Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vysočina Socioekonomická sféra Vypracoval: Vladislav Mikiska.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vysočina Socioekonomická sféra Vypracoval: Vladislav Mikiska."— Transkript prezentace:

1 Vysočina Socioekonomická sféra Vypracoval: Vladislav Mikiska

2 Obyvatelstvo Počet obyvatel: 510 114 Počet obyvatel: 510 114 Ženy: 50,6% Ženy: 50,6% Muži: 49,4% Muži: 49,4% Hustota osídlení: 75 obyv./km2 Hustota osídlení: 75 obyv./km2 Od roku 1994, kdy kraj Vysočina dosáhl vrcholu v počtu obyvatel (523 089), dochází ke každoročnímu poklesu (1,04%.) Od roku 1994, kdy kraj Vysočina dosáhl vrcholu v počtu obyvatel (523 089), dochází ke každoročnímu poklesu (1,04%.) Nezaměstnanost: 8,5% Nezaměstnanost: 8,5% Průměrný věk obyvatel: 39 let. Průměrný věk obyvatel: 39 let.

3 Sídla Krajské město: Jihlava (50 958 obyv.) Krajské město: Jihlava (50 958 obyv.) Okresní města: Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou. Okresní města: Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou. Spolu s Olomouckým krajem má Vysočina nejmenší podíl žijícího obyvatelstva ve městech (58%.) Spolu s Olomouckým krajem má Vysočina nejmenší podíl žijícího obyvatelstva ve městech (58%.) Obcí: 704 Obcí: 704 Obcí s rozšířenou působností: 15 Obcí s rozšířenou působností: 15 Obcí s obecním úřadem: 26 Obcí s obecním úřadem: 26

4 Hospodářský význam Vysočina je převážně průmyslovou oblastí, ale i pro určité odvětví zemědělství jsou vhodné podmínky. Vysočina je převážně průmyslovou oblastí, ale i pro určité odvětví zemědělství jsou vhodné podmínky. Poměrně dobrá dopravní situace. Poměrně dobrá dopravní situace. Složitá situace ve zdravotnictví (zadlužené nemocnice.) Složitá situace ve zdravotnictví (zadlužené nemocnice.) Zemědělství: 11,8% Zemědělství: 11,8% Průmysl: 46,1% Průmysl: 46,1% Služby: 37,1% Služby: 37,1% Stavebnictví: 5% Stavebnictví: 5% Průměrná měsíční hrubá mzda: 13 841 Kč. Průměrná měsíční hrubá mzda: 13 841 Kč.

5 Zemědělství Na Vysočině jsou velice příznivé podmínky pro chov: skotu(mléko),prasat, drůbeže, ovcí a pěstování brambor, pšenice, ječmenu, řepky a lnu. Na Vysočině jsou velice příznivé podmínky pro chov: skotu(mléko),prasat, drůbeže, ovcí a pěstování brambor, pšenice, ječmenu, řepky a lnu. Hodně je podporováno lesnictví. Hodně je podporováno lesnictví.

6 Průmysl Tradice průmyslové výroby: Tradice průmyslové výroby: výroba a zpracování dřeva(Jihlava) výroba a zpracování dřeva(Jihlava) nábytkářský průmysl (Jihlava) nábytkářský průmysl (Jihlava) sklářství (Jihlava) sklářství (Jihlava) kožedělní průmysl (Třebíč) kožedělní průmysl (Třebíč) potravinářský průmysl (Jihlava, Želetava, Kostelec a další.) potravinářský průmysl (Jihlava, Želetava, Kostelec a další.) strojírenství (Jihlava, Žďár nad Sázavou.) strojírenství (Jihlava, Žďár nad Sázavou.) textilní průmysl (Humpolec) textilní průmysl (Humpolec) Celkově se na Vysočině nachází 150 průmyslových podniků. Celkově se na Vysočině nachází 150 průmyslových podniků. Tržby z průmyslové činnosti dosahují 73 405 mil. Kč. Tržby z průmyslové činnosti dosahují 73 405 mil. Kč.

7 Akciové společnosti Mlékárny Želetava a.s. : vznik v roce 1902 Mlékárny Želetava a.s. : vznik v roce 1902 poptávka hlavně po sýru poptávka hlavně po sýru Dnes patří mezi největší a nejmodernější mlékárenské závody České republiky. Dnes patří mezi největší a nejmodernější mlékárenské závody České republiky. Kostelecké uzeniny a.s. : vznik v roce 1917 (Továrna na uzeniny a konzervy) Kostelecké uzeniny a.s. : vznik v roce 1917 (Továrna na uzeniny a konzervy) Oblíbenými uzeninami jsou: trvanlivý salám, kostelecké párky a moravské klobásy. Oblíbenými uzeninami jsou: trvanlivý salám, kostelecké párky a moravské klobásy. Po roce 1992 se společnost přejmenovala na Kostelecké uzeniny a.s. a stala se největším výrobcem v oboru zpracování masa v České republice. Po roce 1992 se společnost přejmenovala na Kostelecké uzeniny a.s. a stala se největším výrobcem v oboru zpracování masa v České republice. ZDAR a. s. : vznik v roce 1992 ZDAR a. s. : vznik v roce 1992 Tato akciová společnost je zaměřena na poskytování celé škály služeb v oblasti silniční dopravy a servisů pro osobní automobily, autobusy, nákladní automobily, přívěsy a návěsy. Tato akciová společnost je zaměřena na poskytování celé škály služeb v oblasti silniční dopravy a servisů pro osobní automobily, autobusy, nákladní automobily, přívěsy a návěsy. Sídlo má ve Žďáru nad Sázavou. Sídlo má ve Žďáru nad Sázavou.

8 Cestovní ruch Každoročně do regionu přijíždí 362 tis. hostů, z toho kolem 62tis. je ze zahraničí,nejvíce z Německa, Polska, Holandska a Slovenska. Každoročně do regionu přijíždí 362 tis. hostů, z toho kolem 62tis. je ze zahraničí,nejvíce z Německa, Polska, Holandska a Slovenska. Území Vysočiny je vhodné zejména pro klidnou pobytovou dovolenou. Území Vysočiny je vhodné zejména pro klidnou pobytovou dovolenou. Rozsáhlé husté lesy lákají k procházkám i k houbaření, půvabná přírodní zákoutí nabízejí výborné podmínky pro aktivní odpočinek a řadu sportů (cykloturistika, horolezectví, vodní sporty, rybaření a další) Rozsáhlé husté lesy lákají k procházkám i k houbaření, půvabná přírodní zákoutí nabízejí výborné podmínky pro aktivní odpočinek a řadu sportů (cykloturistika, horolezectví, vodní sporty, rybaření a další) Pro děti je lákadlem Westernové městečko a zoo v centru Jihlavy. Pro děti je lákadlem Westernové městečko a zoo v centru Jihlavy. V Pelhřimově se každoročně koná Mezinárodní festival rekordů a kuriozit. V Pelhřimově se každoročně koná Mezinárodní festival rekordů a kuriozit.

9 Památky Nejvýznamnějšími památkami Vysočiny jsou: historické jádro města Telče, židovské město v Třebíči, Bazilika sv. Prokopa v Třebíči a poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře ve Žďáru nad Sázavou. Nejvýznamnějšími památkami Vysočiny jsou: historické jádro města Telče, židovské město v Třebíči, Bazilika sv. Prokopa v Třebíči a poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře ve Žďáru nad Sázavou.


Stáhnout ppt "Vysočina Socioekonomická sféra Vypracoval: Vladislav Mikiska."

Podobné prezentace


Reklamy Google