Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Sloučeniny v organismech I.SACHARIDY Jejich molekuly se skládají z atomů uhlíku (C), vodíku (H) a kyslíku (O). a)Monosacharidy = jednoduché cukry  Mají.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Sloučeniny v organismech I.SACHARIDY Jejich molekuly se skládají z atomů uhlíku (C), vodíku (H) a kyslíku (O). a)Monosacharidy = jednoduché cukry  Mají."— Transkript prezentace:

1 Sloučeniny v organismech I.SACHARIDY Jejich molekuly se skládají z atomů uhlíku (C), vodíku (H) a kyslíku (O). a)Monosacharidy = jednoduché cukry  Mají malé, jednoduché molekuly, nejčastěji z pěti nebo šesti atomů C.  Jsou to sladké krystalické látky – dobře rozpustné ve vodě.

2 Sloučeniny v organismech Příklad: glukosa (šestiuhlíkatý sacharid)  Podle výskytu ve vinných hroznech se jí říká hroznový cukr.  Glukosa je produktem fotosyntézy.  U člověka je glukosa v krvi. Příklad: fruktosa (cukr ovocný)  v medu, v ovoci

3 Sloučeniny v organismech

4 b) Disacharidy = 12 atomů uhlíku  Nejvýzmanější je cukr, kterým sladíme, sacharosa (řepný, třtinový cukr), cukr mléčný – laktosa a cukr sladový – maltosa c) Polysacharidy (poly = mnoho)  Vznikají z mnoha molekul jednoduchých sacharidů.

5 Sloučeniny v organismech

6  Jejich molekuly jsou velké.  Látkám, které mají velké molekuly říkáme makromolekulární látky.  Jsou ve vodě nerozpustné.  Nejsou sladké.  Podle funkce je rozdělujeme na zásobní a stavební.

7 Sloučeniny v organismech  Škrob je zásobní polysacharid rostlin.  Vzniká v zelených buňkách rostlin z glukosy – produkt fotosyntézy.  U živočichů je zásobním polysacharidem glykogen = vzniká v játrech z glukosy obsažené v krvi.

8 Sloučeniny v organismech  Mezi stavební polysacharidy rostlin patří celulosa = základní složka buněčné stěny u rostlin - vzniká v molekul glukosy v jiném uspořádání než u škrobu.  Složitým sacharidem je chitin (složka buněčné stěny hub a vnější kostry hmyzu) – má do molekul zabudovaný dusík.

9 Sloučeniny v organismech

10 II. LIPIDY  Patří mezi přírodní látky – mají v molekuly atomy C, H a O.  Důležitá vlastnost = nerozpustnost ve vodě.  Jsou stavebními látkami cytoplazmatické membrány všech buněk.  Nejznámější z lipidů jsou tuky (zásobní látky živočichů) a oleje (zásobní látky rostlin)

11 Sloučeniny v organismech III. BÍLKOVINY  Jsou makromolekulární látky, obsahují C, H, O + vzácné atomy dusíku a síry.  Vznikají v buňkách z jednodušších látek – dvaceti různých aminokyselin.  Jsou ve vodě nerozpustné, jen některé se ve vodě rozpouštějí – tvoří koloidní roztoky.

12 Sloučeniny v organismech  Vlivem vysoké teploty, silných minerálních kyselin a některých těžkých kovů mění trvale svou strukturu – tzv. denaturace (např. při vaření vejce).  V organismu mají bílkoviny funkci stavební (bílkoviny vlasů, nehtů nebo svalových vláken).

13 Sloučeniny v organismech  Funkce i transportní = přenášejí různé chemické látky (složená bílkovina hemoglobin v krvi), uplatňují se při svalovém stahu aj. IV. NUKLEOVÉ KYSELINY (NA)  Ve stavbě se opakují tři základní části: zbytek monosacharidu, zbytek kyseliny fosforečné – fosfát – a zbytek dusíkaté sloučeniny, tzv. báze.

14 Sloučeniny v organismech  Podle monosacharidů rozlišujeme: A) kyselina deoxyribonukleová (DNA) B) kyselina ribonukleová (RNA) V DNA jsou „zakotveny“ dědičné informace.


Stáhnout ppt "Sloučeniny v organismech I.SACHARIDY Jejich molekuly se skládají z atomů uhlíku (C), vodíku (H) a kyslíku (O). a)Monosacharidy = jednoduché cukry  Mají."

Podobné prezentace


Reklamy Google