Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Horory v literatuře pro děti a mládež

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Horory v literatuře pro děti a mládež"— Transkript prezentace:

1 Horory v literatuře pro děti a mládež
Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu „Inovace studijních oborů na PdF UHK“ reg. č. CZ.1.07/2.2.00/ Horory v literatuře pro děti a mládež Veronika Říhová, K-ZS1

2 Amélie a tma – Petra Neomillnerová
Narozena 16. ledna 1970 v Praze Vystudovala střední knihovnickou školu Pro její tvorbu je typická drsná přímočará charakterizace postav i prostředí (http://cs.wikipedia.org/wiki/Petra_Neomillnerov%C3%A1)

3 Amélie a tma – charakteristika
Z obálky knihy: Amélii je 12 let. Má černé vlasy, nosí černé šaty, dokonce i kolo je černé. S mámou žijí v zapomenutém domě, kde se před 122 lety zastavil čas. Bojí se poznat svět venku, bojí se, aby to pak nebolelo. Jenže nuda je horší než bolest a necítit nic, to je ze všeho nejhorší. Nesuďme však podle prvního dojmu. Améliin vzhled a chování nejsou známkou vzdoru, Amélie je totiž duch. Zemřela v roce 1890 při velkých pražských povodních i se svou matkou.

4 Amélie a tma- charakteristika
Jednoho dne se setkává na břehu Vltavy s dokonale živou Markétou, nic jim nezabrání, aby se dívky spřátelily. Poněkud odlišný (ne)životní styl kamarádkám způsobuje určité nepříjemnosti, ale přátelství nelze zamezit. Psána je formou dvou proudů. Myšlenky Amélie a myšlenky Markéty. NEOMILLNEROVÁ, Petra. Amélie a tma. Praha: Albatros: s. EAN

5 Amélie a tma – úryvek z knihy – 1a
Černá kočka se plíží travou, pak se vymrští do vzduchu, sekne tlapkou, přihrábne si rejska a pyšně ho vezme do tlamy. Je po všem. Ještě chvíli čekám jestli ho náhodou nepustí, jestli se myš ještě nerozběhne, jestli se hra nebude opakovat, ale v hloubi duše vím, že ne. Amélie „Mamííííí, Nita chytila myš.“ „Mimimimimimimi, momomomomomomo, áááááááááááááá,“ přiběhla jsem domů a máma právě začala s rozezpíváním, její hlas plní celý dům. „Mami….“ „Copak je miláčku?“ Nemá ráda, když jí takhle ruším, i když už nezpívá v opeře jako kdysi. „Nita chytila myš.“ Vážně ani nevím, proč mi to připadá tak důležité. Náš dům je koček plný a tady, u řeky, je rejsků spousta. Klapne víko od klavíru a máma se objeví ve dveřích, je krásná, vlasy se jí lesknou jako černé hedvábí, a když si je češe, sahají až pod pás. Má tmavé obočí a dolíčky ve tvářích, to když se směje. Teď se ale nesměje. „Amélie, copak nevidíš, že pracuju?“ „Promiň, mami,“ omlouvám se a vezmu do náruče Nitu.

6 Úryvek z knihy – 1B

7 Amélie a tma - ilustrace
Obrázky dostupné z:

8 Amélie a tma – ilustrace
Přebal knihy: dostupný z

9 Madam Okta – Darren Shan
Vlastním jménem Darren O'Shaughnessey Narozen 2. července 1972 v Londýně Irský spisovatel hororů a fantasy Vystudoval sociologii a angličtinu (http://cs.wikipedia.org/wiki/Darren_O'Shaughnessey)

10 Madam Okta – charakteristika
„Spolužáci Darren a Steve si navzdory varování svého učitele nenechají ujít neobvyklé představení v utajovaném Cirku Mostruoso, o kterém si přečetli na nalezeném letáku. Oba chlapci jsou představením uchváceni - Darren cvičenou pavoučicí, Steve jejím cvičitelem Hroozleym, který mu připomíná upíra z jedné knížky.“ (http://www.databazeknih.cz/knihy/saga-darrena-shana-madame-okta-43087)

