Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem."— Transkript prezentace:

1 Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ ZŠ, Týn nad Vltavou, Malá Strana

2 Složené úrokování Matematika 9. ročník Marcela Kubátová

3 Jednoduché a složené úrokování: Jednoduché úrokování: úrokovací doba je kratší než úrokovací období (nebo mu je nejvýše rovna). Složené úrokování: úrokovací doba je rovna alespoň dvěma celým úrokovacím obdobím Příklad1: Soukromník si uložil částku Kč na účet s úrokovou mírou 3,5% p.a. Jaký úrok mu bude připsán při výběru z tohoto účtu dne ? Příklad2: Pavel uložil 1000 Kč na spořitelní knížku s úrokovou mírou 2%. Jaký obnos bude mít na této knížce po dvou letech?

4 Řešení Příklad1: Úrokovací měsíc je 30 dnů. Úrokovací rok je 360 dnů. Ze dvou mezních dnů se započítává jeden. Úrok za rok: Úrok za 254 dnů: mu bude připsán úrok Kč.

5 Řešení Příklad2: Úrok za první rok: Úrok za druhý rok: Pavel bude mít po dvou letech Kč. Vstupuje do dalšího roku!

6 Vzorec pro složené úrokování:

7 Na kolik korun vzroste částka Kč za 15 let při 2% p.a.? Na kalkulačce použijeme fci y x Kč vzroste za 15 let o Kč na Kč.

8 Pan Kokoška zdědil Kč. Tuto částku uložil u banky na termínované konto s pětiletou výpovědní lhůtou. Určete jistinu, kterou po uplynutí této doby bude mít na kontě, jestliže úroková míra je 3,1%? Po uplynutí pěti let bude mít na kontě Kč.

9 Družstvo majitelů se rozhodlo pro půjčku 3 miliónů korun při 12,5% úrokové míře. Půjčku chtějí splatit po dvou letech jedinou částkou. Určete výši částky, kterou budou muset splatit a celkovou výši úroků za dva roky. Celková částka je Kč, úroky činí Kč.

10 Zdanění úroků (příjmů): Daň je poplatek, který občan odvádí státu. Stát hradí z těchto vybraných peněz část výdajů na zdravotnictví, školství, kulturu …. Občan odvádí daň ze svých příjmů, tedy i z úroků svých úspor v peněžních ústavech. V praxi to znamená, že vkladateli peněžní ústav automaticky nepřičítá po roce k jistině na počátku roku celý úrok, ale pouze 85% tohoto úroku (100%-15%=85%).

11 Určete, jaká bude výše jistiny dne , jestliže na konto vložená částka Kč (při 3% p.a.). Daň z úroku je 15%. Výše jistiny bude po šesti letech Kč po zdanění.


Stáhnout ppt "Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem."

Podobné prezentace


Reklamy Google