Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Křižánky Vítejte u nás Vítejte u nás. Křižánky PPočet obyvatel:367 PPrvní zpráva o obci:1392 PPamátky, významné objekty:Památková rezervace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Křižánky Vítejte u nás Vítejte u nás. Křižánky PPočet obyvatel:367 PPrvní zpráva o obci:1392 PPamátky, významné objekty:Památková rezervace."— Transkript prezentace:

1 Křižánky Vítejte u nás Vítejte u nás

2 Křižánky PPočet obyvatel:367 PPrvní zpráva o obci:1392 PPamátky, významné objekty:Památková rezervace Křižánky (téměř na celém území obce), památník padlým, římsko- katolický kostel zasvěcený Panně Marii pomocnici křesťanů, kaplička

3 Historie MMMMoravské Křižánky vznikly pravděpodobně později než České Křižánky podle kterých převzali název. První písemná zpráva o nich je z roku 1437, kdy Jan z Pernštejna zajišťoval své manželce Barboře z Valdštejna věno na některých vsích, mezi nimiž je i tato část Křižánek. V roce 1580 patřily Moravské Křižánky již k novoměstskému panství a u něj zůstaly s výjimkou velmi krátkých časových úseků. Stejně jako v Českých Křižánkách, tak i v Moravských Křižánkách byla v 17. století postavena sklářská huť a později železářský hamr. Tyto podniky měli rozhodující vliv na rozvoj osady. V roce 1749 dostaly Moravské Křižánky vlastní pečeť, ve znaku byl stejnoramenný kříž se čtyřmi menšími křížky mezi rameny (z této pečetě částečně vychází i současný znak.

4 Letecký pohled na Křižánky

5 Okolí Křižánek   Zámeček Karlštejn   Devět skal   Filipovský pramen Zkamenělý zámek

6 Kde nás najdete?!   Křižánky leží 13 km jihovýchodně od Nového mšsta na Moravě KKřižánky leží asi 13 km jihovýchodně od Nového města na Moravě OObec Křižánky se nachází v kraji Vysočina, v severní části bývalého okresu Žďár nad Sázavou. Nejbližšími městy jsou Svratka (3 km severozápadně), Nové Město na Moravě (13 km jihovýchodně) či Žďár nad Sázavou (25 km jižně). Čisté ovzduší a nádherná okolní krajina lákají návštěvník ke sportovním, ale i rekreačním aktivitám v kterémkoliv ročním období.

7 Něco pro děti

8 Spolky a sdružení  Sk botafogo  Sbor dobrovolných hasičů  Svaz žen

9 TTTTak někdy u nás nashledanou!!


Stáhnout ppt "Křižánky Vítejte u nás Vítejte u nás. Křižánky PPočet obyvatel:367 PPrvní zpráva o obci:1392 PPamátky, významné objekty:Památková rezervace."

Podobné prezentace


Reklamy Google