Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Holografie Z. Tognerová VIII. A. Co je to holografie?  vyspělá forma záznamu obrazu  umožňuje zachytit jeho trojrozměrnou strukturu  termín holografie.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Holografie Z. Tognerová VIII. A. Co je to holografie?  vyspělá forma záznamu obrazu  umožňuje zachytit jeho trojrozměrnou strukturu  termín holografie."— Transkript prezentace:

1 Holografie Z. Tognerová VIII. A

2 Co je to holografie?  vyspělá forma záznamu obrazu  umožňuje zachytit jeho trojrozměrnou strukturu  termín holografie vznikl sloučením dvou řeckých slov holos (úplný) a grafie (záznam).

3 Co se na hologramu zachycuje a jak ?  Svazek světelných paprsků z laseru se rozdělí polopropustným zrcadlem na dva svazky.  Jeden z nich, tzv. osvětlovací svazek se nechá dopadat na zobrazovaný předmět. Odrazem tohoto svazku od předmětu vzniká objektový svazek.  Na fotografickou desku dopadá také druhý svazek (odražený polopropustným zrcadlem), kterému se říká referenční svazek.

4 Co se na hologramu zachycuje a jak ?  V místě střetu, kde se oba svazky mísí, vytváří velice jemnou strukturu světlých a tmavých proužků.  Osvětlíme hologram laserovým světlem pod stejným úhlem, pod nímž na fotografickou desku dopadal referenční svazek. Ohybem tohoto svazku se na struktuře hologramu vytvoří světelné pole, které odpovídá prostorovému obrazu původního předmětu.

5 Na co se hologramy používají ?  jako zabezpečovací prvky bankovkám, důležitým dokumentům a výrobkům, jež mají chránit před paděláním  jako efekty ve filmech a reklamách

6 Zdroje  Fyzika pro gymnázia optika (nakl. Prometheus)  http://fyzweb.cz  http://cs.wikipedia.org


Stáhnout ppt "Holografie Z. Tognerová VIII. A. Co je to holografie?  vyspělá forma záznamu obrazu  umožňuje zachytit jeho trojrozměrnou strukturu  termín holografie."

Podobné prezentace


Reklamy Google