Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem."— Transkript prezentace:

1

2 Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ ZŠ, Týn nad Vltavou, Malá Strana CZ.1.07/1.1.10/

3 Dějepis 7. ročník Věra Branšovská

4 Franský stát byl největší a nejmocnější stát na bývalé západořímské říše. Vznikl sjednocením germánských Franků, kteří žili na území dnešní Belgie a severní Francie.

5 Franská říše Zakladatelem byl Chlodvík.

6 Franská říše Frankové se koncem 5. a počátkem 6. st. zmocnili téměř celé Galie.

7 Karel Veliký ( ) patřil k nejvýznamnějším franským panovníkům. Karel Veliký sjednotil upevnil a rozšířil říši Na počátku 9. st. se FRANSKÁ ŘÍŠE rozlohou přibližovala říši západořímské.

8 Franská říše Hlavní náplní Karlova panování byly VÝBOJE.

9 Karel Veliký ( ) r. 800 se nechal papežem korunovat na římského CÍSAŘE. K. Veliký se stěhoval z místa na místo. Říši rozdělil na hrabství  v čele s hrabaty.

10 Franská říše Král byl největším vlastníkem půdy v království.

11 Franská říše franští bojovníci bojovali: s germ.Sasy s Avary Pokusil se bojovat se Slovany  byl odražen a spokojil se s poplatky. Připojil ke své říši severní Itálii pronikl na Pyrenejský poloostrov.

12 Franská říše - hrabství Říši rozdělil na hrabství  v čele s hrabaty. Hrabata vybíral panovník. Středisky správy byly královské dvorce s palácem, rozmístěné v různých částech země. Kontrolu nad celým územím prováděl KRÁL.

13 Franská říše Říše neměla hlavní město. Král se svým dvorem cestoval po královských statcích. Nejčastěji pobýval v Cáchách.

14 Dvůr Karla Velikého se stal významných střediskem kultury. Došlo k rozkvětu: vzdělanosti výtvarného umění stavitelství Snaha po obnově kulturního života je označována jako KAROLÍNSKÁ RENESANCE.

15 Franská říše Nositeli kultury byly kláštery. Karel se snažil, aby duchovní získali dobré vzdělání. Zakládal školy při klášterech a biskupstvích.

16 Franská říše Protože Karel vydával svá nařízení písemně, vyžadoval, aby jeho úředníci uměli číst a psát. Bylo vytvořeno nové písmo  KAROLINSKÁ MINISKULE.  vyvinula se latinka

17 Zdroje: Dějiny středověku a raného novověku 1. díl Zrození středověké Evropy Učebnice pro ZŠ Práce, s.r. o SPL Praha, 1995 www. google. cz


Stáhnout ppt "Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem."

Podobné prezentace


Reklamy Google