Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Koule Matematika – 9. ročník. Koule S r d Sstřed koule rpoloměr koule dprůměr koule Koule je množina všech bodů v prostoru, které mají od jejího středu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Koule Matematika – 9. ročník. Koule S r d Sstřed koule rpoloměr koule dprůměr koule Koule je množina všech bodů v prostoru, které mají od jejího středu."— Transkript prezentace:

1 Koule Matematika – 9. ročník

2 Koule

3 S r d Sstřed koule rpoloměr koule dprůměr koule Koule je množina všech bodů v prostoru, které mají od jejího středu S vzdálenost menší nebo rovnou poloměru.

4 Síť koule Síť koule se nedá v rovině sestrojit. S problémem zobrazení sítě koule se potýkají kartografové. Je mnoho způsobů, jak zobrazit mapu nějaké části světa (asi 300 různých zobrazení), například v námořnictví se používá Mercatorovo zobrazení světa, neboť plavba pod nějakým úhlem se do mapy promítne jako přímka. Základem zobrazení je promítnutí na válec. Podle plochy na kterou se globus zobrazuje, rozlišujeme zobrazení: azimutální válcové kuželové

5 Síť koule Další příklady, jak může vypadat zobrazeni Zeměkoule do roviny: Mollweidovo zobrazení: klade důraz na přesné vystižení ploch, za což platí zkreslením úhlů a vzdáleností, zejména v okrajových částech mapy

6 Síť koule Další příklady, jak může vypadat zobrazeni Zeměkoule do roviny: Behrmannovo zobrazení:

7 Síť koule Přibližná konstrukce sítě koule:

8 Povrch koule S r d

9 Objem koule S r d

10 Povrch a objem koule Vypočtěte povrch a objem koule s poloměrem 45 mm. S r d

11 Povrch a objem koule Vypočtěte objem koule s povrchem 615,44 cm 2.

12 Povrch a objem koule Vypočtěte hmotnost a cenu zlaté kuličky s poloměrem 12 mm. Hustotu zlata najdete v tabulkách, cenu zlata na Internetu. Cena ryzího (24 karátového) zlata – 28. 4. 2012 – 975 Kč za 1 gram.

13 Povrch a objem koule

14 Zdroje http://www.astro.cz/clanek/tisk/4383 http://www.agenturaars.cz/nabidka/index.php/component/alphacontent/?ordering=1&letter=B http://www.wmmagazin.cz/view.php?cisloclanku=2009010018 http://technet.idnes.cz/vedci-vyrobili-nejkulatejsi-koule-na-svete-fka- /tec_vesmir.aspx?c=A080722_160359_tec_vesmir_mbo http://www.elevove-lhotapodlibcany.estranky.cz/clanky/aktualne/-vsechno-o-kopacaku_.html http://www.ucebnipomucky.net/katalog/vyrobci/polydron http://www.kratkozrakost.info/oko/ http://zsphorova.sk/modernaskola/prvy_stupen/slabikar/tema12/testiky/L.htm http://www.kosiksport.sk/volejbalove_lopty.htm http://sk.wikipedia.org/wiki/Lopta http://www.sme.sk/c/2967218/futbal.html http://www.sportfitness1.cz/posilovac-zapesti-wrist-ball-p450 http://cs.wikipedia.org/wiki/Behrmannovo_zobrazen%C3%AD http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Mercator-proj.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Mollweide-projection.jpg http://forum.matweb.cz/viewtopic.php?id=34414


Stáhnout ppt "Koule Matematika – 9. ročník. Koule S r d Sstřed koule rpoloměr koule dprůměr koule Koule je množina všech bodů v prostoru, které mají od jejího středu."

Podobné prezentace


Reklamy Google