Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_52_INOVACE_PŘ.9.29 –PŮDA JAKO ZRCADLO KRAJINY- pracovní list Název šablonyInovace a zkvalitnění výuky v oblasti přírodních věd Název VM9. Ročník- Člověk.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_52_INOVACE_PŘ.9.29 –PŮDA JAKO ZRCADLO KRAJINY- pracovní list Název šablonyInovace a zkvalitnění výuky v oblasti přírodních věd Název VM9. Ročník- Člověk."— Transkript prezentace:

1 VY_52_INOVACE_PŘ.9.29 –PŮDA JAKO ZRCADLO KRAJINY- pracovní list Název šablonyInovace a zkvalitnění výuky v oblasti přírodních věd Název VM9. Ročník- Člověk a příroda- Přírodopis- půda jako zrcadlo krajiny Autor VM Gabriela Nápravníková Období VMDuben 2012 AnotaceVýukový materiál je určen pro žáky 9. ročníku učební předmětu Přírodopis. Formou pracovního listu si žáci zopakují získané vědomosti z tématického okruhu.

2 PŮDA JAKO ZRCADLO KRAJINY- PRACOVNÍ LIST 1. Jak vzniká půda? 2. Jaké jsou půdní horizonty? 3. Které typy půdy znáš? 4. Co ohrožuje půdu? 5. Jaký je rozdíl mezi plošnou a hloubkovou erozí?

3 PŮDA JAKO ZRCADLO KRAJINY- PRACOVNÍ LIST(SPRÁVNÉ ODPOVĚDI) 1.Půda je výsledkem působení pěti půdotvorných činitelů: a) utváření terénu b) klima c) život d) čas e) matečná hornina- substrát 2. Půdní horizonty- typický půdní profil se skládá ze tří horizontů, které se směrem dolů označují písmeny A,B a C horizont A- většinou tmavý, bohatý na organické látky humus horizont B - hnědo –žlutý, bohatý na minerální látky horizont C - kamenitý a jílovitý přechod k podložní matečné hornině- substrát

4 3.Typy půd- podle obsahu jílových minerálů mluvíme o půdách písčitých, hlinitých a jílovitých - půdy rozlišujeme podle barvy a složení: černozemě hnědé půdy podzoly ostatní půdy 4.Půdu ohrožují tyto hlavní procesy: plošná eroze, hloubková eroze, znečištění a kyselé deště, hutnění půd těžkou mechanikou, výstavba 5.Plošná eroze- pozvolná, skrytá - při deštích je odnášená svrchní část půdy Hloubková eroze- vznik stružek a roklí


Stáhnout ppt "VY_52_INOVACE_PŘ.9.29 –PŮDA JAKO ZRCADLO KRAJINY- pracovní list Název šablonyInovace a zkvalitnění výuky v oblasti přírodních věd Název VM9. Ročník- Člověk."

Podobné prezentace


Reklamy Google