Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ALKENY. DEFINICE Alkeny jsou uhlovodíky, které v otevřeném uhlíkatém řetězci mají mezi atomy uhlíku jednu dvojnou vazbu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ALKENY. DEFINICE Alkeny jsou uhlovodíky, které v otevřeném uhlíkatém řetězci mají mezi atomy uhlíku jednu dvojnou vazbu."— Transkript prezentace:

1 ALKENY

2 DEFINICE Alkeny jsou uhlovodíky, které v otevřeném uhlíkatém řetězci mají mezi atomy uhlíku jednu dvojnou vazbu.

3 NÁZVOSLOVÍ Názvy alkenů mají zakončení -en. První tři: ethylen (ethen), propylen (propen) a buten si musíte zapamatovat. Pro názvy nesledujících alkenů se kromě již zmíněného zakončení používají odpovídající počtu atomů uhlíku předpony.předpony. Každý následující uhlovodík se liší od předchozího přírůstkem skupiny atomů -CH2-. Takové řady mají název homologické.

4 PŘÍKLADY NázevRacionální vzorec Molekulový vzorec ethylen (ethen)CH2=CH2C2H4 propylen (propen) CH2=CH-CH3C3H6 butenCH2=CH-CH2- CH3 C4H8

5 VLASTNOSTI NázevVlastnostiVyužití ethylen (ethen) bezbarvé, hořlavé plyny výroba polyethylenu, ethanolu, vinylchloridu propylen (propen) výroba plastu polypropylenu a mnohá dalších organických látek

6 JEDNODUCHÉ ČÍSLOVKOVÉ PŘEDPONY Jednoduché číslovkové předpony jsou řecké nebo latinské názvy číslovek, případně zlomků; jejich přehled je uveden v tabulce.v tabulce. Číslovková předpona mono- se zpravidla v názvu neuvádí. Číslovkové předpony se píší dohromady se složkou názvu, k níž se vztahují.

7 TABULKA PŘEDPON Název předpony Odpovídající číslovka di- 2 tri- 3 tetra- 4 penta- 5 hexa- 6 hepta- 7 okta- 8 nona- 9

8 KONEC


Stáhnout ppt "ALKENY. DEFINICE Alkeny jsou uhlovodíky, které v otevřeném uhlíkatém řetězci mají mezi atomy uhlíku jednu dvojnou vazbu."

Podobné prezentace


Reklamy Google