Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Z materiálu sestavil a přeložil: Mgr. Vít Zahradníček.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Z materiálu sestavil a přeložil: Mgr. Vít Zahradníček."— Transkript prezentace:

1 Z materiálu sestavil a přeložil: Mgr. Vít Zahradníček

2 Evropa po pádu říše římské Kdo by tušil Kdo by tušil, že tento kmen kdesi na severu se stane za pár století nejmocnějším!

3 CHLODVÍK Král Franků na konci 5. století – První z rodu Merovejovců – Všichni barbaři byli buď pohané anebo ariáni – Katolictví hrozil zánik – Frankové za Chlodvíka 496 přijali katolické křesťanství (jako jediní barbaři) – Tehdy nikdo netušil, že Frankové si podmaní všechny barbarské státy v západní Evropě… – Po jeho smrti je království oslabeno a spravováno majordomy

4 Evropa po Chlodvíkově smrti 511 po Kr.

5 Hrad Altes Schloss založený roku 629 Merovejským králem Dagobertem

6 KAREL MARTEL –Majordomus –Zastavil muslimskou invazi do západní Evropy 732 v bitvě u Tours Úkol: zamysli se ve skupinkách nad tím, jak by se změnil váš život, kdyby Karel Martel u Tours prohrál!

7 Rozšíření islámu 632 smrt Muhamada (bílá) – 656 (světle šedá) -733 (tmavě šedá)

8 Zbraně raného středověku

9 PIPIN KRÁTKÝ (741-768) Majordomus, syn Martela S podporou papeže sesazuje krále a stává se jím Porazil Lombarďany v Itálii a dal část jejich území kolem Říma papeži – vznik papežského státu Ochráncem papežů přestává být Byzanc a stává se jím Francká říše.

10 KAREL VELIKÝ (768-814) Pipinův syn Vytváří obrovské impérium Podporuje církev a na oplátku získává v duchovenstvu oddané a vzdělané úředníky Korunován papežem Lvem III na císaře 800 – obnovení západního císařství Nevládne z jednoho místa.

11 Charlemagne’s Empire 814

12 Nazdar jmenuji se Karel. A jsem veliký. Fakt veliký! Měřím skoro dva metry, a navíc jsem nejmocnějším panovníkem Evropy, takže si na mne dávej pozor, pápěrko!!!

13 KAROLÍNSKÁ ARCHITEKTURA A SOCHAŘSTVÍ SE SNAŽILY NAVRÁTIT LESK STARÉHO ŘÍMA

14 KAROLÍNSKÁ RENESANCE Za Karla Velikého Obnovení vzdělanosti a architektury –Soustřeďuje na svém dvoře učence –Požaduje od svých hrabat znalost latiny Latina se stává univerzální řečí na západě. Učenec Alkuin z Yorku.

15 Mnich ve skriptoriu

16 Merovejské písmo Karolínská minuskule

17 KONEC FRANSKÉ ŘÍŠE Po smrti jeho syna Ludvíka Pobožného byla říše 843 Verdunskou smlouvou rozdělena mezi Karlovy 3 vnuky Byli slabými vládci a bojovali mezi sebou Navíc čelili nájezdům Vikingů, Maďarů a Muslimů Západní Evropa je navždy roztříštěna mezi jednotlivé státy

18 Velké invaze v 9.-10. st.

19 19 VÝZNAM FRANKŮ Centrum politické moci se přesouvá za Alpy Upevnění postavení katolické církve.

20 FEUDALISMUS Pán poskytuje: –Půdu –Ochranu Vazal musí pánovi –Pomoci ve válce –Platit dávky –Podporovat jej –Později nejnižší vazalové: pomoci s obděláváním pánovy půdy (robota) © http://www.prezentace-pro-dejepis.freeeee.net


Stáhnout ppt "Z materiálu sestavil a přeložil: Mgr. Vít Zahradníček."

Podobné prezentace


Reklamy Google