Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název a adresa školy: Střední odborné učiliště stavební, Opava, příspěvková organizace, Boženy Němcové 22/2309, 746 01 Opava Název operačního programu:OP.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název a adresa školy: Střední odborné učiliště stavební, Opava, příspěvková organizace, Boženy Němcové 22/2309, 746 01 Opava Název operačního programu:OP."— Transkript prezentace:

1 Název a adresa školy: Střední odborné učiliště stavební, Opava, příspěvková organizace, Boženy Němcové 22/2309, 746 01 Opava Název operačního programu:OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost, oblast podpory 1.5 Registrační číslo projektu:CZ.1.07/1.5.00/34.0713 Název projektu:Zvyšování klíčových aktivit Předmět, ročník:Fyzika, 2. ročník Název sady vzdělávacích materiálů: Optika Sada číslo:ICT-32C Pořadové číslo vzdělávacího materiálu: C08 Označení vzdělávacího materiálu: VY_32_INOVACE_ICT-32C-08 Téma vzdělávacího materiálu:Obraz vytvořený vypuklým zrcadlem Druh učebního materiálu:Prezentace Autor:Mgr. Jana Montágová Anotace:Prezentace se zaměřuje na procvičení učiva o optice. Metodické poznámky:Materiál je vhodný pro tříleté učební obory Datum vytvoření:24. 9. 2012 Ověření ve výuce:21. 3. 2013

2 Obraz vytvořený vypuklým zrcadlem

3 Vypuklé zrcadlo je založeno na principu odrazu slunečních paprsků. Ohnisko F a střed křivosti zrcadla S se nachází za zrcadlem. Obraz v zrcadle je vždy zmenšený, což způsobuje, že se v zrcadle dokáže odrážet větší zorné pole (rozsah pozorované scény) než např. u rovinného zrcadla.

4 Obraz vytvořený na vypuklém zrcadle zrcadlová plocha předmět zdánlivý obraz F S ohnisko střed zrcadla Optická osa Obr.1 Paprsek směřující rovnoběžně s optickou osou Paprsek směřující do středu zrcadla V vrchol

5 Zobrazením ve vypuklém kulovém zrcadle vzniká obraz: 1. přímý 2. zdánlivý 3. zmenšený 4. stranově převrácený.

6 Vypuklé zrcadlo v zatáčce či na křižovatce Obr. 2

7 Pozorovatel vidí zrcadlo pod úhlem φ, který zjistíme pomocí úhloměru. Zorný úhel zrcadla zjistíme pomocí jednoduchého pokusu. Vezmeme krajní body, které vidí pozorovatel v zrcadle a zapamatujeme si je, můžou jimi být různé předměty nebo stromy. Stoupneme si pod zrcadlo a změříme pomocí úhloměru úhel φ' mezi danými objekty. Zjistíme, že zorný úhel zrcadla je mnohonásobně větší, než úhel pod kterým pozorovatel pozoroval zrcadlo.

8 1.Jaké významné body se nachází na optické ose? 2.Které významné paprsky jsou důležité při konstrukci obrazu. 3.Zobrazte předmět pomocí vypuklého zrcadla. 4.Vyjmenujte, kde všude se uplatňují vypuklá zrcadla. 5.Co lze říci o obrazu, který vzniká při zobrazení předmětu pomocí vypuklého zrcadla? Odpovídejte na následující otázky. Ověříte si své znalosti.

9 Seznam zdrojů Seznam literatury LEPIL, Oldřich, Milan BEDNAŘÍK a Radmila HÝBLOVÁ. Fyzika pro střední školy. 1. vyd. Praha: Prometheus, 1993, 287 s. ISBN 80-901-6197-9. BROŽ, J. Fyzikální a matematické tabulky. Praha: Nakladatelství technické literatury, 1980. BEDNAŘÍK, M., SVOBODA, E., KUNZOVÁ, V. Fyzika II pro studijní obory SOU, Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1986. MIKLASOVÁ, V. Přehled fyziky pro tříleté obory SOU technického směru. Opava: SOU stavební. Obrázky a animace Obr.1: MONTÁGOVÁ, Jana. Zobrazení na vypuklém zrcadle. Obr. 2: WUNDERLICHOVÁ, Sandra. Zrcadlo2.png. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. [cit. 2012-09-24]. Tento soubor podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Unported na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Zrcadlo2.png http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Zrcadlo2.png

10 Děkuji za pozornost.


Stáhnout ppt "Název a adresa školy: Střední odborné učiliště stavební, Opava, příspěvková organizace, Boženy Němcové 22/2309, 746 01 Opava Název operačního programu:OP."

Podobné prezentace


Reklamy Google