Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ANTIBIOTICKÁ LÉČBA INFEKCÍ MOČOVÉHO TRAKTU. Infekce močových cest Důležitým předpokladem racionální antibiotické léčby infekcí močových cest je odběr.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ANTIBIOTICKÁ LÉČBA INFEKCÍ MOČOVÉHO TRAKTU. Infekce močových cest Důležitým předpokladem racionální antibiotické léčby infekcí močových cest je odběr."— Transkript prezentace:

1 ANTIBIOTICKÁ LÉČBA INFEKCÍ MOČOVÉHO TRAKTU

2 Infekce močových cest Důležitým předpokladem racionální antibiotické léčby infekcí močových cest je odběr moči k bakteriologickému vyšetření, včetně kvantifikace event. mikrobiálního nálezu. Za signifikantní bakteriurii lze většinou považovat nález bakteriálních kolonií v hodnotách 10 5 cfu/ml moče a vyšších při kultivaci středního proudu moče, i když u dětí mohou mít význam i hodnoty nižší.

3 Interpretace kvantity bakterií ve vzorku moče spontánně vymočené Kvantita bakteriíInterpretace průkaz jednoho, maximálně dvou patogenů v kvantitě 10 5 a vyšší signifikantní bakteriurie, zřejmě se jedná o původce močové infekce průkaz jednoho, maximálně dvou patogenů v kvantitě 10 4  fyziologické množství u žen (s výjimkou gravidity)  suspektní nález u: mužů a dětí pacientů po transplantaci ledviny při riziku pyelonefritidy a abscesu ledviny  kultivaci je vhodné opakovat průkaz jednoho, maximálně dvou patogenů v kvantitě 10 3 a nižší nesignifikantní bakteriurie, izolovaná bakterie pravděpodobně není klinicky významná průkaz více než dvou bakteriálních druhů v kvantitě 10 5 a vyšší  výsledek není validní, může se jednat o infekci, kontaminaci nebo kolonizaci  kultivaci je vhodné opakovat

4 Nejčastější bakteriální původci komunitních infekcí močových cest v olomouckém regionu

5 Iniciální antibioterapie bakteriálních infekcí močových cest v komunitě ATB I. volby –kotrimoxazol, trimetoprim, nitrofurantoin Pokud antibioterapie nemá efekt, je nutné postupovat kausálně (dle kultivace a výsledku citlivosti)

6 Iniciální antibioterapie bakteriálních infekcí močových cest v komunitě Důležitou otázkou je délka antibiotické léčby v případě infekcí dolních cest močových: –V případě nekomplikovaných cystitid u žen lze aplikovat antibiotikum v plné terapeutické dávce po 3 dny. –Naproti tomu u žen s recidivujícími infekcemi, v graviditě a u mužů je vhodnější prodloužit léčbu na 7 dní.

7 Asymptomatická bakteriurie - antibiotická léčba není nutná. Výjimkou jsou gravidní ženy a rizikoví pacienti, kde jsou indikovány: –amoxicilin, –cefalosporiny I. generace.

8 Nejčastějšími bakteriálními původci nozokomiálních infekcí močového traktu jsou enterobakterie (především Escherichia coli, Proteus sp., Klebsiella pneumoniae), pseudomonády a enterokoky. Patogenní význam mohou mít i kvasinky. Stafylokoky jsou možnými vyvolávajícími agens u pacientů se zavedeným katétrem.

9 K iniciální antibioterapii nozokomiálních uroinfekcí jsou vhodné především aminopeniciliny v kombinaci s aminoglykosidy (např. gentamicin + ampicilin, event. aminopenicilin s inhibitorem bakteriálních beta- laktamáz). Po určení bakteriálního etiologického agens a jeho citlivosti k antibiotikům je nutná cílená léčba.


Stáhnout ppt "ANTIBIOTICKÁ LÉČBA INFEKCÍ MOČOVÉHO TRAKTU. Infekce močových cest Důležitým předpokladem racionální antibiotické léčby infekcí močových cest je odběr."

Podobné prezentace


Reklamy Google