Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

 Valašská Polanka Valašská Polanka  Kde se nacházíme Kde se nacházíme  Základní info Základní info  Znak Znak  Z historie Z historie  Památky Památky.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: " Valašská Polanka Valašská Polanka  Kde se nacházíme Kde se nacházíme  Základní info Základní info  Znak Znak  Z historie Z historie  Památky Památky."— Transkript prezentace:

1  Valašská Polanka Valašská Polanka  Kde se nacházíme Kde se nacházíme  Základní info Základní info  Znak Znak  Z historie Z historie  Památky Památky  Vzdělání Vzdělání  Kostel sv. Jana Křtitele Kostel sv. Jana Křtitele

2

3 Valašská Polanka je rozložena v údolí říčky Senice, asi 10 km od Vsetína a 30 km od krajského města Zlín.

4  Počet obyvatel: 1347 (1. ledna 2006)  Nadmořská výška: 378 m.n.m. - 711 m.n.m.

5  Stříbrný beránek je symbolem sv.Jana Křtitele, kterému je zasvěcen kostel.  Zlaté kolo se váže k někdejšímu majiteli vizovického panství, k cisterciáckému klášteru. Tento klášter byl nepochybně i zakladatelem dnešní Valašské Polanky.  Zlatá radlice je známým a všeobecně uznávaným symbolem zemědělství, které bylo dlouhých šest století hlavním zdrojem obživy zdejších obyvatel.

6  První písemná zmínka je z roku 1361, podle níž patřila Polanka klášteru ve Vizovicích.  Po zániku kláštera se Polanka stává majetkem vrchnosti na vizovickém panství. Roku 1575 koupil Zdeněk Kavka z Říčan brumovské panství a připojil k němu i Polanku. Součástí panství zůstala obec až do roku 1673. Pustošení při turecko-tatarském vpádu roku 1663 se nevyhnula ani Polanka - zahynulo při něm asi 100 lidí a bylo vypáleno 22 domů.

7  Těžký životní úděl přinutil mnoho lidí z Valašska hledat živobytí až v Americe. V roce 1881 odjelo za moře 18 občanů z Polanky. Na frontách 1. světové války bojovalo 163 polaneckých mužů. Padlým mužům byl v roce 1934 odhalen pomník.

8  V Polance vznikla první škola roku 1778. Dnes na jejím místě stojí budova mateřské školy. Původní budova sloužila až do roku 1891, kdy byla zahájena na stejném místě výstavba nové budovy, otevřené už v následujícím roce. V této škole se pak vyučovalo až do roku 1948.  25. září 1948 pro žáky 6. - 9. ročníku otevřena provizorní dřevěná školní budova s osmi učebnami. V této škole se vyučovalo až do roku 1974. Vzhled původní stavby byl v roce 1997 doplněn střešní nástavbou mimoškolního pavilonu.

9  V roce 1779 byl v Polance vysvěcen nový katolický kostel sv. Jana Křtitele. Z roku 1779 pochází i kamenný kříž s podstavcem, který je dnes registrován jako kulturní památka. Dnešní velikost získal kostel dostavbou v roce 1802.


Stáhnout ppt " Valašská Polanka Valašská Polanka  Kde se nacházíme Kde se nacházíme  Základní info Základní info  Znak Znak  Z historie Z historie  Památky Památky."

Podobné prezentace


Reklamy Google