Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

BAROKO v Novém Jičíně a okolí Fulnek Barokní sloup obláčkového typu vytvořený podle vídeňského vzoru mariánského sloupu na náměstí Am Graben sousoší.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "BAROKO v Novém Jičíně a okolí Fulnek Barokní sloup obláčkového typu vytvořený podle vídeňského vzoru mariánského sloupu na náměstí Am Graben sousoší."— Transkript prezentace:

1

2 BAROKO v Novém Jičíně a okolí

3 Fulnek Barokní sloup obláčkového typu vytvořený podle vídeňského vzoru mariánského sloupu na náměstí Am Graben sousoší Nejsvětější Trojice pochází z roku 1718 na vrcholu sloupu umístěn Bůh Otec, u paty sloupu Svatá rodina.

4 Kunín náleží k nejcennějším barokním zámkům celé Moravy původně stará jednopatrová tvrz v letech 1726 – 1734 nechala hrabata z Harachu vybudovat malý venkovský zámek sloužil k odpočinku členů rodu

5

6 barokní zámecká kuželna

7 Baroko v Novém Jičíně Baroko se na domech v Novém Jičíně pravděpodobně rozvíjelo jen jejich průčelích. Např. barokními štíty.

8 Morový sloup v Novém Jičíně rok 1680 – velká morová epidemie ve městě mrtví byli sváženi doprostřed rynku dva lidé se přišli na těla podívat a uslyšeli z nebe hlas – výzvu, aby postavili na tomto místě sloup postaven v roce 1710 jako obrana před dalšími morovými ranami

9 Barokní pískovcový sloup P. Marie Jeho základnu tvoří mohutný kvadratický sokl, na kterém jsou sochy čtyř světců. Pochází z roku 1710. Byl pořízen z odkazu měšťanů Tomáše a Judity Stirznikových na paměť velkého moru z roku 1680. Pozdějšími zásahy byl monument poněkud upraven. Odborně byl sloup restaurován roku 1958 ak. sochařem A. Rozehnalem.

10 Madona na vrcholu sloupu Nadživotní postava prostovlasé Madony stojí na oblacích a v náručí oběma rukama svírá Ježíška, v pravé ruce navíc drží žezlo. Ježíšek je opatřen paprsčitou svatozáří a hraje si s jablkem. Madona s kruhem hvězd kolem hlavy hledí majestátně před sebe.

11 sochy svatých na morovém sloupu Na kamenné římse obíhající obvod soklu jsou osazeny figury sv. Jana Nepomuckého, sv. Floriána, sv. Rocha a sv. J. Sarkandera. Postavy vážného vzezření hledí před sebe a jsou znázorněny s obvyklými atributy.

12 sv. Rozalie Na severovýchodní straně soklu je výklenek s podživotní sochou sv. Rozalie. Nika se stlačeným záklenkem je uzavřena pěknou kovanou mříží s rozvalinami.

13

14 kostel Nanebevzetí P. Marie dominanta města byl vybudován jezuity v letech 1732 - 1740 na místě staršího gotického kostela.

15

16 Španělská kaple

17 kostel Nejsvětější Trojice

18 Zpracovala: Mgr.Vlasta Foltová ZŠ Nový Jičín, Komenského 68 pro žáky 5. ročníku ZŠ zdroje fotografií: © Vlasta Foltová


Stáhnout ppt "BAROKO v Novém Jičíně a okolí Fulnek Barokní sloup obláčkového typu vytvořený podle vídeňského vzoru mariánského sloupu na náměstí Am Graben sousoší."

Podobné prezentace


Reklamy Google