Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Velká Morava Lubomír Berka. Roku 830 vládl na Moravě kníže Mojmír I. Na Slovensku byl knížetem Pribina. Kolem r. 833 Mojmír porazil Pribinu, sjednotil.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Velká Morava Lubomír Berka. Roku 830 vládl na Moravě kníže Mojmír I. Na Slovensku byl knížetem Pribina. Kolem r. 833 Mojmír porazil Pribinu, sjednotil."— Transkript prezentace:

1 Velká Morava Lubomír Berka

2 Roku 830 vládl na Moravě kníže Mojmír I. Na Slovensku byl knížetem Pribina. Kolem r. 833 Mojmír porazil Pribinu, sjednotil moravské a nitranské knížectví a vytvořil Velkou Moravu.

3 Roku 846 je Mojmír sesazen Ludvíkem Němcem. Na trůn nastupuje kníže Rostislav. Snažil se vymanit z vlivu Franků, u papeže neuspěl a proto se obrátil o pomoc do Byzantské říše.

4 Císař Michal III. mu vyhověl a na Velkou Moravu poslal v roce 863 n.l. bratry ze Soluně - Konstantina a Metoděje.

5 Přinesli písmo hlaholici, přeložili náboženské texty, šířili křesťanství a vzdělanost.

6 Učení ve staroslověnštině museli obhajovat r. 867 v Římě. 869 n.l. je Metoděj vysvěcen arcibiskupem panonsko-moravským. Konstantin zde přijal jméno Cyril. Roku 869 n.l. Cyril umírá.

7 Rostislav je sesazen a uvězněn, na Velké Moravě vládnou franská knížata. Roku 871 n.l. propuká povstání, do čela Moravanů se postavil Svatopluk, který Franky porazil a stal se knížetem.

8 Vládne od roku 871n.l. až do roku 894 n.l. Uzavírá mírovou smlouvu s Ludvíkem Němcem. Rozšiřuje území říše, v 80. letech 9. století si podmaňuje Čechy.

9 Velká Morava za vlády Svatopluka

10 Český kníže Bořivoj a jeho žena Ludmila jsou na Velké Moravě pokřtěni arcibiskupem Metodějem.

11 Roku 885 Metoděj umírá, před smrtí ustanovil svého nástupce Gorazda. Metodějovi žáci jsou vyhnáni z Velké Moravy. Roku 894 n.l. kníže Svatopluk umírá. Po smrti Svatopluka zavládly rozpory mezi jeho syny (pověst o třech prutech).

12 Na trůn nastupuje kníže Mojmír II. Za jeho vlády je říše ohrožována nájezdy Maďarů a kolem roku 906/907 n.l. zaniká.

13 KULTURA VELKÉ MORAVY Písmo – hlaholice, liturgický jazyk staroslověnština

14 Moravané – výborní řemeslníci, šperkaři (gombíky, náušnice…) granulace, železné zbraně, nástroje

15

16 Obživa – zemědělství,chov dobytka, rybolov a lov Budují opevněná hradiště –střediska správní, církevní, vojenská, řemeslná a obchodní.

17 Staví kostely (rotundy a baziliky) Centra: Mikulčice, St. Město, Pohansko, Sady, Velehrad, Modrá, Nitra, Děvín

18 ZAPAMATUJTE SI… Která dvě knížectví byla sjednocena v roce 831 n.l. ? Kdo je sjednotil a co bylo výsledkem sjednocení? Proč se Rostislav obrátil na Byzantskou říši? Jak Rostislav u císaře Michala III. pochodil? Co bylo v roce 871 n.l. příčinou povstání, které vedl Svatopluk? Co měli společného Bořivoj, Ludmila a Metoděj? S kterou událostí je spojena pověst o třech prutech? Z jakého důvodu a kdy zaniká Velká Morava? Znáte některá z významných center Velké Moravy?


Stáhnout ppt "Velká Morava Lubomír Berka. Roku 830 vládl na Moravě kníže Mojmír I. Na Slovensku byl knížetem Pribina. Kolem r. 833 Mojmír porazil Pribinu, sjednotil."

Podobné prezentace


Reklamy Google