Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Feudální systém. Feudalismus způsob uspořádání společnosti, společenský systém typický pro středověk léno (feudum) = půda se vším, co na ní je, tedy i.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Feudální systém. Feudalismus způsob uspořádání společnosti, společenský systém typický pro středověk léno (feudum) = půda se vším, co na ní je, tedy i."— Transkript prezentace:

1 Feudální systém

2 Feudalismus způsob uspořádání společnosti, společenský systém typický pro středověk léno (feudum) = půda se vším, co na ní je, tedy i s poddanými

3 panovník vazal (leník) lenní vztah

4 LENNÍ PÁN VAZAL (LENÍK) * uděluje léno * ochraňuje * získává léno * je věrný * poskytuje pomoc (nejčastěji vojenskou)

5 FEUDÁL (VRCHNOST) PODDANÝ * ochraňuje * pracuje na půdě * odevzdává feudální dávky * slouží pánovi (hony, vojsko)

6 feudál = ten, kdo vlastní půdu feudál je jednotlivec (nejčastěji šlechtic) nebo instituce (nejčastěji církevní – klášter, biskupství apod.) poddaní nejsou majetkem feudála, ale ten má nad nimi velkou moc (soudí je, trestá je, určuje, jaké dávku mu odvádějí) feudál žije z feudálních dávek feudální dávky mají naturální formu (maso, obilí, vejce, zelenina, kůže,…)

7 otrokářský systém X feudalismus otrok pracuje na pánově majetku vše, co vyrobí, je pánovo nemá svůj majetek prostředky k životu (obydlí, strava, oblečení, nástroje k práci) mu zajišťuje pán poddaný pracuje na pánově majetku část toho, co vyrobí, odevzdá pánovi, část si nechá má svůj majetek prostředky k životu (obydlí, strava, oblečení, nástroje k práci) si zajišťuje sám

8 Středověká společnost TROJÍ LID PANOVNÍK (kníže, král, císař) ŠLECHTA DUCHOVENSTVO (kněží, mniši, jeptišky) PODDANÍ Ty vládni a bojuj! Ty se modli! Ty pracuj!

9 Pozor! – vládnutí a vedení válek je také práce – řízení církevního společenství je také práce – život v klášteře zahrnoval obsahoval práci (viz řehole) – do třetí skupiny k poddaným patří i obyvatelé měst, zejména řemeslníci a obchodníci; přibývalo jich, jak se rozvíjela města


Stáhnout ppt "Feudální systém. Feudalismus způsob uspořádání společnosti, společenský systém typický pro středověk léno (feudum) = půda se vším, co na ní je, tedy i."

Podobné prezentace


Reklamy Google