Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Předmět: Biologie Vyučující: Mgr. Ludvík Kašpar Třída: 1L Školní Rok: 2013/2014 Škola: VOŠ a SPŠE, Božetěchova 3, Olomouc Vytvořil: Petr Česnek.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Předmět: Biologie Vyučující: Mgr. Ludvík Kašpar Třída: 1L Školní Rok: 2013/2014 Škola: VOŠ a SPŠE, Božetěchova 3, Olomouc Vytvořil: Petr Česnek."— Transkript prezentace:

1 Předmět: Biologie Vyučující: Mgr. Ludvík Kašpar Třída: 1L Školní Rok: 2013/2014 Škola: VOŠ a SPŠE, Božetěchova 3, Olomouc Vytvořil: Petr Česnek

2 Slovenským vědcům se podařil unikátní objev, když v jeskyních objevili tři nové bezobratlovce. Jejich vývoj v podzemí trval několik desítek miliónů let. „Jedná se o drobné zástupce bezkřídlého hmyzu ze skupiny chvostoskoků. Dostali vědecké názvy Megalothorax hipmani, Megalothorax carpaticus a Megalothorax tatricus. Jejich sběr v jeskyních vyžaduje hodně pozornosti pro miniaturní velikost těla. Měří jen půl milimetru

3 Vědci nový druh hmyzu podrobili studiu v laboratořích pod mikroskopem a na základě jejich tvaru zjistili, žeživočichové se přizpůsobili životu v jeskyních. „Mají zřetelně prodloužené končetiny a povrch těla je pokryt množstvím smyslových chloupků, které nahrazují zrak. Jejich nohy jsou navíc vybavené prodlouženými pazourky, které jim usnadňují pohyb po kluzkém povrchu a po hladině vody,“ Tito živočichové jsou přizpůsobeni výhradně pro tento typ prostředí, mimo jeskyni nepřežijí. Živí se jeskynními mikroorganismy, především houbami. Jsou součástí potravinové sítě, která zajišťuje rozklad humusu, naplaveného listí, dřeva a trusu netopýrů. Tento druh hmyzu žije až dva roky.

4 Zdroj http://www.novinky.cz/veda-skoly/312152-slovaci-v- jeskynich-objevili-tri-nove-zivocichy.html


Stáhnout ppt "Předmět: Biologie Vyučující: Mgr. Ludvík Kašpar Třída: 1L Školní Rok: 2013/2014 Škola: VOŠ a SPŠE, Božetěchova 3, Olomouc Vytvořil: Petr Česnek."

Podobné prezentace


Reklamy Google