Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

FRANSKÁ ŘÍŠE. Co se dnes naučíme:  KRÁL  ZÁKON  LENÍK, LÉNO (FEUDÁL, FEUDUM)  FEUDALISMUS  STŘEDOVĚKÝ STÁT  KAREL VELIKÝ  KAROLÍNSKÉ PÍSMO  BITVA.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "FRANSKÁ ŘÍŠE. Co se dnes naučíme:  KRÁL  ZÁKON  LENÍK, LÉNO (FEUDÁL, FEUDUM)  FEUDALISMUS  STŘEDOVĚKÝ STÁT  KAREL VELIKÝ  KAROLÍNSKÉ PÍSMO  BITVA."— Transkript prezentace:

1 FRANSKÁ ŘÍŠE

2 Co se dnes naučíme:  KRÁL  ZÁKON  LENÍK, LÉNO (FEUDÁL, FEUDUM)  FEUDALISMUS  STŘEDOVĚKÝ STÁT  KAREL VELIKÝ  KAROLÍNSKÉ PÍSMO  BITVA U POITIERS

3  po skončení stěhování národů se germánské kmeny Franků usadili v západní Evropě  v čele král Chlodvík → po roce 482 si podrobil ostatní kmeny  největší moc dosáhla říše za Karla Velikého  roku 800 se nechal korunovat císařem  podporoval kulturu  latina se stala dorozumívacím jazykem  po jeho smrti se říše začala rozpadat  843 se rozdělila na Západofranskou (Francie) a Východofranskou (Svatá říše římská)

4 Bitva u Poitiers – říjen 732  vojsko Franků vedené Karlem Martelem v ní porazilo arabskou armádu emíra Abd ar-Rahmána. FrankůKarlem MartelemarabskouemíraAbd ar-RahmánaFrankůKarlem MartelemarabskouemíraAbd ar-Rahmána  Bitva je považována za konec arabské invaze do Evropy. arabské invaze do Evropyarabské invaze do Evropy

5 Franská říše kolem roku 500 (fialově)

6 Oblek franské ženy

7 Karel Veliký  největší moc dosáhla říše za Karla Velikého  roku 800 se nechal korunovat císařem  po jeho smrti se říše začala rozpadat  843 se rozdělila na Západofranskou (Francie) a Východofranskou (Svatá říše římská)

8  podporoval kulturu  latina se stala dorozumívacím jazykem  Psalo se karolínským písmem

9

10 Rozdělení Franské říše

11 Feudalismus  králové si zabrali veškerou půdu, kterou přidělovali za odměnu členům své družiny  přidělené půdě se říkalo léno = feudum  novým držitelům leníci = feudálové  mocní leníci získali časem půdu dědičně, vznikla tak šlechta  ostatní obyvatelé rolníci = poddaní  tento systém se nazývá feudalismus

12 Práce poddaných

13 CO JSME SE NAUČILI:  KRÁL = titul panovníka po korunovaci  ZÁKON = zásady jednání, které musí obyvatelé dodržovat  LENÍK = držitel přidělené půdy = LÉNO (FEUDÁL, FEUDUM) (FEUDÁL, FEUDUM)  FEUDALISMUS = systém přidělování půdy ve středověkých státech (feudál --- poddaný)  STŘEDOVĚKÝ STÁT = organizace společnosti ve středověku KAREL VELIKÝ = panovník franské říše, který se nechal korunovat papežem a stal se 1.císařem, chtěl obnovit římskou říši  KAROLÍNSKÉ PÍSMO = písmo, kterým se psalo v době panování císaře Karla Velikého  BITVA U POITIERS = roku 732 n.l., Frankové se postavili proti Arabům a zahnali je zpět na Pyrenejský poloostrov

14 Zápis – Franská říše  Germánské kmeny Franků se usadili v západní Evropě. Vznikl 1. středověký stát – Franská říše. 732 bojovali Frankové proti Arabům. Zvítězili v bitvě u Poitiers.  Panovník Karel Veliký se nechal roku 800 korunovat papežem na císaře.  Podporoval kulturu, psalo se tzv. karolínským písmem, mluvilo se latinsky a francouzsky, stavělo se ve slohu římském a řeckém.  V čele středověkého státu stál KRÁL a ŠLECHTA = FEUDÁLOVÉ (= LENÍCI), kteří propůjčovali půdu (feudum, léno) poddaným za úplatu.  Po smrti karla Velikého se říše rozdělila na Západní a Východní.  Ze západofranské říše vznikla později Francie.


Stáhnout ppt "FRANSKÁ ŘÍŠE. Co se dnes naučíme:  KRÁL  ZÁKON  LENÍK, LÉNO (FEUDÁL, FEUDUM)  FEUDALISMUS  STŘEDOVĚKÝ STÁT  KAREL VELIKÝ  KAROLÍNSKÉ PÍSMO  BITVA."

Podobné prezentace


Reklamy Google