Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prokop diviš.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Prokop diviš."— Transkript prezentace:

1 Prokop diviš

2 Něco o něm Václav Prokop Diviš, vlastním jménem Václav Divíšek (26. března 1698 Helvíkovice u Žamberka – 25. prosince 1765 Přímětice u Znojma), byl slavný český premonstrátský kněz, teolog, přírodovědec, léčitel, hudebník a vynálezce.

3 Bleskosvod Bleskosvod (hromosvod) je zařízení, které vytváří umělou, vodivou cestu k přijetí a svedení bleskového výboje. Bleskosvod se zřizuje zejména na objektech, kde by mohl výboj blesku: ohrozit zdraví nebo životy osob (bytové domy, nemocnice, školy) způsobit poruchu (elektrárny, plynárny, vodárny, nádraží) způsobit hospodářské či kulturní škody (výrobní haly, muzea, archivy) nebo na objektech, které sousedí s objekty významnými a v případě zásahu by je mohly ohrozit požárem.

4 Mládí Rodný domek - Interiér domu
Václav Divíšek se narodil v malé zemědělské usedlosti na okraji Žamberka, manželům Anně a Janu Divíškovým. Žil zde se svými sourozenci do roku 1714, kdy zemřel jeho otec a nevelké hospodářství převzal jeho starší bratr Jan. Rodný dům Prokopa Diviše stojí dodnes na levém břehu řeky Divoké Orlice na okraji Žamberka a je součástí Městského muzea v Žamberku. Rodný domek Interiér domu

5 Studium Mladý Václav byl vynikajícím studentem, proto odešel na přímluvu příbuzného Jindřicha Dušíka na studia jezuitského latinského gymnázia ve Znojmě jako stipendista premonstrátů. Zde došlo k přepisu jeho příjmení Divíšek na Divisch. Prokop Diviš – busta na Divišově náměstí před budovou Jezuitské koleje ve Znojmě. Bustu vytvořil Jan Tomáš Fischer.

6 Působení v Louce u Znojma a v Příměticích
V roce 1720 po absolvování středoškolského studia vstoupil jako novic do premonstrátského řádu v Louce u Znojma. V září roku 1726 byl vysvěcen na kněze. Zároveň se stal učitelem přírodních věd. Roku 1729 je jmenován profesorem filosofie a teologie. Během své pedagogické činnosti rozpracovává disertační práci z oboru teologie a filosofie. Roku 1733 úspěšně obhájil svou práci a byl v Salzburgu promován na doktora teologie a v Olomouci na doktora filosofie. Prokop Diviš – detail pamětní desky na budově Jezuitského gymnázia na Jezuitském náměstí ve Znojmě. Desku vytvořil Jan Tomáš Fischer (1912–1957).

7 Zajímavosti Divišovo divadlo v Žamberku
Prokop Diviš zemřel 21. prosince 1765 v klášteře v Louce u Znojma. Dnes je právem řazen mezi vědce světového významu. Jméno Prokopa Diviše bylo umístěno pod okny Národního muzea v Praze spolu s mnoha dalšími, viz Dvaasedmdesát jmen české historie. Divišovo divadlo v Žamberku

8 Elektroléčba Prokop Diviš také studoval vliv elektřiny na živé organizmy. Od roku 1754 se pokoušel také o elektroléčbu revmatizmu a ochrnutí. Diviš byl v kontaktu s mnoha vědci té doby. Byl také obeznámen s prací B. Franklina. Svá zjištění publikoval v díle Magia naturalis (Přírodní kouzelnictví). Kniha byla později v němčině vydána v roce 1765 (Tübingen) a v roce 1768 (Frankfurt nad Mohanem). 

9 Zlatý Diviš Prokop Diviš dále sestrojil (1753) elektrický strunný nástroj Denis d'or (Zlatý Diviš), který byl napájen proudem z leidenských lahví. Nástroj měl 14 klaviatur. Přístroj dokázal napodobit mnoho nástrojů a prý také lidský hlas. Pamětní deska na rodném domku Prokopa Diviše

10 Jakub Masnica Tereza Veselá Christian Tvrzník


Stáhnout ppt "Prokop diviš."

Podobné prezentace


Reklamy Google