Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

 Název kraje je odvozen od Českomoravské vrchoviny neboli Vysočiny, která vyplňuje většinu jeho území.  Kraj je významnou pramennou oblastí, pramení.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: " Název kraje je odvozen od Českomoravské vrchoviny neboli Vysočiny, která vyplňuje většinu jeho území.  Kraj je významnou pramennou oblastí, pramení."— Transkript prezentace:

1

2  Název kraje je odvozen od Českomoravské vrchoviny neboli Vysočiny, která vyplňuje většinu jeho území.  Kraj je významnou pramennou oblastí, pramení zde např. řeky Sázava, Oslava, Jihlava a Svratka.

3  Většinu území kraje vyplňuje Českomoravská vrchovina s nejvyššími vrchy Javořice (837 m n. m.) a Devět skal (836 m n. m.).  V kraji nejsou žádné nížiny, většina území leží v nadmořské výšce nad 600 m.  Krajem prochází hlavní evropské rozvodí.  Řeka Sázava odvádí vodu přes Vltavu a Labe do Severního moře, Svratka, Jihlava a Moravská Dyje přes Dunaj do Černého moře.  Největším rybníkem kraje je Velké Dářko u Žďáru nad Sázavou.

4  Vysočina patří k nejřidčeji osídleným krajům České republiky.  Krajským městem je Jihlava, dalšími významnými městy jsou Třebíč, Havlíčkův Brod a Žďár nad Sázavou.

5  Nejvýznamnějším odvětvím průmyslu je strojírenství – např. Bosch-Diesel v Jihlavě, ŽĎAS ve Žďáru nad Sázavou.  V Dukovanech se nachází jedna z našich dvou jaderných elektráren.

6  Památky UNESCO – městská památková rezervace Telč, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou a židovská čtvrť se hřbitovem a bazilikou sv. Prokopa v Třebíči.  K zajímavostem kraje patří také hrad Pernštejn a zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou.

7

8 Třebíč – Komenského náměstí Havlíčkův Brod – Havlíčkovo náměstí Jihlava – Masarykovo náměstí [cit. 2012-02-14]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www:.

9 Telč Pelhřimov Třebíč [cit. 2012-02-14]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www:. [cit. 2012-02-14]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www:.

10 Havlíčkův Brod Žďár nad Sázavou Židovská čtvrť v Třebíči [cit. 2012-02-14]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www:.

11 Třebíč – bazilika sv. Václava Třebíč – bazilika sv. Prokopa Třebíč – bazilika sv. Vojtěcha [cit. 2012-02-14]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www:.

12 Hrad Potštejn Hrad Lipnice nad Sázavou Hrad Pernštejn [cit. 2012-02-14]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www:.

13 Hrad Kámen Hrad Kokořín Hrad Kost [cit. 2012-02-14]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www:.

14 Zámek Jaroměřice nad Rokytnou Zámek Benátky nad Jizerou Zámek Rychnov nad Kněžnou [cit. 2012-02-14]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www:.

15 kostel sv. Anežky České na Černé hoře kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře kostel sv. Ignáce z Loyoly na Bílé hoře [cit. 2012-02-14]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www:.

16 Jaderná elektrárna Temelín Tepelná elektrárna Chvaletice Jaderná elektrárna Dukovany [cit. 2012-02-14]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www:.

17 Vodní nádrž Seč Vodní nádrž Mohelno Vodní nádrž Orlík [cit. 2012-02-14]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www:.

18 Konec prezentace!

19 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.


Stáhnout ppt " Název kraje je odvozen od Českomoravské vrchoviny neboli Vysočiny, která vyplňuje většinu jeho území.  Kraj je významnou pramennou oblastí, pramení."

Podobné prezentace


Reklamy Google