Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vyšetření citlivosti k antibiotikům Diskový test Diluční test Test na beta–laktamázu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vyšetření citlivosti k antibiotikům Diskový test Diluční test Test na beta–laktamázu."— Transkript prezentace:

1 Vyšetření citlivosti k antibiotikům Diskový test Diluční test Test na beta–laktamázu

2 Vyšetření citlivosti k antibiotikům Diskový test Kvalitatitní zjištění citlivosti

3 Vyšetření citlivosti k antibiotikům Několik kolonií se sebere bakteriologickou kličkou z povrchu agaru

4 Vyšetření citlivosti k antibiotikům Kolonie se suspendují do bujonu a turbidita se upraví podle zákalového standardu, odpovídající koncentraci 10 8 bakterií / ml

5 Vyšetření citlivosti k antibiotikům Vatový tampon se zvlhčí suspenzí bakterií, přebytečná tekutina se vytírá o hranu zkumavky a tamponem se naočkuje povrch Müller-Hintonova agaru.

6 Vyšetření citlivosti k antibiotikům Citlivost se vyšetřuje disky nasycenými antibiotiky. Disky jsou v plastikových zásobnících.

7 Vyšetření citlivosti k antibiotikům 6 zásobníků se vkládá do dispensoru.

8 Vyšetření citlivosti k antibiotikům Dispensor se přiloží na agarovou plotnu, stisknutím středového hmatníku se disky uvolní. Naráz se tak umístí na povrch plotny 6 disků.

9 Vyšetření citlivosti k antibiotikům Dispensor se přiloží na agarovou plotnu, stisknutím středového hmatníku se disky uvolní. Naráz se tak umístí na povrch plotny 6 disků.

10 Vyšetření citlivosti k antibiotikům Po inkubaci se citlivost projeví inhibiční zonou růstu. Její průměr se měří v celých mm posuvným měřidlem. Zda je mikrob citlivý nebo resistentní se rozhoduje podle standardních hodnot daných v tabulkách

11 Vyšetření citlivosti k antibiotikům Pro reprodukovatelnost a srovnatelnost výsledků je nutno přísně dodržovat standardní podmínky: koncentraci inokula, složení půdy, tlouštky vrstvy agaru, teplotu a dobu inkubace. Správné provedení se testují standardními testovacími kmeny.

12 Mikrodiluční test kvantitativní stanovení citlivosti

13 Vyšetření citlivosti k antibiotikům Roztoky antibiotik ve stoupajících koncentracích v sloupcích (1 až 12). Po naočkování a inkubaci se růst projeví zákalem. Stanoví se minimální inhibiční koncentrace (MIC). Je to nejnižší koncentrace, která již zabraňuje růstu (šipky k E1 a F1, analogicky další ). Diluční mikrotest

14 Produkce  -laktamázy Vyšetření citlivosti k antibiotikům

15 Vyšetření beta-laktamázy Filtrační papír se v malém okrsku nasytí roztokem nitrocefinu (žlutý).

16 Vyšetření beta-laktamázy Do bakteriologické kličky se nabere několik kolonií, nebo se seškrábne hustý růst (čisté) kultury. Zde Staphylococcus aureus.

17 Vyšetření beta-laktamázy Bakterie se kličkou rozetřou v další kapce nitrocefinu. Pokud mikrob produkuje b-laktamázu, skvrna nitrocefinu zčervená.

18 Vyšetření beta-laktamázy Vpravo pozitivní výsledek.


Stáhnout ppt "Vyšetření citlivosti k antibiotikům Diskový test Diluční test Test na beta–laktamázu."

Podobné prezentace


Reklamy Google