Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

KATODOVÉ ZÁŘENÍ. Vývoj elektrického výboje při zřeďování vzduchu k vývěvě Výbojová trubice je připojená k vývěvě, aby se tlak mohl spojitě měnit. - +

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "KATODOVÉ ZÁŘENÍ. Vývoj elektrického výboje při zřeďování vzduchu k vývěvě Výbojová trubice je připojená k vývěvě, aby se tlak mohl spojitě měnit. - +"— Transkript prezentace:

1 KATODOVÉ ZÁŘENÍ

2 Vývoj elektrického výboje při zřeďování vzduchu k vývěvě Výbojová trubice je připojená k vývěvě, aby se tlak mohl spojitě měnit. - +

3 Změny doutnavého výboje při snižování tlaku plynu p ~ 10 3 Pa -vznik výboje – z A vychází vlnící se červený pruh -na K se objevuje modravé doutnavé světlo -oba výboje odděluje Faradayův tmavý prostor p ~ 10 2 Pa -anodové světlo (svítící plyn červené barvy) vyplní celý příčný průřez trubice a vzroste jeho intenzita -K je celá pokryta katodovým doutnavým světlem (modré barvy)

4 Změny doutnavého výboje při snižování tlaku plynu p ≈ 100 Pa -anodové světlo se rozvrství -katodové světlo odstoupí od katody -nad katodou se objeví růžová katodové vrstva -A-světlo je od K-světla odděleno Faradayovým t.p. -nezi K-světlem a K-vrstvou je slabě svítící vrstva Crookesův tmavý prostor

5 Změny doutnavého výboje při snižování tlaku plynu Anodové světlo -vzniká působením elektronů na atomy plynu -barva závisí na použitém plynu -sleduje záhyby trubice je-li zakřivená

6 Změny doutnavého výboje při snižování tlaku plynu P ~ 1 Pa -tmavé prostory se rozšiřují → intenzita světla klesá → A-světlo postupně mizí → proti K se objeví zelenavé (nebo modravé) světélkování skla -proud plynu zprostředkují elektrony – vyletují z K → účinkem el. pole téměř bez srážek doletí k A → způsobují světélkování skla (jejich E k se při dopadu na stěny trubice mění v energii záření)

7 Katodové záření -proud elektronů uvolňovaných z katody -energie katodového záření (E k letících elektronů) se při interakci s látkou mění na jiné formy energie - mechanickou, vnitřní energii látky, záření (světelné, UV, RTG, …)

8 - - - Wehneltův válec Elektronový paprsek -úzký svazek elektronů

9 Vlastnosti elektronových paprsků -ionizují vzduch a ostatní plyny (získávání iontů pro urychlovače) -místo dopadu se zahřívá přeměnou E k na vnitřní en. (tavení kovů, sváření elektronovým paprskem) -způsobují světélkování látek (obrazovky – osciloskop) -chemické účinky – působí na fotografickou emulzi -vyvolávají RTG záření – dopadem na kovy s velkou relativní atomovou hmotností (lékařství, FPL) -vychylují se v elektrickém a magnetickém poli (v obrazovkách - záznam dynamických procesů)


Stáhnout ppt "KATODOVÉ ZÁŘENÍ. Vývoj elektrického výboje při zřeďování vzduchu k vývěvě Výbojová trubice je připojená k vývěvě, aby se tlak mohl spojitě měnit. - +"

Podobné prezentace


Reklamy Google