Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VÝSLEDKOVÉ ÚČTY Autory materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, jsou Ing. Jitka Honková, Ing. Martina Palyzová a Ing. Marek Štencel. Střední.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VÝSLEDKOVÉ ÚČTY Autory materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, jsou Ing. Jitka Honková, Ing. Martina Palyzová a Ing. Marek Štencel. Střední."— Transkript prezentace:

1 VÝSLEDKOVÉ ÚČTY Autory materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, jsou Ing. Jitka Honková, Ing. Martina Palyzová a Ing. Marek Štencel. Střední škola hotelnictví a služeb a Vyšší odborná škola, Opava, příspěvková organizace. Materiál byl vytvořen v rámci projektu OP VK 1.5 – EU peníze středním školám, registrační číslo CZ.1.07/1.5.00/34.0879. říjen 2012VY_32_INOVACE_UCE_070113

2 2 PODNIK (výroba) NÁKLADY VSTUPYVÝSTUPY VÝNOSY Vstupy do výroby vyjádřené v penězích. Peněžní vyjádření spotřeby (oběžný majetek) nebo opotřebení majetku (dlouhodobý majetek), cizích výkonů a práce zaměstnanců. Vstupy do výroby vyjádřené v penězích. Peněžní vyjádření spotřeby (oběžný majetek) nebo opotřebení majetku (dlouhodobý majetek), cizích výkonů a práce zaměstnanců. Výsledky hospodářské činnosti v penězích. Tržby za prodané výrobky, zboží a poskytnuté služby. Výsledky hospodářské činnosti v penězích. Tržby za prodané výrobky, zboží a poskytnuté služby. Porovnáním nákladů a výnosů zjišťujeme výsledek hospodaření účetní jednotky!

3 3 ZISK +40 ZISK +40 ZTRÁTA -20 VÝSLEDEK HOSPODAŘENÍ = VÝNOSY – NÁKLADY VÝNOSY NÁKLADY

4 4 VÝSLEDKOVÉ ÚČTY MD Účty nákladové D Přírůstky nákladů MD Účty výnosové D Přírůstky výnosů

5 5 Účtování na výsledkových účtech na konci účetního období (31. 12. …) MD Účty nákladové D Přírůstky nákladů Obrat účtu MD Účty výnosové D Přírůstky výnosů Obrat účtu MD Účet zisků a ztrát D NÁKLADYVÝNOSY Zisk (ztráta) Celkem MD Celkem D MD = D Převod na účet zisků a ztrát (Výsledek hospodaření = výnosy – náklady) Převod na účet zisků a ztrát

6 6 Náklady a výnosy jsou seřazeny dle druhů na provozní, finanční a mimořádné.Náklady účtujeme zpravidla na stranu MD výsledkovým účtů nákladovým.Výnosy účtujeme zpravidla na stranu D výsledkovým účtů výnosovým. Na výsledkových účtech účtujeme narůstajícím způsobem za celé účetní období až do účetní závěrky. Výsledkové účty nemají počáteční ani konečné stavy.Na konci účetního období zjišťujeme pouze obraty jednotlivých výsledkových účtů. Obraty výsledkových účtů převádíme na konci účetního období na účet zisků a ztrát, pomocí kterého zjistíme výsledek hospodaření účetní jednotky. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7.

7 7 VÝKAZVÝKAZ ZISKU A ZTRÁTY Sestavuje se z informací účtů zisků a ztrát. Je to účetní výkaz, který zobrazuje přehled nákladů, výnosů a výsledku hospodaření účetní jednotky. Umožňuje posoudit efektivnost hospodaření podniku. VÝKAZVÝKAZ ZISKU A ZTRÁTY Sestavuje se z informací účtů zisků a ztrát. Je to účetní výkaz, který zobrazuje přehled nákladů, výnosů a výsledku hospodaření účetní jednotky. Umožňuje posoudit efektivnost hospodaření podniku.


Stáhnout ppt "VÝSLEDKOVÉ ÚČTY Autory materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, jsou Ing. Jitka Honková, Ing. Martina Palyzová a Ing. Marek Štencel. Střední."

Podobné prezentace


Reklamy Google