Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Pedosféra část krajinné sféry, která tvoří půdní obal Země vzniká zvětráváním hornin svrchní části zemské kůry (matečných hornin) a horninových nerostů.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Pedosféra část krajinné sféry, která tvoří půdní obal Země vzniká zvětráváním hornin svrchní části zemské kůry (matečných hornin) a horninových nerostů."— Transkript prezentace:

1

2 Pedosféra část krajinné sféry, která tvoří půdní obal Země vzniká zvětráváním hornin svrchní části zemské kůry (matečných hornin) a horninových nerostů čímž vzniká zvětralinový plášť (půdotvorný substrát)

3 Půda Vzniká ze zvětralinového pláště působením živých a odumřelých organismů Je tvořena anorganickými částicemi (zvětralými horninami) a rostlinnými a živočišnými organismy (edafonem), půdním vzduchem, půdní vodou a humusem (soubor organických látek z rozkládajících se těl odumřelých organismů)

4 Fáze vzniku půdy

5 Pevná složka půdy Je směsí nerostných a horninových částic (zrn) různé velikosti, od mikroskopicky malých rozměrů až po kameny. Pevné částice menší než 2 mm tvoří jemnozem, nad 2 mm tzv. drť (skelet) Podle zrnitosti rozlišujeme půdní druhy: lehké (písčité), středně těžké (hlinité) a těžké (jílovité).

6 Půdní struktura

7

8 Pedogeografie fyzickogeografická věda, která se zabývá studiem půd a jejich rozmístěním na Zemi

9 Vznik půdy I. Je velmi složitý děj, na kterém se podílejí tzv. půdotvorní činitelé, kteří vyvolávají půdotvorné procesy. Půdotvorní činitelé jsou ti, kteří působí na vznik, vývoj, vlastnosti a geografické rozšíření půd

10 Vznik půdy II. Půdotvornými procesy se půdotvorný substrát postupně rozčleňuje na vrstvy či polohy odlišné barvy a vlastností, tj. v půdní horizonty. Základní půdní horizonty jsou tři a označujeme je písmeny A, B, C. A B C

11 Půdní horizonty Horizont A: je nejsvrchnější, tvořen dokonale zvětralými nerostnými částicemi, bohatý na humus – ten horizont zbarvuje tmavě. Horizont B: je obohacený o látky vyplavené vodou z horizontu A. Jeho zbarvení je závislé na nahromaděných látkách (hnědělem do hněda) Horizont C: je půdotvornými procesy nezasažená matečná hornina

12 Podle přítomnosti a vývoje půdních horizontů lze rozlišovat půdní typy. Jsou to skupiny půd, které se vyvíjely působením zhruba stejné kombinace půdotvorných činitelů. Např. ve stepní krajině se vyvíjí černozem, v tajze podzolové půdy atd.

13 Rozmístění jednotlivých půdních typů

14 Konec části I.


Stáhnout ppt "Pedosféra část krajinné sféry, která tvoří půdní obal Země vzniká zvětráváním hornin svrchní části zemské kůry (matečných hornin) a horninových nerostů."

Podobné prezentace


Reklamy Google