11 Madam Okta – charakteristika
Darren cvičenou pavoučici ukradne, čímž spustí řetězec problémů. Jednoho dne ji ukáže Stevenovi a pavoučice ho kousne, Steven ochrne a je nutná lékařská pomoc, lékaři si ale nevědí rady. Darren vyhledá Hroozlyho a prosí ho o sérum. Ten mu sérum poskytne jedině tehdy, stane-li se upírovým pomocníkem, poloupírem. Aby zachránil kamaráda, souhlasí.

12 Madam Okta – charakteristika
První vydání knihy bylo v roce 2002 Děj se pak prolíná do dalších 11. sérií Upírův pomocník, Krvavé chodby, Démon a zloděj, Zkoušky smrti, Procesí mrtvých, Upíří kníže, Synové osudu, Jezero duší, Spřeženci moci… SHAN, Darren. Madam Okta. Praha: Albatros, s. ISBN

13 Madam Okta – úryvek z knihy – 2A
Po vystoupení pana Hroozleyho s Madam Oktou byla další přestávka. Snažil jsem se Steva přimět, aby mi řekl, kdo podle něj ten člověk je, ale měl pusu jako zašitou. „Musím si to ještě rozmyslet.“ Nic jiného neřekl, pak zavřel oči, sklonil hlavu a usilovně dumal. O přestávce prodávali další senzační věci: vousy podobné těm od vousaté dámy, figury Rudyho von Ruka – a co nejlepšího, gumové pavouky, kteří vypadali jako Madam Okta. Koupil jsem dva, jednoho pro sebe a jednoho pro Annii. Nebyli tak dobří jako předloha, ale budou muset stačit. Taky prodávali cukrové pavučiny. Za poslední peníze jsem si jich koupil šest a dvě jsem snědl při čekání na další číslo. Chutnaly jako cukrová vata. Tu druhou jsem si dal přes pusu a olizoval, jak to dělal pan Hroozley. Světla se ztlumila a všichni se zase usadili. Na řadě byla Gerta Zubatá. Veliká ženská s tlustýma nohama, tlustýma rukama, tlustým krkem a tlustou hlavou. „Dámy a pánové, jmenuji se Gerta Zubatá!“ oznámila. Mluvila přísně. „Mám nejsilnější zuby na světě! Když jsem byla maličká, otec mi při hře vložil do úst prsty a já jsem mu dva ukousla!“

14 Ukázka – 2B

15 Madam Okta – ilustrace Přebal knihy dostupný z:

16 Bezhlavý duch – Lynn Beachová (Stopy hrůzy)
Tato edice vycházela v České republice společně s edicemi Sladké snění a Stopy zločinu. Hlavními hrdiny těchto knih byli američtí teenageři, kteří se dříve nebo později setkali ve svém životě s přítomností zla v různých formách. Zlo je znázorňováno v podobě závisti, žárlivosti, pomsty nebo v podobě různých přízraků, duchů či mimozemských civilizací.

17 Bezhlavý duch – charakteristika
Jenna, Rob, Deidra a Jeff se touží dostat do tajného Klubu Stínů. Musí podstoupit řadu zkoušek. Mezi nimi zkoušku odvahy. Musejí se pokusit ukrást kočičí zlato ze zchátralého srubu bezhlavého ducha. Tím se roztočí kolo hrůzy a začnou se dít věci. Jennu duch začne pronásledovat a zkouší se jí „zbavit“, protože mu ukradla pyrit.

