Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."— Transkript prezentace:

1 Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu

2 Měření indukčnosti OB21-OP-EL-ELKM-JANC-M-2-017

3  Indukčnost L je vlastnost cívky budit na svých závitech změnami vlastního elektromagnetického toku elektrické napětí.  Základní jednotkou indukčnosti je Henry (H).  K měření indukčnosti se používají různé měřící metody.  Mezi nejčastěji používané patří:  měření voltmetrem a ampérmetrem,  můstkové metody (Maxwell – Wienův můstek),  rezonanční metody.

4 Měření indukčnosti ampérmetrem a voltmetrem  Je to v podstatě Ohmova metoda uvedená při měření odporů.  Je samozřejmé, že použité napájecí napětí je střídavé (harmonické).  Způsob zapojení měřících přístrojů volíme podle předpokládané velikosti impedance (obr. 1 a, b).

5 Měření indukčnosti ampérmetrem a voltmetrem Obr. 1 Měření indukčnosti ampérmetrem a voltmetrem

6 Měření indukčnosti ampérmetrem a voltmetrem  Vlastní indukčnost určujeme z definice impedance  a z toho

7 Měření indukčnosti ampérmetrem a voltmetrem  Nevýhodou této metody je, že odpor R Lx je třeba určit zvláštním měřením.  Pokud se jedná o vzduchovou cívku, používanou pro nižší frekvence, můžeme pro měření odporu R Lx požít stejnosměrný proud.  Přesnost měření není velká (si 5 %) a metoda je vhodná pro provozní měření vzduchových cívek.

8 Měření indukčnosti můstkovými metodami  Při měření indukčnosti můstkovými metodami se nejčastěji používá Maxwell – Wienův můstek, který je odvozen z můstku Wheatstoneova můstku nahrazením odporů obecnými impedancemi.  V dnešní době se tyto metody už téměř nepoužívají.

9 Měření indukčnosti rezonační metodou  Měření indukčnosti touto metodou je založeno na rezonanci obvodu, který vznikne paralelním spojením kondenzátoru se známou kapacitou a cívky, jejíž indukčnost zjišťujeme.  Na obvod přivádíme přes velký odpor z oscilátoru střídavé napětí, jehož kmitočet měníme.  Napětí na obvodu měříme voltmetrem (s velkým vnitřním odporem).

10 Měření indukčnosti rezonační metodou  Při rezonanci, která vznikne při kmitočtu  bude napětí nejvyšší, protože odpor obvodu je největší.  Aby nebylo nutno indukčnost z uvedeného vztahu vypočítávat, je možné ocejchovat stupnici ladícího kondenzátoru oscilátoru v jednotkách indukčnosti.

11 Měření indukčnosti rezonační metodou  Tato metoda lépe vyhovuje při měření malých indukčností používaných v rádiotechnice a přenosové technice.

12  Děkuji za pozornost  Ing. Ladislav Jančařík

13 Literatura  E. Vitejček a V. Hos: Elektrické měření, SNTL Praha 1979  V. Fajt a kol.: Elektrická měření, SNTL Praha 1987  L. Bejček a kol.: Měření v elektrotechnice, FEKT VUT Brno 2003


Stáhnout ppt "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."

Podobné prezentace


Reklamy Google