Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Obchodní akademie a Střední odborná škola, gen. F. Fajtla, Louny, p.o. Osvoboditelů 380, Louny Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0052Číslo sady 14Číslo.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Obchodní akademie a Střední odborná škola, gen. F. Fajtla, Louny, p.o. Osvoboditelů 380, Louny Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0052Číslo sady 14Číslo."— Transkript prezentace:

1 Obchodní akademie a Střední odborná škola, gen. F. Fajtla, Louny, p.o. Osvoboditelů 380, Louny Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0052Číslo sady 14Číslo DUM 3.2_14_19 Předmět Oděvní materiály Tematický okruhVýběr oděvního materiálu a technologie pro určitý typ oděvního výrobku. Název materiáluRozbor textilií – kašmír Autor Ing. Ilona Pirichová Datum tvorby 20.4. 2013Ročník KRE 3. Anotace Žáci jsou v prezentaci seznámeni s postupem při rozboru textilie, s určením lícní a rubní strany, směru osnovy a útku, vazb y, dostavy, materiálovým složením, směrem vlasu, s možnostmi úprav a způsobem použití textilie. Metodický pokyn prezentace, výklad s otázkami pro žáky cílová skupina žáků: 16 – 19 let Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Ilona Pirichová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz ; ISSN 1802-4785. Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

2 Rozbor textilií - kašmír Rozborem textilií stanovíme:  název (obchodní název)  líc a rub (líc je upravený s výrazným vzorem, barvou, vazbou)  směr osnovy a útku (osnova je podélná a útek vodorovná soustava nití)  vazbu (plátnová, atlasová, keprová)  dostavu (počet osnovních a útkových nití na 1cm, osnova má zpravidla vyšší dostavu) [1]

3 Rozbor textilií - kašmír  směr vlasu (podélný, vodorovný, nahodilý)  materiálové složení (100% nebo směsové vlákno, bavlna, len….)  úpravy (speciální mechanické a chemické)  použití (šatové, oblekové, plášťové textilie) [1]

4 Rozbor textilií - kašmír  název textilie – kašmír Obr.1: Kašmír.

5 Rozbor textilií - kašmír  líc a rub textilie (makroskopická zkouška) o líc – výrazný vzor a barva, znatelná vazba o rub – méně výrazný vzor, barva i vazba Obr.2: Kašmír – líc. Obr.3: Kašmír - rub

6 Rozbor textilií - kašmír  směr osnovy a útku (makroskopická zkouška) o osnova – podélná soustava nití, jde souběžně s pevným krajem u vzorku látky, jemnější nitě, zpravidla vyšší dostava o útek – vodorovná soustava nití s nižší dostavou [1] Obr.4: Kašmír – osnova má podélný směr, útek vodorovný.

7 Rozbor textilií - kašmír  vazba – keprová (makroskopická zkouška) o vazba keprová - šikmé řádky pod úhlem 45°, pružnost, měkkost, zakresluje se na základě dekompozice (párání) vzorku na vzornicový papír [1] Obr.5: Kašmír – dekompozice vzorku. Obr.6: Vazba keprová.

8 Rozbor textilií - kašmír  dostava (makroskopická zkouška) o vyznačit na vzorku čtvereček 1x1cm, provést částečnou dekompozici (párání) vzorku o spočítat počet osnovních a útkových nití na 1cm svisle pro osnovu a vodorovně pro útek o číselná hodnota dostavy - 25/18 (25 osnovních a 18 útkových nití na 1cm, v praxi se tato hodnota přepočítává na délku 1dm, tedy 250/180) Obr.7: Kašmír – dekompozice vzorku pro určení dostavy.

9 Rozbor textilií - kašmír  směr vlasu – (makroskopická zkouška) o tkanina nemá vlas  materiálové složení – (makroskopická spalovací zkouška, mikroskopická i chemická zkouška působením kyselin a zásad) o 100% vlna česaná – vysoká jemnost příze, pružnost, tvarová stálost

10 Rozbor textilií - kašmír  úpravy o česání (vlákna jsou pročesávána na česacích strojích, odstraňují se krátká a zauzlená vlákna, vznikne velmi jemná, kvalitní příze) o potiskování (typický kašmírový vzor)

11 Rozbor textilií - kašmír  použití o šatové textilie - halenky, šaty o šátky o šály

12 Otázky/úkoly 1.Popište způsob zjišťování dostavy u kašmíru. 2.Jaké má kašmír materiálové složení? 3.Napište číselným vyjádřením dostavu kašmíru. 4.Vyjmenujte použití kašmíru.

13 Správná řešení 1. Popište způsob zjišťování dostavy u kašmíru. ( vyznačit na částečné dekompozici vzorku čtvereček 1x1cm, spočítat počet osnovních a útkových nití na 1cm svisle pro osnovu a vodorovně pro útek, dostava se značí číselnými hodnotami před lomící čáru pro osnovu, za lomící čáru pro útek) 2. Jaké má kašmír materiálové složení? (100% vlna česaná, vysoká jemnost příze, pružná, tvarově stálá)

14 Správná řešení 3. Napište číselným vyjádřením dostavu kašmíru. (25/18 = 25 osnovních nití a 18 útkových nití na 1cm tkaniny) 4. Vyjmenujte použití kašmíru. (šatové, oblekové, plášťové textilie, nábytkové tkaniny, koberce, pletené oděvy)

15 Použitá literatura [1] BOHANESOVÁ, Bohuslava a Hana KOZLOVSKÁ. Oděvní materiály II. 2.vyd.Praha: informatorium, 1998. ISBN 80-85427-28-9. Seznam obrázků: Obr.1: Autorem obrázku je Ing. Ilona Pirichová. Autor obrázků (Ing. Ilona Pirichová) souhlasí s jejich zveřejněním na Metodickém portálu. Obr.2: Autorem obrázku je Ing. Ilona Pirichová. Autor obrázků (Ing. Ilona Pirichová) souhlasí s jejich zveřejněním na Metodickém portálu. Obr.3: Autorem obrázku je Ing. Ilona Pirichová. Autor obrázků (Ing. Ilona Pirichová) souhlasí s jejich zveřejněním na Metodickém portálu. Obr.4: Autorem obrázku je Ing. Ilona Pirichová. Autor obrázků (Ing. Ilona Pirichová) souhlasí s jejich zveřejněním na Metodickém portálu. Obr.5: Autorem obrázku je Ing. Ilona Pirichová. Autor obrázků (Ing. Ilona Pirichová) souhlasí s jejich zveřejněním na Metodickém portálu.

16 Použitá literatura Obr.6: Autorem obrázku je Ing. Ilona Pirichová. Autor obrázků (Ing. Ilona Pirichová) souhlasí s jejich zveřejněním na Metodickém portálu. Obr.7: Autorem obrázku je Ing. Ilona Pirichová. Autor obrázků (Ing. Ilona Pirichová souhlasí s jejich zveřejněním na Metodickém portálu.


Stáhnout ppt "Obchodní akademie a Střední odborná škola, gen. F. Fajtla, Louny, p.o. Osvoboditelů 380, Louny Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0052Číslo sady 14Číslo."

Podobné prezentace


Reklamy Google