18 Bezhlavý duch – charakteristika
1. vydání je z roku 1993 BEACHOVÁ, Lynn. Bezhlavý duch. Praha: Kredit. S ISBN X

19 Bezhlavý duch – úryvek z knihy – 3A
Jenna u okna i postava u lesa stály chvíli nepohnutě. Pak zjevení náhle několikrát máchlo krumpáčem a zmizelo ve tmě stromů. Zbyly po něm jen stopy ve sněhu. Jenna se posadila na postel a přemýšlela. Stopy! Napadlo ji. Žádný duch přece po sobě nenechává stopy. Ale když to není duch, musí to být člověk, který ji chce vyděsit. Někdo, kdo ví, že šla do Bendigovy chatrče. Jenže – kdo a proč? Vstala a začala přecházet po pokoji. Chtějí jí snad Stíny strašit ještě dál? To by přece nemělo smysl. Ale kdo tedy? Nakonec to musela vzdát. Protože ji nová příhoda pořádně probrala z ospalosti, rozhodla se, že se ještě chvilku věnuje biologii a napíše zprávu o svém dnešním laboratorním pokusu. Přitom zjistila, že už nemá jediný předtištěný papír pro vepsání zprávy. Napadlo ji, že Jeff má u sebe vždycky fůru všech možných formulářů, takže si může od něho jeden vypůjčit. Vyšla na chodbu a přeběhla k pokoji chlapců. Dveře byly napůl otevřené. „Jeffe?“ zavolala. „Robe? Krátce zaklepala a vešla. V pokoji se svítilo, ale nikdo tam nebyl.

20 Ukázka – 3B

21 Bezhlavý duch – ilustrace
Přebal knihy dostupný z:

22 Přežijí jen mrtví – Wendy Darlenová (Stopy hrůzy)
Meg se těší, že stráví příjemné prázdniny u své nejlepší kamarádky Jenny, která se odstěhovala. Místo toho se od počátku odehrávají samé záhadné smrti. Jenna se chová divně a Meg zjišťuje proč. Postupem času zjišťuje, že je Jenny drogově závislá. Vše se toší kolem diskoklubu „U kanadského policajta“, který je doupětem pro feťáky. Když na to přichází policie, Hlavní boss se začíná strachovat z odhalení a přechází do útoku. Chce své barmany postupně „odklidit“. I přes „pár mrtvol“ končí tato kniha zatčením hlavního šéfa.

23 Přežijí jen mrtví – charakteristika
1. vydání je z roku 1997. DARLENOVÁ, Wendy. Přežijí jen mrtví. Brno: Buldok. S ISBN

24 Přežijí jen mrtví – úryvek z knihy – 4A
Okno v prvním patře bylo dokořán a pod ním leželo na trávník tělo přikryté plachtou. „Doktor je nahoře, Bille? zeptal se saniťák kolegy. „Jo“ „Nevíš, kolik jich tam je?“ „Prej dva.“ „Tak ty se nám vejdou. Tomuhle už nepomůžeme,“ ukázal na mrtvé tělo pod oknem. „Nešlo by tu udělat trošku pořádek?“ obrátil se na uniformovaného policistu, který přijel zároveň se sanitkou. „Rozejděte se,“ oslovil strážník flegmaticky hlouček lidí, který se shromáždil na chodníku. „Tady není nic k vidění.“ Lidé neochotně začali odcházet z místa neštěstí. „Vy taky!“ obrátil se strážník na mě a na Davida. „Neslyšeli jste?“ ?My je ale známe,“ amítl David. „Jsou to kamarádi.“ „Jo?“ řekl nedůvěřivě. „Tak se tu postavte někam stranou. Až přijedou z kriminálky, řeknete jim, co o tom víte.“

25 Ukázka 4B

26 Přežijí jen mrtví – ilustrace
Přebal knihy dostupný z:

27 Sedm strašidelných příběhů – Brian Jacques
Narodil se v britském Liverpoolu. Po skončení školy cestoval jako námořní obchodník, díky čemuž poznal všechny světadíly. Poté, co se vrátil na pevninu do Liverpoolu, pracoval jako hasič, řidič autobusu a dodávky, boxér, strážník, pošťák a komik. V šedesátých letech pod vlivem Beatles založil kapelu The Liverpool Fishermen.  Dnes Brian stále žije v Liverpoolu.

