Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Petr Machala. * podstatný - hospodářský růst = růst HDP * je to celková peněžní hodnota toku statků a služeb vytvořená za 1 rok * v mezinárodním srovnání.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Petr Machala. * podstatný - hospodářský růst = růst HDP * je to celková peněžní hodnota toku statků a služeb vytvořená za 1 rok * v mezinárodním srovnání."— Transkript prezentace:

1 Petr Machala

2 * podstatný - hospodářský růst = růst HDP * je to celková peněžní hodnota toku statků a služeb vytvořená za 1 rok * v mezinárodním srovnání - na 1 obyvatele Jaký je vztah mezi hospodářským růstem a HDP?

3 C – odpovídá spotřebě I – odpovídá tzv. investicím G – veřejné (vládní) výdaje NX – čistý export Existují 2 rovnocenné metody: 1. Produktová (zbožová) 2. Důchodová (nákladová) Jak se počítá HDP? HDP = C+ I + G + NX Jak se zjišťuje HDP?

4 Produktová metoda – hlavní složky tvořící HDP 1.Osobní výdaje na spotřebu: statky dlouhodobého užití statky krátkodobého užití služby 2. Hrubé soukromé domácí fixní investice firem, investice: změny stavu zásob, fixní investice do bytové výstavby 3. Vládní výdaje na nákup statků a služeb 4. Saldo obchodní bilance (čisté vývozy): - hodnota vývozů - hodnota dovozů

5 Důchodová metoda Důchody či náklady na nákup výrobních činitelů: 1) Mzdy a platy 2) Renta 3) Čistý úrok 4) Zisky Položky, které nemají povahu důchodů výrobních činitelů: 1) Odpisy 2) Nepřímé daně z podnikání

6 * NE, jsou zde jisté odchylky v důsledku šedé ekonomiky „Je obtížné rozlišit čisté a špinavé peníze, protože to na nich není poznat.“ Jsou tyto metody přesné? Co patří do tzv. šedé ekonomiky?

7 U HDP dále rozlišujeme: 1. Potenciální HDP * HDP, při maximálním využití všech zdrojů 2. Skutečný HDP * liší se od potenciálního a to směrem dolů, neboť se zdroje efektivně nevyužívají

8 Co je to národní důchod? NDP = HDP – a a …odpisy In = I – a NDP = ND In … čisté investice I … hrubé investice a…odpisy NDP … čistý domácí produkt ND … národní důchod

9 Kolik činí hrubý domácí produkt v České republice? HDP % y/y+5,7+3,1-4,5+2,5+1,9 mld. Kč3 662,63 848,43 759,03799,53841,4 HDP na obyvatele Kč/obyv PPS/obyv., b.c čtvrtletí2. čtvrtletí3. čtvrtletí4. čtvrtletí Česká republika % y/y-0,7-1,0-1,5 Vývoj hrubého domácího produktu v roce 2012 Rok Mezi roční přírů stek HDP [%] -10,0-2,01,22,96,24,5−0,9−0,21,74,23,12,13,84,76,87,05,73,1−4,52,51,9

10 * poměr cen v národních měnách za stejné výrobky a služby v různých zemích Co je to parita kupní síly? Například pokud stejný výrobek stojí ve Francii 10 euro a v České republice 200 českých korun, pak PPP pro tento výrobek mezi Francií a Českou republikou je 0,05 eura k české koruně (0,05 = 10/200) Průměrná mzda - nejvyšší kupní sílu dle studie OECD „Pensions at a Glance 2011 Lucembursko ( $), Velká Británie ( $), Nizozemí ( $), Norsko ( $), Německo ( $), Švýcarsko ( $), Rakousko ( $), Belgie ( $), Dánsko ( $), Irsko ( $), Japonsko ( $), Korea ( $), Austrálie ( $), Finsko ( $), USA ( $), Švédsko ( $) a Francie ( $). Těsně pod průměrem je: Kanada ( $), Řecko ( $), Island ( $), Itálie ( $), Španělsko ( $), Izrael ( $) a Nový Zéland ( $). Další země již ztrácejí, v pořadí následující je: Portugalsko ( $), Slovinsko ( $), Turecko ( $), Česko ( $), Maďarsko ( $), Polsko ( $) a Estonsko ( $). Celkově nejnižší kupní síla průměrné mzdy je na Slovensku ( $), v Chile ( $) a Mexiku ( $). Jak je na tom v roce 2012 Řecko, Island, Španělsko a Portugalsko? Průměrnou mzdu pobírá každý třetí.

11 * Vytváří se z HDP modla? * Problematické G (vládní výdaje) – přičíst je nebo odečíst? * Bohatne stát u předražených státních zakázek? * Podle OECD představuje G v ČR za první dekádu 21. století 44 % HDP. * Jak je možné, že v zemích postižených katastrofou je následně vyšší růst HDP? Zvýší se tím blahobyt? Nezvýší, ale HDP roste! Otázky k zamyšlení.

12 * Jak zajistit skutečný růst HDP? 1. Organizace práce 2. Masová výroba 3. Technologie * Váže se HDP na státní rozpočet? * Státní rozpočet ČR počítal v roce 2012 s růstem 2,5%. Je zde nějaký růst? * Důsledek – vyšší schodek rozpočtu. Otázky k zamyšlení. 1. čtvrtletí2. čtvrtletí3. čtvrtletí4. čtvrtletí Česká republika % y/y-0,7-1,0-1,5

13 SOJKA, Milan. Malá encyklopedie moderní ekonomie. 3. dopl. vyd. Praha: Libri, 1999, 271 s. ISBN ŠICHTAŘOVÁ, Markéta a Vladimír PIKORA. Nahá pravda. Praha: NF Distribuce, ISBN [online]. [cit ]. Dostupné z: [online]. [cit ]. Dostupné z: [online]. [cit ]. Dostupné z: [online]. [cit ]. Dostupné z: [online]. [cit ]. Dostupné z: [online]. [cit ]. Dostupné z:


Stáhnout ppt "Petr Machala. * podstatný - hospodářský růst = růst HDP * je to celková peněžní hodnota toku statků a služeb vytvořená za 1 rok * v mezinárodním srovnání."

Podobné prezentace


Reklamy Google