Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

 Celé území kraje Vysočina leží v oblasti Českomoravské vrchoviny, chladnější podnebí  Krajské město JIHLAVA.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: " Celé území kraje Vysočina leží v oblasti Českomoravské vrchoviny, chladnější podnebí  Krajské město JIHLAVA."— Transkript prezentace:

1  Celé území kraje Vysočina leží v oblasti Českomoravské vrchoviny, chladnější podnebí  Krajské město JIHLAVA

2 PŘÍRODNÍ PODMÍNKY V kraji nejsou žádné nížiny. Území vyplňuje ………… ….. Nejvyšším vrcholem ……………………….je (837 m n.m.) Jen o něco méně měří nejvyšší vrchol …… Zasahují sem CHKO ……………………………… a z větší části CHKO………………. ČESKOMORAVSKÁ VRCHOVINA JAVOŘICE ŽĎÁRSKÝCH VRCHŮDEVĚT SKAL ŽELEZNÉ HORY ŽĎÁRSKÉ VRCHY JIHLAVSKÝCH VRCHŮ

3 ČESKOMORAVSKÁ VRCHOVINA

4 Územím kraje vede hlavní evropské rozvodí, které rozděluje území kraje na úmoří ……….... a … moře. Pramení zde mnoho řek. Hlavními vodními toky jsou , která je … přítokem Vltavy, a , která protéká krajským městem.Dalšími řekami oblasti jsou ………….....a…………………... SEVERNÍHOČERNÉHO SÁZAVA pravostranným JIHLAVA SVRATKAOSLAVA

5 Vodní nádrže: Švihov (řeka Želivka) Dalešice (řeka Jihlava) Vír (Svratka) Rybníky: Velké Dářko (u Žďáru nad Sázavou)

6 OBYVATELSTVO A SÍDLA  málo osídlený kraj  převažují menší sídla, venkovský charakter osídlení Jihlavské katakomby Jihlava vznikla s objevem ložisek stříbrných rud v 1. polovině 13. století

7 Třebíčská židovská čtvrť a bazilika svatého Prokopa byly v roce 2003 zapsány do Seznamu světového dědictví UNESCO.

8 Každoročně se zde pořádá Festival rekordů a kuriozit, který se pro Pelhřimov stal typickým. Ve městě se nachází i hojně navštěvované Muzeum rekordů a kuriozit.

9 Historické jádro města – zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCA

10 Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, Národní kulturní památky zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO.

11 - lyžařský areál - závod Světového poháru ZLATÁ LYŽE

12 HOSPODÁŘSTVÍ  chladnější podnebí → méně úrodná půda → pěstování nenáročných plodin – brambory, len → z brambor – výroba škrobu a lihu, krmivo pro vepře  Hodice – salám Vysočina  strojírenský průmysl – Jihlava, Žďár nad Sázavou  textilní průmysl – Havlíčkův Brod (Pleas)  sklářský průmysl – Žďár nad Sázavou, Havlíčkův Brod, Světlá nad Sázavou (Sklo Bohemia)

13  Dolní Rožínka (u Žďáru nad Sázavou) → těžba uranové rudy, suroviny potřebné k provozu jaderných elektráren.  Jaderná elektrárna DUKOVANY (JV od Třebíče)

14 ZDROJE: zlatou-prehradu.html pripomina.aspx

15 moraviae.cz/VenueDetail.aspx?venueId=obeibdpjlaocefcmlgjfjjnhgiffciha neudrzel-celo-a-skoncil-osmnacty-triumf-slavi-olsson.html neprekonaji/


Stáhnout ppt " Celé území kraje Vysočina leží v oblasti Českomoravské vrchoviny, chladnější podnebí  Krajské město JIHLAVA."

Podobné prezentace


Reklamy Google