Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Základní info Oficiální název: Stát Vatikánské město Oficiální název: Stát Vatikánské město Je nejmenším nezávislým státem světa Je nejmenším nezávislým.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Základní info Oficiální název: Stát Vatikánské město Oficiální název: Stát Vatikánské město Je nejmenším nezávislým státem světa Je nejmenším nezávislým."— Transkript prezentace:

1

2 Základní info Oficiální název: Stát Vatikánské město Oficiální název: Stát Vatikánské město Je nejmenším nezávislým státem světa Je nejmenším nezávislým státem světa Je sídle Svatého stolce, nejvyšší autority katolické církve Je sídle Svatého stolce, nejvyšší autority katolické církve Státní zřízení je absolutistická teokracie Státní zřízení je absolutistická teokracie V čele státu stojí římský biskup čili papež V čele státu stojí římský biskup čili papež

3 Základní info Rozloha: 0,44 km 2 Rozloha: 0,44 km 2 Počet obyvatel: 921 Počet obyvatel: 921 Jazyk: úředně latina, běžně se užívá italština Jazyk: úředně latina, běžně se užívá italština Náboženství: římskokatolické Náboženství: římskokatolické Hlavní město: Vatikán Hlavní město: Vatikán Státní zřízení: církevní stát Státní zřízení: církevní stát Papež: Benedikt XVI. Papež: Benedikt XVI. Hymna: Inno e Marcia Pontificale Hymna: Inno e Marcia Pontificale Měna: EURO Měna: EURO

4 Státní symboly Státní vlajka Státní znak

5 Podnebí Vatikán má podobně jako celá jižní Itálie teplá a suchá léta a obvykle mírné zimy. V některých letech ovšem přicházejí od listopadu do března i chladná období, někdy i se sněhem. Vatikán má podobně jako celá jižní Itálie teplá a suchá léta a obvykle mírné zimy. V některých letech ovšem přicházejí od listopadu do března i chladná období, někdy i se sněhem.

6 Co všechno zde najdete? Vlastní území Vatikánu zahrnuje baziliku sv. Petra a Svatopetrské náměstí s Apoštolským palácem, přiléhajícími budovami a Vatikánskými zahradami. Dále k Vatikánu náleží baziliky sv. Jana v Lateránu, sv. Pavla za hradbami a bazilika Pany Marie Větší a papežské letní sídlo v Castel Gandolfo. Vlastní území Vatikánu zahrnuje baziliku sv. Petra a Svatopetrské náměstí s Apoštolským palácem, přiléhajícími budovami a Vatikánskými zahradami. Dále k Vatikánu náleží baziliky sv. Jana v Lateránu, sv. Pavla za hradbami a bazilika Pany Marie Větší a papežské letní sídlo v Castel Gandolfo.

7 Co všechno zde najdete? Ke státním pokladům Vatikánu patří fresky v Sixtinské kapli od Michelangela. Ke státním pokladům Vatikánu patří fresky v Sixtinské kapli od Michelangela.

8 Mapa Evropy Kde vlastně Vatikán leží?

9 Mapa Vatikánu

10 Název Státu Jméno získal Vatikán podle pahorku, na kterém se nachází. Ten se jmenuje Vaticanus Mons a doslova znamená pahorek věštců, což pochází z dob starověkého Říma, kdy na pahorku stávala věštírna. Jméno získal Vatikán podle pahorku, na kterém se nachází. Ten se jmenuje Vaticanus Mons a doslova znamená pahorek věštců, což pochází z dob starověkého Říma, kdy na pahorku stávala věštírna.

11 Historie státu Dnešní vatikánský stát se zformoval už v 8. století na základě tzv. Pipinovy donace Dnešní vatikánský stát se zformoval už v 8. století na základě tzv. Pipinovy donace Jeho územní rozsah se během století měnil Jeho územní rozsah se během století měnil r. 1870 bylo území státu připojeno k Italskému království r. 1870 bylo území státu připojeno k Italskému království Plný vztah mezi Vatikánem a Itálií byl konečně upraven konkordátem z roku 1984 Plný vztah mezi Vatikánem a Itálií byl konečně upraven konkordátem z roku 1984

12 Historie státu Na vlastním vatikánském území vznikl už roku 326 křesťanský chrám, a to na předpokládaném místě hrobu svatého Petra. V 6. století zde byl zbudován vatikánský palác, který se stal roku 1378 stálým sídlem papeže. V 6. století zde byl zbudován vatikánský palác, který se stal roku 1378 stálým sídlem papeže.

13 Náměstí sv. Petra

14 A ještě…

15 Noční pohledy

16 Bazilika sv. Petra zevnitř

17 Vatikánské zahrady…

18 Benedikt XVI.

19 Konec… Vendula Karmazinová


Stáhnout ppt "Základní info Oficiální název: Stát Vatikánské město Oficiální název: Stát Vatikánské město Je nejmenším nezávislým státem světa Je nejmenším nezávislým."

Podobné prezentace


Reklamy Google