Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem."— Transkript prezentace:

1 Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ ZŠ Týn nad Vltavou, Malá Strana

2 Zlomky – slovní úlohy Matematika 7. ročník Jana Míková

3 Ze 48 zaměstnanců jich 16 dojíždí. Jaká část zaměstnanců dojíždí? Dojíždí jedna třetina zaměstnanců. Kniha má 150 stránek. 90 stránek už máme přečtených. Jakou část ještě musíme přečíst? 150 – 90 = 60 Musíme ještě přečíst 2/5 z celé knihy.

4 Cvičení: 1.Z cesty dlouhé 36 km už cyklista ujel 8 km. Jakou část z celkové cesty tvoří zvládnuté kilometry? 2.Z 28 příkladů zatím žáci vyřešili 12 příkladů. Jaká část jim ještě zbývá dopočítat? 3.Jakou část tvoří: a)3 cm z 1m b)7 dm z 1m c)16 dkg z 1 kg

5 V sedmé třídě je 20 žáků. Dvě pětiny z celkového počtu tvoří chlapci. Kolik je ve třídě dívek a chlapců? Řešení: celek – třída - … 20 žáků chlapci 2/5dívky 3/5 chlapci …. 2/5 … 2. 4 = 8 dívky …. 3/5 … 3. 4 = 12 V sedmé třídě je 8 chlapců a 12 dívek.

6 Babička měla 210 Kč. V potravinách utratila čtyři sedminy peněz. Kolik korun jí zůstalo? Řešení: 4/7 … utratila 3/7 … zůstaly Babičce zůstalo 90 Kč.

7 Cvičení: 1. V sedmé třídě je 25 žáků. Tři pětiny chodí na informatiku a ostatní na sportovní výchovu. Kolik žáků navštěvuje sportovní výchovu? 2. Sud s objemem 100 litrů je plný vody. Kolik litrů vody z něj musíme odebrat, aby zbývající objem vody v sudu byl tři čtvrtiny hektolitru? 3. Lukáš si uspořil 600 Kč. Za jednu třetinu úspor si koupil tričko. Kolik korun mu zbylo? 4. Ve městě žije přibližně obyvatel. Dvě třetiny bydlí v rodinných domcích a zbytek na sídlišti. Kolik lidí bydlí na sídlišti a v rodinných domcích?

8 Pan Veselý ujel již z Olomouce do Brna 120 km, což jsou čtyři pětiny z celkové cesty. Jaká je vzdálenost mezi oběma městy? Řešení: 4/5 … 120 km celková vzdálenost je 5/5 nejprve zjistíme 1/5 Celková vzdálenost je = 150 kilometrů.

9 Lucie utratila 80 Kč z kapesného, což jsou dvě třetiny. Kolik korun jí ještě zbylo? Řešení: celkové kapesné tvoří … utratila … zbylo jí … 80 Kč Lucii ještě zbylo 40 Kč.

10 Ve firmě pracuje 21 žen a zbývajících pět osmin tvoří muži. Kolik je celkem ve firmě zaměstnanců? Řešení: celkem … Ve firmě pracuje 56 lidí.

11 Cvičení: 1. Cyklista už ujel tři osminy cesty, což je 18 kilometrů. Kolik kilometrů musí ještě ujet? 2. Pan Doležal jel z Ostravy do Prahy. Po překonání 60 km měl za sebou jednu šestinu celkové vzdálenosti. Určete silniční vzdálenost obou měst. 3. Maminka na nákupech utratila tři čtvrtiny peněz a zůstalo jí v peněžence 150 korun. Kolik korun měla původně v peněžence? 4. Kolik stránek má knížka, jestliže Martin přečetl 42 stránek a zbývá mu ještě přečíst pět sedmin stránek?

12 Zdroje: Rosecká, Z.-Čuhajová V.: Aritmetika pro 7. ročník, nakl. Nová Škola, Brno 2003 Odvárko, O.-Kadleček, J.: Matematika pro 7. ročník ZŠ, 1. díl, nakl. Prometheus, Praha 1998 Trejbal, J.-Kučinová, E.: Sbírka úloh z matematiky pro 6. a 7. ročník ZŠ, SPN- pedagogické nakladatelství, Praha 1999


Stáhnout ppt "Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem."

Podobné prezentace


Reklamy Google