28 Sedm strašidelných příběhů - charakteristika
Z přebalu knihy: Sedm strašidelných příběhů rozhodně nepatří k těm, v nichž si autor s hrůzou pouze pohrává a nakonec vše stejně dovede k dobrému konci. Tvrdý závěr je zde zákonitým a z morálního hlediska spravedlivým vyústěním děje a jednání jeho hrdinů. Jak asi může dopadnout navenek milá a ochotná dívenka, která při dobrovolné pečovatelské službě okrádá staré dámy o drobné cennosti? Dokáže se zakřiknutý nováček postavit bandě starších spolužáků, kteří šikanují celou školu a s nimiž si nevědí rady ani učitelé? Musí si malí upíři čistit zuby a na slovo poslouchat maminku stejně jako jejich lidské oběti?

29 Sedm strašidelných příběhů - charakteristika
Časový záběr příběhů je široký, sahá od středověku po současnost a kromě klasických strašidelných bytostí se v nich objevují i postavy jako egyptský bůh Anubis či duch kačeřího jezírka.

30 Sedm strašidelných příběhů - charakteristika
Vydání z roku 2012 (1. vydání 1991). JACQUES, Brian. Sedm strašidelných příběhů. Praha: Albatros. S ISBN

31 Sedm strašidelných příběhů – úryvek z knihy – 5A
Jakou šanci proti němu průvodce má? Proti Hadímu fantomovi, který dokáže uniknout z každé past. Najde přece nějaké otevřené okno, nouzový východ pro případ požáru, odemčené dveře. Trochu se uvolnil, vzhlédl a zjistil že se královně Viktorii kouká do levé nosní dírky. Ona tím rozhodně nadšena nebyla! Ani Thomas P. Kanne o chvilku později, když s cvaknutím hlavního vypínače zhasla světla a celé Middlechesterské muzeum upadlo do děsivé tmy. Pan Bausin rozsvítil baterku a otočil klíčem v zámku nouzových dveří uprostřed haly, čímž izoloval celou pravou polovinu muzea. Pole se rychle zužovalo. Ve světle baterky natáhl pod schody ochranný řetěz. Ten by sice vetřelce nezadržel, ale ve tmě by mu alespoň mohl podrazit nohy. Průvodce se vydal doleva, pobrukoval si staroegyptskou melodii a cestou dal stranou klíč od Parních divů. Další místo, které se chystal zkontrolovat. Další uzamčené dveře – o další místnost k úkrytu méně. Jak Thomas procházel chodbnou, neušlo mu, že zdi jsou moc hladké a okna příliš vysoko, takže by na ně nevylezl.

32 Ukázka 5B

33 Sedm strašidelných příběhů -ilustrace
Obrázek dostupný z: https://www.kosmas.cz/knihy/168478/sedm-strasidelnych-pribehu/

34 Odkazy na knihy: 1A, 1B - NEOMILLNEROVÁ, Petra. Amélie a tma. Praha: Albatros: s. EAN (strana 7) 2A, 2B - SHAN, Darren. Madam Okta. Praha: Albatros, s. ISBN (strana 70) 3A, 3B - BEACHOVÁ, Lynn. Bezhlavý duch. Praha: Kredit. S ISBN X (strana 52) 4A, 4B - DARLENOVÁ, Wendy. Přežijí jen mrtví. Brno: Buldok. S ISBN (strana 118) 5A, 5B - JACQUES, Brian. Sedm strašidelných příběhů. Praha: Albatros. S ISBN (strana 19)


Stáhnout ppt "Horory v literatuře pro děti a mládež"

Podobné prezentace


Reklamy Google