Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ZADĚLÁVÁNÍ Autory materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, jsou Mgr. Jiřina Moravcová a Bc. Drahomíra Stoklasová. Střední škola hotelnictví.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ZADĚLÁVÁNÍ Autory materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, jsou Mgr. Jiřina Moravcová a Bc. Drahomíra Stoklasová. Střední škola hotelnictví."— Transkript prezentace:

1 ZADĚLÁVÁNÍ Autory materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, jsou Mgr. Jiřina Moravcová a Bc. Drahomíra Stoklasová. Střední škola hotelnictví a služeb a Vyšší odborná škola, Opava, příspěvková organizace. Materiál byl vytvořen v rámci projektu OP VK 1.5 – EU peníze středním školám, registrační číslo CZ.1.07/1.5.00/34.0879. září 2012VY_32_INOVACE_TECH_130104

2 Zadělávání je technologická úprava vařením jednoho nebo několika druhů masa se zeleninou. Tato úprava vhodná pro dietní a dětské stravování je lehce stravitelná a neobsahuje přepálené tuky. Zadělávané telecí a kuřecí maso můžeme zařadit pro svou jemnou chuť i jako teplý předkrm.

3 Zaděláváním připravujeme především tzv. bílá masa:  hrabavou drůbež – zadělávané kuře, kuřecí ragú zapečené,  telecí maso – telecí ragú,  maso jehňat, kůzlat, králíků – zadělávané jehněčí. Zaděláváme i zeleninu – mrkev, kedlubny, květák, brokolici, hrášek, fazolové lusky, chřest, míchanou zeleninu. Takto připravenou zeleninu podáváme jako přílohu k masitým pokrmům, sazeným vejcím a jsou základem bezmasých pokrmů.

4 Technologický postup  Na kostky nakrájené suroviny vkládáme do studené vody,  osolíme, okořeníme,  přivedeme k varu a pak vaříme táhnutím,  připravíme jíšku z másla a hladké mouky,  zalijeme chladným vývarem – vznikne bílá omáčka velouté („velute“),

5  provařujeme minimálně půl hodiny,  zjemňujeme mlékem, smetanou, žloutky, máslem,  omáčku přecedíme na uvařenou základní surovinu,  dochutíme.  Vhodné přílohy – knedlíky, rýže, noky, těstoviny. Technologický postup

6 Samostatná práce žáků Uvidíte přípravu pokrmu: Zadělávané jehněčí. Napište v bodech technologický postup tohoto pokrmu včetně vhodných příloh a servisu.

7 Řešení: Jehněčí hrudí, krk nebo pupek nakrájíme na kostky, vložíme do studené vody, přidáme sůl, divoké koření, kořenovou zeleninu, cibuli, růžičkovou kapustu, přivedeme k bodu varu a dále vaříme táhnutím, uděláme jíšku z másla a hladké mouky, dochutíme muškátovým oříškem, zalijeme chladným jehněčím vývarem – omáčka velouté, omáčku provaříme, zjemníme žloutkem rozmíchaným ve smetaně – dále nevaříme, omáčku dochutíme a přecedíme na uvařené jehněčí maso. Vhodné přílohy jsou knedlík, rýže, máslové noky.

8 POUŽITÁ LITERATURA MATEJKA, Mikuláš a BALOGOVÁ, Irena. Technologie přípravy pokrmů 1. 2. vyd. Praha: IQ 147, 1996. ISBN 80-239-1041-8. SEDLÁČKOVÁ, Hana. Technologie přípravy pokrmů 2. Praha: Fortuna, 1999. ISBN 80-7168-626-3. SEDLÁČKOVÁ, Hana. Technologie přípravy pokrmů 3. 1. vydání. Praha: Fortuna, 2000. ISBN 80-7168-737-5. SEDLÁČKOVÁ, Hana, Ladislav NODL a Jaroslav ŘEŠÁTKO. Technologie přípravy pokrmů 4. 1. vydání. Praha: Fortuna, 2001. ISBN 80-7168-788-X.

9 CITACE ZDROJŮ DVD: Příprava a pokrmy z jehněčího masa, HV Studio Slaný, kapitola zadělávané jehněčí, www.husník-video.cz


Stáhnout ppt "ZADĚLÁVÁNÍ Autory materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, jsou Mgr. Jiřina Moravcová a Bc. Drahomíra Stoklasová. Střední škola hotelnictví."

Podobné prezentace


Reklamy Google