Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

LOZA (přeloženo ze španělštiny) nádobí

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "LOZA (přeloženo ze španělštiny) nádobí"— Transkript prezentace:

1 LOZA (přeloženo ze španělštiny) nádobí
Prezentace na Zeměpis LOZA (přeloženo ze španělštiny) nádobí (žádná souvislost)

2 Historie Název obce pochází patrně ze staročeského Laz - Lazy, což asi znamenalo křovinami - později vinohrady. První zápis se nachází v listině z roku 1216, na kterém je uveden Ctibor z Loz v roce 1226 pak Sulizlav de Loza. Po roce 1381 kupují Lozu Jan Mimoň a jeho bratr Otík z Rabštejna. V té době Loza náleží k panství hradu Bělá. Po roce 1405 dědí Lozu Jan a po něm jeho syn, který se píše Otík z Lozy. Ten byl významným husitským hejtmanem. Roku se v listinách uvádí Jan Lozský z Lozy a Rabštejna - patrně Otíkův syn. Loza byla také kolébkou vzniku mariášnických turnajů, kterých se nyní po celé republice konají desítky. První Festival voleného mariáše se uskutečnil již v roce 1976 a místní organizátoři pokračovali v této tradici ještě dalších 26 let.

3 Kaple Svatého Jana Nepomuckého, stojí jižně od obce na pravé straně silnice za potokem směrem k obci Tlucná. Ve výbavě dominuje socha sv. Jana Nepomuckého stojící ve výklenku v čele kaple a na bocích jsou pověšeny barvotiskové obrazy Panny Marie a Ježíše Krista. Zvonice na bývalé hasičské zbrojnici, stojí v centru obce u křižovatky. V soupise památek z 50. let 20. století je budova popsána jako úřadovna MNV přestavěná ze staré hasičské kolny. Zvonek pochází ze zrušeného kostela sv. Trojice v Loze. Kříž na návsi, stojí v centru obce před domem čp.7. Kříž je zakreslen na svém původním místě o cca 150 metrů severovýchodně jako dřevěný ve stabilním katastru a ve 2. vojenském mapování.. V soupise památek z 50. let 20. století je popsán jako železný kříž na kameném úžícím se hranolu, v jehož spodní části je vytesán letopočet Památky:

4 Pomník padlým, stojí v centru obce u křižovatky silnic
Pomník padlým, stojí v centru obce u křižovatky silnic. Pomník byl slavnostně odhalen 14. listopadu Slavnost proběhla podle obvyklého scénáře, když začala slavnostním průvodem s četou legionářů z Manetínska, hasičských sborů, členů DJT a občanů. V jeho čele nesl státní vlajku Em. Hajmrle. Hosty přivítal starosta obce antonín Šafr a hlavní proslov pronesl pan Hejduk z Kaznějova a Václav Široký, předseda okresního osvětového sboruna Manetínsku. O pomník se na počátku 21. století stará Josef Šiman. Pomník vyrobený z umělého kamene.

5 V okolí Lozy se těží kaolin
( v Kaznějově a v Horní Bříze ) Horopisné celky: „Hejtmánek“ (514 mnm),. Podnebí Mírného pásu. Firmy: Autodporava Pavel Kolář, Dřevotrans Křimice Jiří Konvalinka, Lesnictví Hynek Mayer, Elektroopravy Václav Jabornický, Autodoprava Václav Parlásek, atd.

6 půdy: 213ha, lesy: 128ha, domy: 6ha, voda: 3ha, ostatní: 26ha)
Počet obyvatel: 269 (muži: 143, ženy: 126) Zeměpisná šířka: 49° 54’ 1’’ Zeměpisná délka: 13° 17’ 27’’ Katastrální plocha: 372ha (orná půda: 168ha, zahrady: 9ha, louky: 36ha, zemědělské půdy: 213ha, lesy: 128ha, domy: 6ha, voda: 3ha, ostatní: 26ha)

7 Lozou projíždí 12 autobusů denně, první odjíždí 4:03 a poslední odjíždí 19:38.

8 By: Karel Táborský Jakub Kolář Barbora Kolářová


Stáhnout ppt "LOZA (přeloženo ze španělštiny) nádobí"

Podobné prezentace


Reklamy Google