Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Kyslík Výskyt, příprava, vlastnosti, užití. Napište, jaký význam má kyslík pro život na Zemi. Pomůcka : 1. D - - - - í 2. Kontrola Dýchání Hoření.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Kyslík Výskyt, příprava, vlastnosti, užití. Napište, jaký význam má kyslík pro život na Zemi. Pomůcka : 1. D - - - - í 2. Kontrola Dýchání Hoření."— Transkript prezentace:

1 Kyslík Výskyt, příprava, vlastnosti, užití

2 Napište, jaký význam má kyslík pro život na Zemi. Pomůcka : 1. D - - - - í 2. Kontrola Dýchání Hoření

3 Doplňte podle periodické tabulky latinský název značka skupina perioda počet p +,e -,n o počet val. elektronů elektronegativita vznik iontu Kontrola Oxygenium O VI.A 2. 8,8,16 6 3,5 O o + 2e - O

4 Napište, kde se vyskytuje kyslík Kontrola vzduch – 21 % voda Většina anorganic- kých a organických sloučenin. Nejrozšířenější prvek v zemské kůře.

5 Příprava kyslíku Rozkladem peroxidu vodíku pomocí burelu 2H 2 O 2 → 2H 2 O + O 2 Tepelným rozkladem manganistanu draselného. Výroba – frakční destilací zkapalněného vzduchu.

6 Příprava kyslíku rozkladem peroxidu vodíku

7 Příprava kyslíku rozkladem manganistanu draselného

8 Vlastnosti kyslíku Doplň a napiš text na základě pozorování pokusů učitele: Kyslík je …….. plyn bez chuti a ……. Nehoří, ale hoření ………. Je ….. než vzduch. Doutnající špejle se v kyslíku …….. Kontrola Kyslík je bezbarvý plyn bez chuti a zápachu. Nehoří, ale hoření podporuje. Je těžší než vzduch. Doutnající špejle se v kyslíku vznítí.

9 Užití kyslíku

10 Napište, k čemu se užívá kyslík: Kontrola svařování výroba surového železa a oceli dýchací přístroje čištění odpadních vod

11 Ozon Přečtěte si pozorně tento text: Ozon (O 3 ) je druh kyslíku. Jeho molekula je složena ze tří atomů na rozdíl od stabilního běžného kyslíku, jehož molekula je tvořena dvěma atomy. Ozon vzniká působením elektrických výbojů v atmosféře (blesk). O 2 + O → O 3

12 Ozonová vrstva Čtěte pozorně text: Ozonová vrstva je část stratosféry ve výšce 25 – 35 km nad zemským povrchem, v níž se nachází značně zvýšený poměr ozonu vůči běžnému dvouatomovému kyslíku. Hraje mimořádně významnou roli pro pozemský život, neboť chrání planetu před ultrafialovým zářením.

13 Ozonová díra Čtěte pozorně text: Freony (organické látky, které obsahují halogeny) uvolňují v ozo- nové vrstvě chlor, který zamezuje vzniku ozonu. Molekula ozonu O 3 se rozpadá. Freony jsou součástí organických rozpouštědel, sprejů, starších chladicích zařízení (viz obrázky). Důsledkem je úbytek ozonové vrstvy a zvýšené pronikání UV záření na povrch Země. To způsobuje některé nemoci, jako je zánět spojivek, rakovina kůže a poškození očí.

14 Doplňte tento text a napište: Ozon je druh kyslíku, jehož molekula se skládá ze … atomů. Vzniká působením ……….. výbojů v atmosféře. Je částí ……….. jako ……. vrstva. Chrání nás před …………. zářením. Ozonovou vrstvu ničí …… a důsledkem je zvýšené pronikání UV záření, které u lidí způsobuje poškození … a …….. kůže. Kontrola tří elektrických stratosféry ozonová ultrafialovým freony očí rakovinu


Stáhnout ppt "Kyslík Výskyt, příprava, vlastnosti, užití. Napište, jaký význam má kyslík pro život na Zemi. Pomůcka : 1. D - - - - í 2. Kontrola Dýchání Hoření."

Podobné prezentace


Reklamy Google