Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vzdělávací oblast: Odborné vzdělávání Tematická oblast:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vzdělávací oblast: Odborné vzdělávání Tematická oblast:"— Transkript prezentace:

1 Vzdělávací oblast: Odborné vzdělávání Tematická oblast: Nápojová gastronomie Název vyučovací oblasti: Tajemství přípravy kávy Ročník / obor studia: 2. a 3.. ročník / Kuchař - číšník Vypracoval: Ing. Kovač Lukáš Škola: Střední škola pedagogická, hotelnictví a služeb, Litoměřice (do – SŠHGS) Ověřeno : I. pololetí šk. r. 2012/2013 DUM 73

2 Tajemství přípravy kávy

3 Tajemství chuti Pro maximální chuťový zážitek, bohatý na aroma a buket, je zapotřebí používat čerstvě umletou, nejlépe vakuově balenou kávu. Intenzitou hrubosti mletí kávy můžeme ovlivnit chuť: hlubší chuť získáme přípravou z jemně namleté, lesklé kávy, pocházející z déle pražených kávových zrn., lehkou chuť s nakyslým nádechem získáme z hrubě mleté, matné kávy získaných ze světlých kávových zrn. Intenzitu chuti můžeme ovlivnit také použitím vody. Všeobecně se pro přípravu kávy nejlépe hodí středně tvrdá voda, avšak některé kávovary používají zařízení, které vodu změkčuje, například pro přípravu espressa. Zdroj obrázku:

4 Tajemství přípravy Kávu připravujeme spařením mleté kávy různé intenzity hrubosti. Na běžný šálek o objemu 20 cl se doporučuje 5-15 g kávy - dvě plné kávové lžičky. Teplota vody by měla dosahovat 95°C – dle druhu kávy. Hotovou kávu podáváme v předehřátém servisu z porcelánu, skla, či dalších inertních materiálů. Společně s kávou servírujeme teplé mléko nebo smetanu, bílý či hnědý cukr, sladidlo a sklenku pramenité vody. Příjemným doplňkem k servisu kávy je malá čokoláda nebo mini desert. Zdroj obrázku:

5 Nejčastěji připravované druhy kávy
Espresso malý šálek silné kávy připravené ve vysokotlakém kávovaru protlačením horké vody přes porci kávy. Nejlepší espresso bývá z klasických, ručních pákových kávovarů, které dokáží na povrchu kávy vyrobit hustou pěnu. Klasická porce espresso je 7 g kávy a 30 ml vody. Pro milovníky silné kávy je určena káva: Ristretto kde na stejné množství kávy použijeme pouze 20 ml vody. Double Espresso, neboli Lungo je dvojitá porce kávy - 14 g na přibližně 50 ml vody. Zdroj obrázku:

6 Nejčastěji připravované druhy kávy
Cappuccino správné cappucino začíná u kvalitního mléka, z kterého našleháme horkou párou mléčnou pěnu. Do šálku s espressem pak přidáme ve stejném poměru teplé mléko a mléčnou pěnu. V mnoha kavárnách a gastronomických zařízeních se používá ke zdobení cappucina skořice, kakao nebo čokoláda, popřípadě šlehačka. S původním receptem na cappucino to však nemá nic společného. Zdroj obrázku:

7 Nejčastěji připravované druhy kávy
Caffé Macchiato slovo macchiato pochází z italského výrazu pro „flekatý“nebo „poskvrněný“, takže tato káva jednoduše znamená klasické espresso „poskvrněné“ kapkou nebo dvěma horkého mléka. Macchiato je ideální pro ty, kteří si myslí, že v cappuccinu je mléka příliš a klasické espresso je zase moc silné.

8 Nejčastěji připravované druhy kávy
Caffe Latte pokud si v Itálii při objednávce budete přát latte, přinesou Vám jednoduše sklenici mléka. Proto je nutné pokud zdůraznit slovo caffe latte. Dostanete vysokou sklenici párou našlehaného mléka s espressem.

9 Nejčastěji připravované druhy kávy
Turecká káva originální receptura předepisuje rozmíchání porce velmi jemně namleté kávy s vodou, popřípadě i s cukrem a uvedení do varu v klasické džezvě (nádobka z mosazi, mědi, stříbra nebo oceli na přípravu kávy). Vodu s kávou necháme celkem třikrát dovést k varu a necháme usadit, poté můžeme servírovat. Zdroj obrázku:

10 Nejčastěji připravované druhy kávy
Mocca káva u nás ne příliš často používaný způsob spočívá v použití speciální dvoudílné, šroubovací mocca konvice, v jejíž spodní části je voda a ve středu sítko s kávou. Zahříváním spodní části dojde k varu a horká pára proniká přes sítko do horní části konvice. Zdroj obrázku:

11 Nejčastěji připravované druhy kávy
Alžírská káva kávu ozdobíme šlehačkou a přelijeme vaječným krémem, který pozvolna stéká na dno sklenky. Zdroj obrázku:

12 Nejčastěji připravované druhy kávy
Irská káva (Irisch coffee) kávu smícháme s třtinovým cukrem a irskou whiskey, zjemníme smetanou, kterou pozvolna vlijeme na konec. Zdroj obrázku:

13 Nejčastěji připravované druhy kávy
Americano (American coffee) Je espresso, které bylo naředěno horkou vodou a je servírováno ve větším šálku, než klasické espresso. Zdroj obrázku:

14 Nejčastěji připravované druhy kávy
Frapé (ledová káva) kombinace klasického espressa promíchaného s mlékem, ledem a cukrem v koktejlovém shakeru, servíruje se ve vysoké sklenici s pěnou na vrchu. Shakerato se podobá naší ledové kávě, ta se ovšem servíruje se zmrzlinou. Zdroj obrázku:

15 Použitá literatura http://www.presso.cz/kava/rychlokurz


Stáhnout ppt "Vzdělávací oblast: Odborné vzdělávání Tematická oblast:"

Podobné prezentace


Reklamy Google