Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Atmosféra Země, Atmosférický tlak. Atmosféra Země Okolo Země je vzduchový obal, který nazýváme atmosféra Složení vzduchu: –7–78 % Dusík N –2–21 % Kyslík.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Atmosféra Země, Atmosférický tlak. Atmosféra Země Okolo Země je vzduchový obal, který nazýváme atmosféra Složení vzduchu: –7–78 % Dusík N –2–21 % Kyslík."— Transkript prezentace:

1 Atmosféra Země, Atmosférický tlak

2 Atmosféra Země Okolo Země je vzduchový obal, který nazýváme atmosféra Složení vzduchu: –7–78 % Dusík N –2–21 % Kyslík O –1–1 % Ostatní plyny (oxid uhličitý, Argon, vodní páry…) Atmosféra jako taková je složená z vrstev. Není jednolitá.

3 Zápis do sešitu Okolo Země je vzduchový obal, který nazýváme atmosféra Složení vzduchu: –78 % Dusík N –21 % Kyslík O –1 % Ostatní plyny (oxid uhličitý, Argon, vodní páry…) Atmosféra je složená z vrstev.

4 Vrstvy atmosféry Troposféra Stratosféra Mezosféra Termosféra Exosféra do (8) - 16 km 16 – 50 km 50 – 80 km 80 – 500 km 500 km - ??? Teplota klesá s výškou Ozonová vrstva, teplota stoupá. Hoří zde meteory, teplota klesá Teplota až °C, teplota stoupá Plynulý přechod do vesmíru, teplota klesá

5 Měření atmosférického tlaku RTUŤ VAKUUM TORRICELLIHO POKUS

6 Zápis do sešitu Atmosférický tlak poprvé prokázal a změřil italský fyzik Evangelista Torricelli. Na základě Torricelliho pokusu používáme k měření atmosférického tlaku: a)Barometr (rtuťový tlakoměr) b)Aneroid c)Barograf (ten hodnoty i zapisuje do grafu)

7 Zápis do sešitu – 2. část Atmosférický tlak je fyzikální veličina, kterou značíme p a Vzniká v důsledku působení horních vrstev atmosféry na spodní Atmosférický tlak se stoupající nadmořskou výškou klesá Na témže místě se atmosférický tlak mění v důsledku změn počasí Normální atmosférický tlak byl stanoven dohodou na Pa (přesně)


Stáhnout ppt "Atmosféra Země, Atmosférický tlak. Atmosféra Země Okolo Země je vzduchový obal, který nazýváme atmosféra Složení vzduchu: –7–78 % Dusík N –2–21 % Kyslík."

Podobné prezentace


Reklamy Google