Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Anotace Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0905 Název VM:Život v půdě, mraveniště Kód VM: VY_5 1 _INOVACE_ Vzdělávací předmět:Základy přírodních věd Tematická.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Anotace Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0905 Název VM:Život v půdě, mraveniště Kód VM: VY_5 1 _INOVACE_ Vzdělávací předmět:Základy přírodních věd Tematická."— Transkript prezentace:

1

2 Anotace Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0905 Název VM:Život v půdě, mraveniště Kód VM: VY_5 1 _INOVACE_ Vzdělávací předmět:Základy přírodních věd Tematická oblast:Základy přírodopisu Autorka:Mgr. Helena Kriegelová Anotace: Pomocí textu a pracovního listu se žáci seznámi s životem v mraveništi Klíčová slova: Mraveniště, královna, dělnice, vývojová stádia Metodické pokyny: Metodické pokyny jsou součástí materiálu Druh učebního materiálu: Prezentace doplněná pracovním listem Druh interaktivity: Kombinovaná Cílová skupina: Žák praktické školy dvouleté, I. roční k Datum vzniku VM: 25. března 2013 VM je součástí: -- Soubory: Přístupné na www.skolasd.eu Adresa školy MŠ,ZŠ a SŠ Slezské diakonie,Frýdecká 34, Český Těšín

3

4 MRAVENIŠTĚ  Mraveniště - je hnízdo mravenců, bývá pod kamenem, v zemi nebo v mrtvém dřevě. Podzemní hnízdo je s povrchem spojeno otvůrky. Nadzemní kupulovitá hlíněná nadstavba je pevná, odolává letním děšťům, ale zima ho ničí.  Mravenec lesní- je drobný, hnědý až šedočerný, nelesklý mravenec. Zadeček, holeně a násadce tykadel jsou porostlá odstávajícími štětinkami.  Dělnice – délka těla je 5-8 mm jedná se o neplodné modifikace samičky bez křídel. Tvoří nejpočetnější kastu mraveniště.  Samec – okřídlený pohlavní jedinec. Žije krátkou dobu, po páření „svatebním letu“ umírá.  Samice (královna) – pohlavní jedinec délky 10-13 mm. Je krátkodobě okřídlená, po páření si křídla ulomí, aby využila křídelní svalovinu pro získání energie na založení kolonie.

5

6 www.ahaonline.cz 1 – Na hnízdo útočí mravenci otrokáři, brání ho vojáci. 2 – Otrokáři unášejí larvy, aby z vylíhnutých mravenců udělali své služebníky. 3 – Dělnice krmí larvy. 4 – Mravenci se často krmí navzájem. 5 – Zásobárna potravy. 6 – Mrtvý brouk bude sloužit jako potrava pro larvy a královnu. 7 – Dělnice pravidelně rozšiřují hnízdo o nové chodby. 8 – Dělnice vajíčka pravidelně olizuje, a tím je čistí. 9 – Dělnice o larvy neustále pečují. 10 – Královna klade vajíčka. 11- V jámě číhá mravkolev-žere mravence

7 MŠICE MRAVENEC LARVA VAJÍČKA MRAVENČÍ KRÁLOVNA MRAVKOLEV KUKLA

8 KLADE, ŽIJE, CHOVAJÍ

9 Pracovní list str.6., správně přiřaď názvy k obrázkům. Pracovní list str.7., doplň správně slova : klade, žije, chovají.

10  Zdroje jsou uvedeny u obrázků  Vlastní tvorba


Stáhnout ppt "Anotace Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0905 Název VM:Život v půdě, mraveniště Kód VM: VY_5 1 _INOVACE_ Vzdělávací předmět:Základy přírodních věd Tematická."

Podobné prezentace


Reklamy Google