvalitnění kompetencí pedagogů ISŠ Rakovník IV/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji matematické gramotnosti žáků středních škol Integrovaná.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Zkvalitnění kompetencí pedagogů ISŠ Rakovník IV/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji matematické gramotnosti žáků středních škol Integrovaná."— Transkript prezentace:

1 Zkvalitnění kompetencí pedagogů ISŠ Rakovník IV/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji matematické gramotnosti žáků středních škol Integrovaná střední škola, Rakovník, Na Jirkově 2309, 269 01 Rakovník Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.1092 Název DUM : VY_42_INOVACE_MAT_01_22 PředmětMATEMATIKA Tematický okruhSLOVNÍ ÚLOHY Klíčová slova:slovní úlohy, válec, kužel Autor RNDr. Milena Knappová Rok vytvoření 2013Ročník učňovské obory, nástavbové studium Anotace: Materiál slouží k opakování učiva i při samostatné přípravě studentů na maturitní zkoušku. Metodický pokyn: Materiál slouží k opakování dané problematiky a k samostatné přípravě k maturitní zkoušce. Cílová skupina: studenti střední školy, 15 a více let.

2 Slovní úlohy ze stereometrie (válce, kužely) RNDr. Milena Knappová Slovní úlohy, stereometrie, válce, kužely

3 Obsah: Válec, kužel – objem, povrch Slovní úloha – poloměr podstavy válce Slovní úloha – herní figurka Slovní úloha – plášť kužele

4 Válec, kužel – objem, povrch : Vzorce pro výpočet objemu a povrchu rotačního válce a kužele najdete v Matematických, fyzikálních a chemických tabulkách pro střední školy, přesto si je zde připomeneme. Je dobré si zapamatovat, že objem kužele je jednou třetinou objemu válce se stejnou podstavou a výškou: obsah

5 Poloměr podstavy válce: Váleček se kutálí po podložce. Po jedné otočce se posune o 25 cm. Jaký je poloměr podstavy válečku? Výsledek zaokrouhlete na desetiny centimetru. obsah Závěr: Poloměr podstavy válečku je 4,0 cm.

6 Herní figurka: Z rotačního válce se vyrábí herní figurka. Polovina válce je opracována na rotační kužel, který tvoří klobouk figurky. Jakou část objemu neopracovaného válce tvoří vyrobená figurka? obsah

7 Herní figurka – klobouk: Z rotačního válce se vyrábí herní figurka. Polovina válce je opracována na rotační kužel, který tvoří klobouk figurky. Pokud je obvod podstavy válce 30 cm a strana klobouku má délku 12 cm, jaký je povrch klobouku? obsah Závěr: Povrch klobouku je 1,8 dm 2.

8 Použité materiály: MIKULČÁK, Jiří. Matematické, fyzikální a chemické tabulky pro střední školy. 4. vyd. Praha: Prometheus, 2007, 206 s. ISBN 978-807-1963-455 Vlastní archiv autorky. Materiál je určen pro bezplatné používání při výuce a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu. Obrazový materiál je vytvořen v programech Cabri II Plus, Cabri 3D, Inkscape a GIMP. Soubor vzorových úloh: http://www.novamaturita.cz/index.php?id_document=1404036720&at=1http://www.novamaturita.cz/index.php?id_document=1404036720&at=1, http://www.novamaturita.cz/index.php?id_document=1404037154&at=1


Stáhnout ppt "Zkvalitnění kompetencí pedagogů ISŠ Rakovník IV/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji matematické gramotnosti žáků středních škol Integrovaná."

Podobné prezentace


Reklamy Google