Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Jiří Náplava 9.C. Objevil ho profesor Karlovy univerzity doktor Josef Mayer. Roku 1787 nedaleko Týna nad Vltavou. Předpokládá se, že mají původ v meteorickém.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Jiří Náplava 9.C. Objevil ho profesor Karlovy univerzity doktor Josef Mayer. Roku 1787 nedaleko Týna nad Vltavou. Předpokládá se, že mají původ v meteorickém."— Transkript prezentace:

1 Jiří Náplava 9.C

2 Objevil ho profesor Karlovy univerzity doktor Josef Mayer. Roku 1787 nedaleko Týna nad Vltavou. Předpokládá se, že mají původ v meteorickém kráteru Ries v Německu.

3 Vltavíny vznikly při dopadu velkého meteoritu na zemský povrch před téměř 19 mil. let. Vzhledem k extrémně vysoké teplotě a tlaku došlo k výbuchu a roztavení meteoritu a vystříknutí sklovité hmoty do oblasti Čech a Moravy.

4 Největší sbírka vltavínu je umístěna v Národním muzeu v Praze, další menší sbírky je možné shlédnout v Moravském muzeu v Brně. Celkový počet nasbíraných vltavínů od roku 1787 je přibližně 40 000 kusů.

5 Vltavíny jsou chemicky téměř totožné s jílovitými horninami, ale na rozdíl například třeba od sopečných skel, neobsahují téměř žádnou vodu.

6 křemité sklo různé tvary zelená, hnědozelená, černozelená bílý šperky

7

8


Stáhnout ppt "Jiří Náplava 9.C. Objevil ho profesor Karlovy univerzity doktor Josef Mayer. Roku 1787 nedaleko Týna nad Vltavou. Předpokládá se, že mají původ v meteorickém."

Podobné prezentace


Reklamy Google