Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Trutnov Centrem města, obklopeného až do roku 1861 kamennými hradbami ze 14. století, je Krakonošovo náměstí. Jeho domy se středověkým podloubím, rekonstruované.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Trutnov Centrem města, obklopeného až do roku 1861 kamennými hradbami ze 14. století, je Krakonošovo náměstí. Jeho domy se středověkým podloubím, rekonstruované."— Transkript prezentace:

1 Trutnov Centrem města, obklopeného až do roku 1861 kamennými hradbami ze 14. století, je Krakonošovo náměstí. Jeho domy se středověkým podloubím, rekonstruované v 80. letech naší doby, nesou rysy pozdního baroka, empiru a klasicismu. Renesanční období připomíná dům čp. 38 na Slovanském náměstí z roku 1590 (dnes městská galerie s bohatou výstavní činností) a starobylá radnice s venkovní sgrafitovou výzdobou, přestavěná v novogotickém slohu po požáru, který v roce 1861 zničil skoro všech 300 domů vnitřního města. K dominantám náměstí patří Krakonošova kašna z roku 1892 a barokní sloup Nejsvatější Trojice z roku 1704. Dílem bratří Pacáků, žáků slavného Matyáše Brauna, je barokní sousoší sv. Jana Nepomuckého v Horské ulici a plastika Svaté rodiny mezi muzeem a kostelem. K zajímavým sakrálním památkám Trutnova patří kostel sv. Václava v Horním Starém Městě, novogotický kostel sv. Petra a Pavla v Poříčí a barokní kostel Narození Panny Marie z roku 1782 v Trutnově.

2 Založení Trutnova V malebném údolí řeky Úpy, která dala ve 12. století jméno slovanské osadě, předchůdci dnešního Trutnova, je rozloženo město, jehož vznik je písemně doložen k roku 1260. Pověst o založení Trutnova však posunuje jeho počátky do 11. století, kdy údajný zakladatel města Trut svedl vítězný boj s bájným drakem. Tuto událost zobrazil na své lunetě v Národním divadle Mikoláš Aleš. Draka zuřícího před městskou branou nacházíme dodnes na městském znaku a pečetích.

3 Městská Radnice Krakonošovu náměstí vévodí Stará radnice. Tato stavba je původně renesančním dílem italského stavitele Valmadiho z roku 1591, která dostala svou novogotickou podobu po katastrofálním požáru města v roce 1861.

4 Krakonošova kašna K dalším památkám na náměstí patří Krakonošova kašna z roku 1892. S podnětem postavit v Trutnově novou kašnu s Krakonošem, která by nahradila už skoro stoletou Dračí studnu z roku 1792, přišel ve svém dopise trutnovskému starostovi Josefu Floglovi 18. října 1886 - dva měsíce po odhalení pomníku císaře Josefa II. na trutnovském náměstí. Návrh byl s radostí přijat a již v únoru přispěla trutnovská Městská spořitelna na toto dílo tisíci zlatými. V roce 1888 přibyly k nim další finanční přísliby města a Rakouského krkonošského spolku, a tak se zdálo, že ke zřízení nové kašny dojde už v roce 1889. Profesor Ponninger však opětovně onemocněl, neodeslal slíbený model kašny a nedošlo ani k jeho osobní slíbené návštěvě v Trutnově. Nastaly nečekané průtahy a odklady.

5 Morový sloup Sloup Nejsvětější Trojice v pozdně barokním stylu z roku 1704. Morový sloup, vysoký monumentální sloup, se obvykle postaví na podstavci, často se sochami zemských patronů, světců - ochránců před epidemiemi a živelními pohromami, vztyčován je na ochranu před morem a válkami zejména v období protireformace (v Čechách kolem 1680 a 1720) a pak v průběhu 18. století.

6 Trutnov Trutnov Centrem města, obklopeného až do roku 1861 kamennými hradbami ze 14. století, je Krakonošovo náměstí. Jeho domy se středověkým podloubím, rekonstruované v 80. letech naší doby, nesou rysy pozdního baroka, empiru a klasicismu. Renesanční období připomíná dům čp. 38 na Slovanském náměstí z roku 1590 (dnes městská galerie s bohatou výstavní činností) a starobylá radnice s venkovní sgrafitovou výzdobou, přestavěná v novogotickém slohu po požáru, který v roce 1861 zničil skoro všech 300 domů vnitřního města. K dominantám náměstí patří Krakonošova kašna z roku 1892 a barokní sloup Nejsvatější Trojice z roku 1704. Dílem bratří Pacáků, žáků slavného Matyáše Brauna, je barokní sousoší sv. Jana Nepomuckého v Horské ulici a plastika Svaté rodiny mezi muzeem a kostelem. K zajímavým sakrálním památkám Trutnova patří kostel sv. Václava v Horním Starém Městě, novogotický kostel sv. Petra a Pavla v Poříčí a barokní kostel Narození Panny Marie z roku 1782 v Trutnově. Založení Trutnova V malebném údolí řeky Úpy, která dala ve 12. století jméno slovanské osadě, předchůdci dnešního Trutnova, je rozloženo město, jehož vznik je písemně doložen k roku 1260. Pověst o založení Trutnova však posunuje jeho počátky do 11. století, kdy údajný zakladatel města Trut svedl vítězný boj s bájným drakem. Tuto událost zobrazil na své lunetě v Národním divadle Mikoláš Aleš. Draka zuřícího před městskou branou nacházíme dodnes na městském znaku a pečetích. Městská radnice Krakonošovu náměstí vévodí Stará radnice. Tato stavba je původně renesančním dílem italského stavitele Valmadiho z roku 1591, která dostala svou novogotickou podobu po katastrofálním požáru města v roce 1861. Městská kašna K dalším památkám na náměstí patří Krakonošova kašna z roku 1892. S podnětem postavit v Trutnově novou kašnu s Krakonošem, která by nahradila už skoro stoletou Dračí studnu z roku 1792, přišel ve svém dopise trutnovskému starostovi Josefu Floglovi 18. října 1886 - dva měsíce po odhalení pomníku císaře Josefa II. na trutnovském náměstí. Návrh byl s radostí přijat a již v únoru přispěla trutnovská Městská spořitelna na toto dílo tisíci zlatými. V roce 1888 přibyly k nim další finanční přísliby města a Rakouského krkonošského spolku, a tak se zdálo, že ke zřízení nové kašny dojde už v roce 1889. Profesor Ponninger však opětovně onemocněl, neodeslal slíbený model kašny a nedošlo ani k jeho osobní slíbené návštěvě v Trutnově. Nastaly nečekané průtahy a odklady. Morový sloup Sloup Nejsvětější Trojice v pozdně barokním stylu z roku 1704.

7 Vypracovali: Aleš Menzel a Jiří Kovačič Základní škola Mládežnická v Trutnově Dne 27.listopadu 2005


Stáhnout ppt "Trutnov Centrem města, obklopeného až do roku 1861 kamennými hradbami ze 14. století, je Krakonošovo náměstí. Jeho domy se středověkým podloubím, rekonstruované."

Podobné prezentace


Reklamy Google