Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Kraj Vysočina.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Kraj Vysočina."— Transkript prezentace:

1 Kraj Vysočina

2 Základní údaje Název kraje je odvozen od Českomoravské vrchoviny neboli Vysočiny, která vyplňuje většinu jeho území. Kraj je významnou pramennou oblastí, pramení zde např. řeky Sázava, Oslava, Jihlava a Svratka.

3 Přírodní podmínky Většinu území kraje vyplňuje Českomoravská vrchovina s nejvyššími vrchy Javořice (837 m n. m.) a Devět skal (836 m n. m.). V kraji nejsou žádné nížiny, většina území leží v nadmořské výšce nad 600 m. Krajem prochází hlavní evropské rozvodí. Řeka Sázava odvádí vodu přes Vltavu a Labe do Severního moře, Svratka, Jihlava a Moravská Dyje přes Dunaj do Černého moře. Největším rybníkem kraje je Velké Dářko u Žďáru nad Sázavou.

4 Obyvatelstvo Vysočina patří k nejřidčeji osídleným krajům České republiky. Krajským městem je Jihlava, dalšími významnými městy jsou Třebíč, Havlíčkův Brod a Žďár nad Sázavou.

5 Hospodářství Nejvýznamnějším odvětvím průmyslu je strojírenství – např. Bosch-Diesel v Jihlavě, ŽĎAS ve Žďáru nad Sázavou. V Dukovanech se nachází jedna z našich dvou jaderných elektráren.

6 Zajímavosti Památky UNESCO – městská památková rezervace Telč, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou a židovská čtvrť se hřbitovem a bazilikou sv. Prokopa v Třebíči. K zajímavostem kraje patří také hrad Pernštejn a zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou.

7 Na následujících snímcích urči názvy vyobrazených památek a zajímavostí kraje Vysočina

8 [cit. 2012-02-14]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www:
Třebíč – Komenského náměstí Jihlava – Masarykovo náměstí Havlíčkův Brod – Havlíčkovo náměstí [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: <http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jihlavske_namesti_-_04.JPG>.

9 Telč Třebíč Pelhřimov [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: <http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tel%C4%8D.jpg>. [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: <http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Market_Square_in_Tel%C4%8D_2.jpg>.

10 [cit. 2012-02-14]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www:
Havlíčkův Brod Židovská čtvrť v Třebíči Žďár nad Sázavou [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: <http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Blahoslavova_street_in_T%C5%99eb%C3%AD%C4%8D,_photo_taken_from_Subakova_cross.jpg>.

11 [cit. 2012-02-14]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www:
Třebíč – bazilika sv. Václava Třebíč – bazilika sv. Vojtěcha Třebíč – bazilika sv. Prokopa [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: <http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Overview_of_Basilica_of_Saint_Procopius_in_T%C5%99eb%C3%AD%C4%8D,_Czech_Republic.jpg>.

12 [cit. 2012-02-14]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www:
Hrad Potštejn Hrad Pernštejn Hrad Lipnice nad Sázavou [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: <http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hrad_Pern%C5%A1tejn.jpg>.

13 [cit. 2012-02-14]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www:
Hrad Kámen Hrad Kost Hrad Kokořín [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: <http://commons.wikimedia.org/wiki/File:K%C3%A1men.jpg>.

14 [cit. 2012-02-14]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www:
Zámek Jaroměřice nad Rokytnou Zámek Rychnov nad Kněžnou Zámek Benátky nad Jizerou [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: <http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Z%C3%A1mek_v_Jarom%C4%9B%C5%99ic%C3%ADch_nad_Rokytnou_001.jpg>.

15 kostel sv. Ignáce z Loyoly na Bílé hoře
kostel sv. Anežky České na Černé hoře kostel sv. Ignáce z Loyoly na Bílé hoře kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: <http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Poutn%C3%AD_kostel_sv._Jana_Nepomuck%C3%A9ho_na_Zelen%C3%A9_ho%C5%99e.jpg>.

16 [cit. 2012-02-14]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www:
Jaderná elektrárna Temelín Jaderná elektrárna Dukovany Tepelná elektrárna Chvaletice [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: <http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nuclear.power.plant.Dukovany.jpg>.

17 [cit. 2012-02-14]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www:
Vodní nádrž Seč Vodní nádrž Orlík Vodní nádrž Mohelno [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: <http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vodn%C3%AD_n%C3%A1dr%C5%BE_Mohelno.jpg>.

18 Konec prezentace!

19 Toto není správná odpověď. Zkus to znovu!
Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.


Stáhnout ppt "Kraj Vysočina."

Podobné prezentace


Reklamy Google