Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

LETOUNI  Letouni tvoří početnou skupinu velmi zvláštních savců (asi 750 druhů)  Mezi letouny patří kaloni a netopýři  Největší zvláštností jsou přední.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "LETOUNI  Letouni tvoří početnou skupinu velmi zvláštních savců (asi 750 druhů)  Mezi letouny patří kaloni a netopýři  Největší zvláštností jsou přední."— Transkript prezentace:

1 LETOUNI  Letouni tvoří početnou skupinu velmi zvláštních savců (asi 750 druhů)  Mezi letouny patří kaloni a netopýři  Největší zvláštností jsou přední končetiny přeměněné v křídla  Vlastním létacím ústrojím je napjatá citlivá blána, natažená mezi prsty, tělem a zadními končetinami

2 LETOUNI ZÁSTUPCI: a)Kaloň jedlý (malajský)  Velikost až 40 cm.  Rozpětí křídel až 150 cm.  Živí se převážně plody a dokážou nadělat škody v sadech a v zahradách.  Žijí v Africe a jihovýchodní Asii.

3 LETOUNI

4

5 b) Netopýr velký  Je náš největší a poměrně hojný druh.  Živí se hmyzem, který loví za letu.  Netopýři se ve tmě neřídí zrakem.  Zachycují sluchem ozvěny zvuků, které sami vydávají a které se odráží od překážek = ECHOLOKACE

6 LETOUNI Vzhled  Obličej netopýra velkého je částečně holý, porostlý šedorůžovou kůží, s malýma očima a jednoduchým nosem.  Velké uši mají dlouhá, zašpičatělá krycí blanitá víčka.  Srst na hřbetě a na hlavě je šedohnědá a na spodní straně těla je bílá.

7 LETOUNI  Křídla mají velkou plochu. Jejich široké rozpětí pomáhá netopýrovi chytat letící hmyz do blány mezi prsty.  Nohama si netopýr podává hmyz zachycený blánou křídel dále do tlamičky.  Dlouhý ocas je se zadními končetinami spojen létací blánou.

8 LETOUNI  Vytrvalé dlouhé lety vyžadují silný srdeční sval. Srdce netopýra velkého je zhruba 3x větší než srdce myši o stejné hmotnosti.

9 LETOUNI  Polovinu roku - od října do dubna - tráví netopýr velký na místě zimního spánku, které se často nachází ve skalní jeskyni.  V létě odchovávají samice mláďata hromadně v podkroví starých staveb nebo v teplém úkrytu pod zemí.

10 LETOUNI

11

12 c) Upír rudý Živí se sáním krve spícím zvířatům. Žije v Jižní Americe.


Stáhnout ppt "LETOUNI  Letouni tvoří početnou skupinu velmi zvláštních savců (asi 750 druhů)  Mezi letouny patří kaloni a netopýři  Největší zvláštností jsou přední."

Podobné prezentace


Reklamy Google