Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Atmosféra Země, Atmosférický tlak. Atmosféra Země Okolo Země je vzduchový obal, který nazýváme atmosféra Složení vzduchu: –7–78 % Dusík N –2–21 % Kyslík.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Atmosféra Země, Atmosférický tlak. Atmosféra Země Okolo Země je vzduchový obal, který nazýváme atmosféra Složení vzduchu: –7–78 % Dusík N –2–21 % Kyslík."— Transkript prezentace:

1 Atmosféra Země, Atmosférický tlak

2 Atmosféra Země Okolo Země je vzduchový obal, který nazýváme atmosféra Složení vzduchu: –7–78 % Dusík N –2–21 % Kyslík O –1–1 % Ostatní plyny (oxid uhličitý, Argon, vodní páry…) Atmosféra jako taková je složená z vrstev. Není jednolitá.

3 Zápis do sešitu Okolo Země je vzduchový obal, který nazýváme atmosféra Složení vzduchu: –78 % Dusík N –21 % Kyslík O –1 % Ostatní plyny (oxid uhličitý, Argon, vodní páry…) Atmosféra je složená z vrstev.

4 Vrstvy atmosféry Troposféra Stratosféra Mezosféra Termosféra Exosféra do (8) - 16 km 16 – 50 km 50 – 80 km 80 – 500 km 500 km - ??? Teplota klesá s výškou Ozonová vrstva, teplota stoupá. Hoří zde meteory, teplota klesá Teplota až 1 700 °C, teplota stoupá Plynulý přechod do vesmíru, teplota klesá

5 Měření atmosférického tlaku RTUŤ VAKUUM TORRICELLIHO POKUS

6 Zápis do sešitu Atmosférický tlak poprvé prokázal a změřil italský fyzik Evangelista Torricelli. Na základě Torricelliho pokusu používáme k měření atmosférického tlaku: a)Barometr (rtuťový tlakoměr) b)Aneroid c)Barograf (ten hodnoty i zapisuje do grafu)

7 Zápis do sešitu – 2. část Atmosférický tlak je fyzikální veličina, kterou značíme p a Vzniká v důsledku působení horních vrstev atmosféry na spodní Atmosférický tlak se stoupající nadmořskou výškou klesá Na témže místě se atmosférický tlak mění v důsledku změn počasí Normální atmosférický tlak byl stanoven dohodou na 101 325 Pa (přesně)


Stáhnout ppt "Atmosféra Země, Atmosférický tlak. Atmosféra Země Okolo Země je vzduchový obal, který nazýváme atmosféra Složení vzduchu: –7–78 % Dusík N –2–21 % Kyslík."

Podobné prezentace


Reklamy Google