Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Zdeněk Plešinger.  Mikulášovice se nachází v západní části Šluknovského výběžku, v okrese Děčín  obec leží u severního okraje CHKO Labské pískovce.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Zdeněk Plešinger.  Mikulášovice se nachází v západní části Šluknovského výběžku, v okrese Děčín  obec leží u severního okraje CHKO Labské pískovce."— Transkript prezentace:

1 Zdeněk Plešinger

2

3

4  Mikulášovice se nachází v západní části Šluknovského výběžku, v okrese Děčín  obec leží u severního okraje CHKO Labské pískovce (Šluknovská pahorkatina) mezi městy Hřensko, Krásná Lípa a Dolní Poustevna  nejvyšším vrcholem je nedaleká Tanečnice (598 m. n. m.)  obec obklopují převážně smíšené lesy, pole a louky, protéká jí Mikulášovický potok, který se vlévá do Vilémovského potoka  2250 obyvatel, 597 domů, 420 m. n. m.  starostou obce je Ing. Miluše Trojanová

5  znak a prapor  obci byl prapor přidělen v roce 2006  autorem návrhu praporu je Stanislav Kacík

6  Mikulášovice oficiálně vstupují do dějin r. 1446 - v tomto roce byla obec „Nickelsdorf“ svěřena jako léno bratřím Knoblochům z Varnsdorfu  první písemná zmínka o obci pochází z r. 1446  1555 – rychtář Jakobi a pán Hugolt ze Šlejnic nechali přebudovat dřevěnou kapličku na kostelík  1630 – mor  1695 – postaven původní kostel sv. Mikuláše  1751 – přestavěn na barokní kostel sv. Mikuláše  1842 – velký požár  1887 – postavena stará školní budova  1891 – postavena „Průmyslová škola nožířská“

7

8  Kostel svatého Mikuláše  Hvězdárna pana lékárníka Krause  Kaple Nejsvětější Trojice  Rozhledna Tanečnice  Fürleova kaple - Kaple Otce chudých

9 Zde se setkáme opět se jménem stavitele Hanse Jacoba Wähnera, který trojbokou kapli navrhl a vystavěl. Vznik této kaple je datován rokem 1741 a nabízí se tedy domněnka, že totiž výstavba trojboké kaple byla Wähnerovi svěřena jaksi na zkoušku, teprve pak byl pověřen vybudováním kostela sv. Mikuláše. O výstavbě kaple se hovořilo již v roce 1733 a měl ji provádět Zachariáš Hofmann, ale k realizaci těchto plánů nedošlo. Podle jiných pramenů se setkáváme se skutečností, že kaple začal stavět Zachariáš Hofmann dle smlouvy ze 4. října 1736 a patrně roku 1742 byla stavba dokončena Wähnerem. Wähner stavěl trojbokou kapli na místě zvaném U Pěti lip. Teprve pozdější úpravy okolí, především vykácení okolního lesa, nechaly vyniknout architektuře stavby.

10 -kostel byl postaven v letech 1743 - 1751 -plán kostela navrhl a začal stavět Zachariáš Hoffmann a jeho syn Petr -kostel je postaven v barokním slohu -na západní straně přiléhá těsně ke kostelu věž vysoká 60m (obnovena 1862-1863) -dostavbu provedl stavitel Hans Jacob Wähner, který rovněž navrhl a vystavěl Kapli Nejsvětější Trojice -nejdůležitější ozdobou kostela je oltář, nad ním je velký obraz sv. Mikuláše na plátně od Johanna Lucase Krackera -kromě hlavního oltáře jsou v kostelní lodi ještě dva oltáře boční, na levé straně je to oltář sv.Josefa, napravo je to oltář sv. Jana Nepomuckého -Varhany byly zhotoveny firmou bratří Rieger v Krnově, objednány byly v roce 1901, tehdy to byly jedny z největších varhan v Čechách, mají dva manuály a 2166 píšťal.

11

12

13


Stáhnout ppt "Zdeněk Plešinger.  Mikulášovice se nachází v západní části Šluknovského výběžku, v okrese Děčín  obec leží u severního okraje CHKO Labské pískovce."

Podobné prezentace


Reklamy Google