Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Elektroskop. Jednotka elektrického náboje LC. Elektrické vodiče jsou látky, které vedou elektrický proud (kovy, tuha,roztoky solí)-obsahují volné elektrony.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Elektroskop. Jednotka elektrického náboje LC. Elektrické vodiče jsou látky, které vedou elektrický proud (kovy, tuha,roztoky solí)-obsahují volné elektrony."— Transkript prezentace:

1 Elektroskop. Jednotka elektrického náboje LC

2 Elektrické vodiče jsou látky, které vedou elektrický proud (kovy, tuha,roztoky solí)-obsahují volné elektrony či ionty iont kovu -je pevně v mřížce volný elektron -koná neuspořádaný pohyb

3 Elektrické nevodiče- izolanty jsou látky, které nevedou elektrický proud (dřevo, sklo, umělá hmota, vosk,destilovaná voda atd.) -neobsahují volné elektrony či ionty

4 Elektroskop – pomůcka k určování, zda je těleso zelektrované (elektricky nabité)

5 Elektroskop - svíčkový - - - -

6 Elektroskop s otočnou ručkou stojan z izolantu kovová skříňka nehybná kovová tyč prstenec z izolantu kovová otáčivá ručka kovová deska + + +

7 - - -

8 + + + + - + + - + + + + + + + + - - - - + - - + - - - - - - - -

9 Platí : 1.přiblížíme-li k E kladně nabitou tyč přitáhne volné elektrony z dolní části otočné a pevné tyčky nahoru a budou obě kladně nabité. Po oddálení tyče se elektrony opět rovnoměrně rozloží a otočná tyčka se vrátí do svislé polohy 2. dotkneme-li se E kladně nabitou tyč přesunou se volné elektrony z E na tyč a E bude kladně nabitý a zůstane jím i po oddálení tyče.

10 Dělení náboje + Nejmenší elektrický náboj (který již nelze dělit) je náboj jednoho elektronu (jednoho protonu) - elementární elektrický náboj – e - (e + )

11 Velikost nábojeje fyzikální veličina značka Q jednotkaC (coulomb – čti kulómb) (qvantum) velikost náboje…… 1e - = 1,6.10 -19 C 1 C =6.10 18 e - http://www.converter.cz/fyzici/coulomb.htm

12 Coulombův zákon Velikost síly, kterou na sebe působí zelektrovaná tělesa závisí na:  vzdálenosti těles ( zmenšuje se s její druhou mocninou)  velikosti nábojů těles (přímo úměrně)

13 - - Uzemnit elektroskop (zelektrované těleso) znamená spojit vodivě se zemí, těleso se stane elektricky neutrální

14 Hezký nabitý den!!!


Stáhnout ppt "Elektroskop. Jednotka elektrického náboje LC. Elektrické vodiče jsou látky, které vedou elektrický proud (kovy, tuha,roztoky solí)-obsahují volné elektrony."

Podobné prezentace


Reklamy Google