Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Archimedův zákon Yveta Ančincová. Proč jsme ve vodě „lehčí“ ? Co je příčinou síly, která předměty v kapalinách nadlehčuje? Jak se tato síla nazývá? Jak.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Archimedův zákon Yveta Ančincová. Proč jsme ve vodě „lehčí“ ? Co je příčinou síly, která předměty v kapalinách nadlehčuje? Jak se tato síla nazývá? Jak."— Transkript prezentace:

1 Archimedův zákon Yveta Ančincová

2 Proč jsme ve vodě „lehčí“ ? Co je příčinou síly, která předměty v kapalinách nadlehčuje? Jak se tato síla nazývá? Jak se vypočítá? A kdo tom všechno zjistil?

3 Síly působící na těleso na vzduchu ve vodě ( kapalině) maminka země voda maminka

4 Těleso je v kapalině nadlehčováno silou, která závisí na ponořené části objemu tělesa Pokus č.1

5 Pokus č.2 voda líh glycerol Těleso je v kapalině nadlehčováno silou, která závisí na druhu kapaliny

6 Pokus č.3 Na vzduchu Po ponoření do různých kapalin líh glycerol Těleso je v hustší kapalině je nadlehčováno větší silou

7 Pokus č.4 Na vzduchu Po ponoření do stejné kapaliny voda Těleso o větším objemu je nadlehčováno větší silou

8 Pokus č.5 20 cm3 Jestliže je tvar těles různý, ale objem je stejný, jsou v téže kapalině nadlehčována stejnou silou

9 Tělesa z různých materiálů, ale o stejném objemu, jsou nadlehčována stejně velkou silou Pokus č.6 ocel hliníkměď

10 Příčina „nadlehčovací“ síly Síla, která tělesa v kapalině nadlehčuje, se nazývá vztlaková. Její příčinou je rozdíl tlakových sil na horní a dolní část tělesa. Síla, která tělesa v kapalině nadlehčuje, se nazývá vztlaková. Její příčinou je rozdíl tlakových sil na horní a dolní část tělesa.

11 Archimédes ze Syrakus a jeho zákon o nadlehčování těles v kapalině A R CH I M É D Ů V Z Á K O N Těleso je v kapalině nadlehčováno silou, která se rovná tíze kapaliny tělesem vytlačené. A R CH I M É D Ů V Z Á K O N Těleso je v kapalině nadlehčováno silou, která se rovná tíze kapaliny tělesem vytlačené. Archimédes řecký vynálezce, matematik a fyzik, narozen asi v roce 287 p.n.l. Syrakusy

12 Archimédův zákon ve vzorci, aneb výpočet vztlakové síly Ponořená část objemu Hustota kapaliny Gravitační konstanta dosazujeme: objem v m3 hustotu v kg/ m3 gravitační konstantu asi 10N/kg

13 Některé Archimédovy vynálezy Archimédův kladkostroj Archimédův šroub Na jeho principu pracuje dnešní lodní šroub nebo mlýnek na maso

14 Jakou silou ……. zvedneme kámen ( rovnoměrným přímočarým pohybem) o hmotnosti 5 kg a hustotě 2500 kg/m3 a)na vzduchu b)ve vodě o hustotě 1000 kg/m3 c)v mořské vodě o hustotě 1025 kg/m3 ? a)b) c)

15 zvedneme kámen ( rovnoměrným přímočarým pohybem) o hmotnosti 5 kg a hustotě 2500 kg/m3 b) ve vodě o hustotě 1000 kg/m3 Jakou silou ……. b)

16 zvedneme kámen ( rovnoměrným přímočarým pohybem) o hmotnosti 5 kg a hustotě 2500 kg/m3 c) v mořské vodě o hustotě 1025 kg/m3 ? Jakou silou ……. c)


Stáhnout ppt "Archimedův zákon Yveta Ančincová. Proč jsme ve vodě „lehčí“ ? Co je příčinou síly, která předměty v kapalinách nadlehčuje? Jak se tato síla nazývá? Jak."

Podobné prezentace


Reklamy Google