Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PŘÍČINY REVOLUCE chudoba Francie (války v Americe a Evropě) nákladný život král. dvora a šlechty šlechta a církev neplatí daně  nespokojenost měšťanů.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PŘÍČINY REVOLUCE chudoba Francie (války v Americe a Evropě) nákladný život král. dvora a šlechty šlechta a církev neplatí daně  nespokojenost měšťanů."— Transkript prezentace:

1

2 PŘÍČINY REVOLUCE chudoba Francie (války v Americe a Evropě) nákladný život král. dvora a šlechty šlechta a církev neplatí daně  nespokojenost měšťanů a sedláků myšlenky osvícenců (rovnost, svoboda) aféry, pomluvy, pamflety – moc novin Ludvík XVI. a Marie Antoinette dluhy  nové daně Král svolává shromáždění stavů do Paříže duchovní šlechta měšťané TŘI STAVY:

3  Třetí stav odmítá požadavky krále a sám sebe prohlašuje za Národní shromáždění  Povstání Pařížanů  Národní gardy  14. 7. 1789 dobytí Bastily povstání proti šlechtě na venkově  Deklarace práv člověka a občana „VOLNOST, ROVNOST, BRATRSTVÍ“ (zrušení poddanství a šlechtických privilegií)

4

5 Konstituční monarchie Republika Jakobínská diktatura Direktorium Napoleon Konzulát Císařství Pád Bastily Ústava Válka s Rakouskem a Pruskem Poprava krále Ludvíka XVI. Poprava Robespierra Napoleonův vojenský převrat Napoleon: tažení do Itálie a Egypta

6  Pařížské ženy táhnou na Versailles  Ludvík XVI. „zajatcem revoluce“ v Paříži  Konvent: debaty o ústavě Politické kluby: jakobíni a girondisté  Vyvlastnění církve emigrace šlechty a kněží z Francie  Rozpad hospodářství ($ žádné daně, hlad, stávky)  Pokus krále o útěk ciziny

7  Intervence Rakouska a Pruska proti revoluci  vyhlášení republiky  král Ludvík XVI. vězněn a popraven Francii vyhlašuje válku V. Británie, Španělsko  1793 Jakobínský převrat  girondisté v Konventu zatčeni a popraveni

8  Výbor veřejného blaha Maximilien de Robespierre HRŮZOVLÁDA  pronásledování „nepřátel revoluce“  veřejné popravy GILOTINA  revoluční tisk – Jean Paul Marat: „Požadujeme 20.000 hlav zrádců revoluce!“  Branná povinnost  Omezení cen a platů  Zrušení křesťanství : kult Nejvyšší Bytosti revoluční kalendář  1794 Robespierre zatčen a popraven  KONEC REVOLUCE  VLÁDA DIREKTORIA

9

10 jakobíni roajalisté girondisté Konvent Národní garda

11 Marseillaisa revoluční kalendář Metr a kilogram papírové bankovky

12 Poprava Marie Antoinetty. „Ty rakouská couro!“ křičely na ni pařížské pradleny a prodavačky ryb. Jejího syna Ludvíka svěřil Výbor veřejného blaha na převýchovu ševci Simonovi. Princ převýchovu ševce nepřežil.

13 Markýz La Fayette. Hrdina americké války za nezávislost. On psal Deklaraci práv člověka. Velel Národní gardě. Po popravě krále uprchnul před Robespierrem z Francie. Jean Paul Marat. Novinář a krvelačný jakobín. Své noviny „Ami de Peuple“ sestavoval z dopisů čtenářů, které si ovšem často napsal sám. Právě jeho noviny hnaly do ulic lid, Marat dokázal vzbudit nenávist ke králi, nenávist ke šlechtě, ke kněžím, k cizincům. Marat trpěl odpornou kožní vyrážkou.Charlotte Cordayová, přívrženkyně popraveného krále, ho probodla dýkou ve vaně.

14 George Danton. Vášnivý jakobínský politik a právník. Milovník dobrého jídla a žen. Výřečný zastánce revoluce. Popraven Robespierrem, který se bál jeho popularity. Na popravišti prohlásil: „Robespierre, půjdeš za mnou! Teď jsi na řadě ty!“ a katovi řekl: „Ukaž mou hlavu lidem, stojí za to.“ Maximilien de Robespierre. Schopný právník. Chladný, odměřený a nelítostný muž. Sám prý neúplatný a zásadový. Neodpouštěl nedostatky. Pod gilotinu poslal většinu svých přátel. Ohrožovali jeho moc. Sám sebe považoval za ztělesnění revoluce. Jeho pracovitost i teror postavil na nohy francouzskou armádu a hospodářství. Přesto po jediném roce vlády skončil na popravišti. Robespierrův osud potvrzuje, že „revoluce požírá své děti“.


Stáhnout ppt "PŘÍČINY REVOLUCE chudoba Francie (války v Americe a Evropě) nákladný život král. dvora a šlechty šlechta a církev neplatí daně  nespokojenost měšťanů."

Podobné prezentace


Reklamy Google